Skocz do zawartości

pare pytan poczatkujacego


astro11

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich uzytkowników

 

otóż potrzebuję jakiegoś sprzętu do obserwowania przyrody, powiedzmy 100 - 200 zł.

- lepiej kupic lornetke czy teleskop typu: badziewie z allegro. ??? ?

 

Przeczytałem cały temat który macie teleskopach z allegro i chyba zdecyduje sie na lornetke,

ale czy naprawde tego typu teleskopy nie nadają się do niczego ??? zaznaczam że nie interesuje mnie obserwacja nieba tylko obiektów na ziemi.

 

pomogly by mi zdjecia wykonane przez te teleskopy stuzłotowe to od razu bym wiedział czy coś takiego

kupic czy nie. może mnie ktoś nakierować na takowe ??

 

czy może dać sobie spokój i kupic jakąc zwykla lornetkę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dokładnie chcesz obserwować? Bo jeśli np. krajobrazy to lepsza będzie loretka bo ma duże pole a jeśli gniazda bliskich ptaków to chyba już ten "teleskop"... Ale widzisz, jest jeszcze jedna sprawa taki teleskop jest trudny czasami w transporcie a lornetkę bierzesz na szyję i lecisz :)

Ale dobrej lornetki za 100-200 złotych nie kupisz, może z drugiej ręki. A z doświadczenia wiem też, że sprzęt astronomiczny z allegro za 100-200 zł to jest fatalna, FATALNA jakość wykonania i otrzymywanych obrazów.(przynajmnije nieba, obiektów naziemnych nie wiem, może będzie trochę lepiej)

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to radzę Ci zdecydowanie lornetkę i to stałoogniskową, czyli BEZ zooma. Nie napisałeś niestety, co dokładnie rozumiesz pod pojęciem oglądania przyrody. Lornetka jest bardziej uniwersalna, bo o ile nie przesadzisz z powiększeniem [maksymalnie 10-12x], da sie używać do wszystkich potencjalnych celów tego typu i w każdych warunkach -lepiej lub gorzej. Teleskop astronomiczny [obojętnie, czy jest to allegrowy badziew, czy porządny sprzęt z małymi wyjątkami [***małe, krótkoogniskowe refraktory lub najmniejsze Maksutovy] się do tego nie nadaje lub jest b. niepraktyczny w obsłudze.

Istnieje osobna kategoria lunet do obserwacji ziemskich, [częściowo zazębiajaca sie z opisaną wczesniej grupą teleskopów ***] Te też możesz spotkać na allegro i podobnie jak w przypadku teleskopów astronomicznych w większosci tam oferowane to badziewie. Można tez dostać dobry sprzet w sklepach foto i ze sprzętem optycznym [takze astro, np. Delta Optical] Specjalizowane ziemskie lunety najczęściej mają niewymienne okulary zoom i powiększenia rzędu 15-45x czy 20-60x, z nielicznymi wyjatkami [to nie przypadek!!!]

W odróżnieniu od lornetki wymagają zawsze statywu i mają bardzo małe pole widzenia w porównaniu z lornetką. To niemal eliminuje je z zastosowań turystycznych -lornetka sprawdzi sie o niebo lepiej, z racji dużego pola widzenia i eliminacji statywu jako warunku skutecznego użycia. Te lunety "ornitologiczne" [jak potoczna nazwa wskazuje] nadają się głównie do stacjonarnej obserwacji z dużej odległości

Pisałem o lornetkach z zoomem -łączą one wszystkie wady lunet obserwacyjnych, tracąc przeważnie największą zaletę lornetki -duże pole widzenia. Dlatego zdecydowanie ich nie polecam.

Aha, nie baw sie w kosmiczne powiększenia. Pomijając kwestie fizycznej rozdzielczości optyki oraz jej jakości, problemem ograniczającym praktyczne powiększenia będzie statyw [drgania!] oraz przejrzystość i stabilność atmosfery. Pierwsze i drugie jest jasne, natomiast trzecie -chodzi o to, że obraz będzie rozmazany w wyniku turbulencji powietrza. Ten problem występuje także przy obserwacjach astro i uniemożliwia np. obserwacje szczegółów tarcz planet, gdy są nisko nad horyzontem [nawet kilkanaście stopni]. W przypadku obserwacji naziemnych na dużych dystansach sytuacja jest jeszcze gorsza. To, że widzisz wyraźnie gołym okiem czy w lornetce jakiś odległy duży obiekt [np. pasmo górskie czy stado zwierząt w górach] na ogromne nieraz odległości przy b. przejrzystym powietrzu [parę razy do roku lub raz na kilka lat] nie oznacza, że przy pomocy lunety o dużym powiększeniu zobaczysz go wyraźnie "z bliska"-dostaniesz rozmyty, pływający obraz pozbawiony detali. Dlatego te ziemskie lunetki maja powiększenia na ogół ograniczone do 60x...

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.