Skocz do zawartości

Cyfrowy aparat+lornetka=deep space?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jesli przyłoże do okularu lornetki 20x80 aparat cyfrowy sredniej klasy i zrobję zdjęcie z ręki( tzn. czas rzędu dziesiętnych sekundy), niech będzie to nawet kilka zdjęć i złoże je jakimś programem do kupy czy zdołam uzyskać obrazy przynajmniej najaśniejszych M-ek (w granicach7-8 mag)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba raczej nie zadziała, no chyba, że będą Cię satysfakcjonowały rozmyte, bezkształtne plamy, zamiast gromad (bo prawdopodobnie nic poza gromadą nie wyjdzie), chociaż mam spore wątpliwości czy przy takim krótkim czasie wyjdzie cokolwiek...

 

proponuję "z ręki" robić przez lornetkę co najwyżej Księżyc oraz ewentualnie księżyce jowisza, ale to już ze statywu przez lornetkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jakim programem mozna nakłdac zdjecia na siebie zeby była lepsza jakosc .Czy wogóle da sie??bo ja mam w moim aparaaciku cyfrowym takiecos ze robi 4 zdjecia na raz .Moze to  poto zeby nałozyc .Nieiwm wy jestescie wtym opykani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg, nic z tego Ci nie wyjdzie. No może kawałek Księżyca. Ale będziesz miał problemy aby ludzi przekonac, że to faktycznie Księżyc. Jeśli już koniecznie chcesz robić przez lornetkę to o mniejszym powiększeniu. Lornetka x20 razem z aparatem, który ma ogniskową np 35 mm da Ci wypadkową ogniskową 700 mm. Aby była minimalna szansa na nie poruszone zdjęcie musiałbyś zastosować bardzo krótki czas. Trudno mi powiedzieć jaki ale pewnie 1/2000 albo i krótszy. Przy takich czasach to i w dzien potrzeba dużo słońca aby coś wyszło. Do tego ta lornetka przy obiektywie aparatu 35mm wprowadzi tak duże winietowanie że przy 700 mm możesz nie zobaczyć całej tarczy Księżyca. Można dodać zoom w apracie aby zmniejszyć winietowanie np do 100mm , ale wypadkowa FL zrobi się 2000mm. Toż to już porządny teleskop! ;)

W rękach tego nie utrzymasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś zrobiłem (próbnie) "z ręki" Zenitem zdjęcie księżyca w kwadrze przez małą lunetkę celowniczą teleskopu - i wyszło zdjęcie bardzo ładne, jak na tamte czasy... wygląda powiedzmy jak zrobione przez teleobiektyw około 500 mm z niezbyt dobrze ustawioną ostrością, lub ewentualnie jak robione z chwiejnego statywu

 

jeśli ktoś chce zobaczyć jak wyglądało to proszę pisać do mnie na priva to w łikend jak będę w domu zeskanuję i wyślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma za co... ;)

 

lepiej nie oczekiwać zbyt dużo - najlepiej jakbyś w ogóle się niczego nie spodziewał to wtedy czasem coś Cię zaskoczy i będziesz miał nieprzewidzianą radochę - spróbuj lornetką i cyfrą (jeśli takowy aparacik już posiadasz) łapać Księżyc, jeśli nie masz cyfry i się zastanawiasz nad kupnem - to jednak nie kupuj jej w tym konkretnym celu! - tylko znajdź inny powód :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Bartolo.  Po jednej nocy z Nikonem 4500 - ponoć sprzętem idealnym do astro, poddałem się.  Web kamerka za PLN 400,- da znacznie lepsze wyniki.  Do DS i tak cyfrówki się nie nadadzą, bo dłuższe czasy naświetlania są nierealne.  

Zatem lepiej kupić cyfrówkę do normalnych zdjęć dziennych, a czasami coś tam w nocy próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadadzą się nadadzą do DS ale te droższe i lepsze do astrofoto z wymiennymi obiektywami, popatrz trochę po ciekawych galeriach a zobaczysz choćby wyniki z D-60  ;D ;D ;D w połączeniu z 85 czy 100mm apo jak choćby twoje działko ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wolę Nikona z przekonania ale jeśli Canon wypuścił na rynek lepszy dla nas model D-60 to wielki plus dla niego za to, ineresuje mnie głównie jakość a nie sentyment do firmy x lub y :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale jeśli Canon wypuścił na rynek lepszy dla nas model D-60 to wielki plus dla niego za to, ineresuje mnie głównie jakość a nie sentyment do firmy x lub y :):D ;D

 

D60 - Tego modelu Canon juz nie produkuje! Mają nowego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też się dowiedziałem i również była to znacząca informacja.  

Dla chętnych jest to jednak dobra wiadomość, bo cena leci na łeb.  Już na jakieś 6K można łyknąć, a w Adoramie (NY) proponowali mi za $1.4K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.