Jump to content

Wrocław między deszczami - vixen a soligor i nie tylko


oskar
 Share

Recommended Posts

Wczoraj zupełnie niespodziewanie zrobiła się pogoda obserwacyjna. W niebo gapiłem się od 20 do 1.30. Oto krótka relacja wraz z porównaniem vixena 8mm i zooma soligora:

 

Nic dzisiaj nie wskazywało na to, że będzie pogoda obserwacyjna. Po południu nad Wrocławiem przeszła ulewa i jeszcze o 19-tej niebo było zasnute chmurami. Jednak szybko przejaśniło się i było wspaniałe niebo.

Na początek obserwacji widziałem ok. 20:05 CWE jasnego satelitę, który przeleciał nad gwiazdozbiorem Orła. To prawdopodobnie KOSMOS.

Potem wystawieniu teleskopu i podłączeniu silnika, długo patrzyłem na M13. Testowałem nowy okular Vixen 8mm w porównaniu go do Soligora zoom 8mm. Pierwsze wrażenie, że Vixen daje znacznie większe pole widzenia, przy którym w Soligorze wydaje się, że patrzy się przez rurkę przyłożoną do oka (65 stopni w stosunku do 49 stopni). Vixen daje obraz ostry brzegu okularu i nawet przy znikających gwiazdach nie ma problemu z regulowaniem na nich ostrości. W Vixenie gwiazdy na obrzeżach i kilka w środku udało się rozdzielić. Jednak Soligor zoom jakością obrazu niewiele mu ustępował, co mnie zaskoczyło.

Dalej ustawiłem teleskop na epsilon Lyr. Obydwa okulary rozdzielały je przy powiększeniu 125x. Pomimo kilku zmian okularu nie zauważyłem znaczącej różnicy w jakości obrazu. Dopiero po założeniu barlowa x2 (powiększenie 250x) Vixen dał nieco ostrzejszy obraz.

Kolejnym obiektem testu porównawczego była M 57. W obydwu okularach wyraźne kółeczko mgławicy planetarnej. W zasadzie bez różnicy.

Następnie skierowałem refraktor na Księżyc. Tu Vixen polem widzenia jak i lepszą ostrością przy powiększeniu 250x wygrał rywalizację. Niemniej jednak ostrość obrazu w zoomie mnie zadziwiła. Księżyc 9,5 doby po nowiu (tarcza +71%) ukazał mnóstwo wspaniałych szczegółów, z których mi zapadł w pamięci krater, obok, którego, znajdowała ciemna poprzeczna bruzda. Wyglądał ów krater jak oko z brwią ułożone pionowo.

O godzinie 23:10 CWE przyszedł czas na Marsa. Do refraktora włożyłem Vixena 8mm z czerwonym filtrem 23A nienajlepszego barlow x2. Mimo nienajlepszego seeingu i przejrzystości, obraz mnie powalił. Pięknie widoczne szczegóły na tarczy – w szczególności Syrtis Maior, wyraźnie kontrastujące z powierzchnią planety i malutka czapeczka. W Soligorze jednak nieco słabszy widok i mniejszy komfort obserwowania. Ale nie jest to duża różnica - ku mojemu niezadowoleniu :-). Potem długo wpatrywałem się w planetę przy powiększeniu 125x i w obydwu okularach był porównywalny widok jak chodzi o jakość obrazu.

Po pierwszej nocy można powiedzieć, że Vixen jest lepszy jak chodzi o pole, ostrość do brzegu i obraz przy dużym powiększeniu. Jednak zoom soligor jest niewiele słabszy jak chodzi o kategorię podstawową, czyli jakość obrazu.

Natomiast w międzyczasie poczciwym rosyjskim SP 25mm oglądałem M13, M27 i M15. Na koniec obserwacji znalazłem jeszcze w Łabędziu NGC 6826 – mgławicę planetarną Blinking Nebula.

Link to comment
Share on other sites

No pewnie, że niesprzedawaj!

chomikuj! zawsze masz ten komfort posiadania ZOOMa ... pamiętaj, że w maju przyszłego roku kometa idzie! i niewiadomo co sie wtedy przyda

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Prędzej soligor zoom ale jednak po tych pierwszych wrażeniach szkoda mi zooma sprzedawać.

 

No tak bo zamiast niego nusiałbyś dokupić jeszcze ze 3 Vixeny aby pokryć w pełni zakres ogniskowych, dziwię Ci się trochę że nie kupiłeś okularu poniżej zakresu Zooma czyli jakies 5 z kawałkiem mm :roll:

Czy to był przemyślany zakup do obserwacji Planet :?:

Link to comment
Share on other sites

A co to za przyjemność przetłuc się do Pragi i nic nie przywieźć? Był Vixen 8mm to go sobie kupiłem. A z zoomem to sobie podumam jeszcze. Bo może faktycznie kupie jeszcze ze dwa takie 65 stopni.

Link to comment
Share on other sites

To co Oskara smuci mnie cieszy. Co prawda wolałbym aby Oskar był zadowolony ale ...

Ja przymierzam się do zooma i to już od dłuższego czasu. Jeżeli zoom jest prawie tak dobry jak Vixen, to choćby z tej racji, że jest zoomem wolę jego. A ja do Pragi mam dużo dalej.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj zupełnie niespodziewanie zrobiła się pogoda obserwacyjna.

 

ciekawe dalczego ? akurat jak nie mialem montazu to sie zrobila pogoda obserwacyjna . :evil: :cenzor: :evil: :cenzor: :evil: :cenzor: oj Oskar teraz w rewanzu musisz komus oddac wszystkie okulary do przechowania zebym i ja mogl cos poobserwowac wreszcie . bo sprzet sie kurzy i stoi bez recenzji

 

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.