Skocz do zawartości

Podkarpackie obserwacje


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie udało się wybrać na jakieś skromne obserwacje po dość już długim czasie posuchy w tym temacie. Z Jackiem S wybraliśmy sie jak zwykle w okolice Wydrzy (za Grębowem) no i popatrzyliśmy troszkę na Marsa no i chyba tylko cudem na M42 w Orionie. Niestety Księżyc dawał niesamowicie po oczach także o innych obiektach można było zapomnieć. Wytrzymaliśmy chyba półtorej godzinki na mrozie rozgrzewając się herbatką (niestety bez prądu) :D - przy okazji sprawdziłem mój nowy super odrośnik :szczerbaty: zrobiony z karimaty i starej czapki (sprawdził się bardzo dobrze). ETX praktycznie wokół zamarzł, ale optyka była czysta.

 

 

A przy okazji mam takie pytanko do DarkaB: dalej mam małe problemy z alignowaniem ETX-a - pytanko: czy po poluzowaniu zacisku w podstawie obracam teleskop do wyczuwalnego oporu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy w przeciwnym i dopiero ustawiam na północ i poziomuję ? Wszystko miałem ustawione: wypoziomowanie, czas, datę, Align Alt/Az, Object(Astronomical), współrzędne itd.

Jacek_S.jpg

KrzysztofZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji mam takie pytanko do DarkaB: dalej mam małe problemy z alignowaniem ETX-a - pytanko: czy po poluzowaniu zacisku w podstawie obracam teleskop do wyczuwalnego oporu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy w przeciwnym i dopiero ustawiam na północ i poziomuję ? Wszystko miałem ustawione: wypoziomowanie, czas, datę, Align Alt/Az, Object(Astronomical), współrzędne itd.

I pewnie zblokował się.

Zacisk zostaw na stałe na luzie i tylko do transportu go przykręcaj.

 

Najpierw obróć montaż przeciwnie do wskazówek zegara zostawiając około pół obrotu do polarnej.

Niestety to nie paralaktyk aby kręcił się w kółko ,trzy pełne obroty i blokuje się. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też wczoraj była pogoda. Ale nie byłem z wami. Też obserwowałem marsa i M42. Było widać. Nawet spociłem. Ale to tylko

1 klatka.

15s

ISO400

 

+ Bardzo jasny księżyc, silny wiatr, lampy przy drodze, chmury, słaby seeing. :blink:

Ale widać kolor.

 

http://images34.fotosik.pl/85/7b21dc3dc3acb195.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.