Skocz do zawartości

AstroCD i Optisan na VI Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Poznań

16 października 2003, godz. 9-17,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,

Wydział Fizyki, ul. Umultowska 85,

(VI Festiwal Nauki i Sztuki), ]http://www.fns.amu.edu.pl

 

prezentacja zdjęć i oprogramowania astronomicznego AstroCD

(godz. 9 do 17) oraz teleskopów OPTISAN (modele 4,5", 6" i 8")

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego VI Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki pragniemy Państwa poinformować i zarazem zaprosić do udziału w przygotowywanej przez nas imprezy, której hasłem przewodnim jest: "UCZ SIĘ FIZYKI OD NAJLEPSZYCH".

W czasie festiwalu zaprezentowanych zostanie szereg wykładów plenarnych połączonych z demonstracjami zjawisk fizycznych, przygotowanych przez najlepszych wykładowców naszego wydziału. Zaprosiliśmy też gości z zagranicy, czołowych demonstratorów i popularyzatorów fizyki. Gościem specjalnym VI Festiwalu na Wydziale Fizyki będzie jeden z najlepszych demonstratorów fizyki w Europie dr Paul Vlaanderen z Uniwersytetu w Amsterdamie

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Centrum Dydaktycznym przedstawiciele Zakładów, Pracowni, Studenckich Kół Naukowych oraz Doktoranci naszego Wydziału, przedstawią ciekawostki naukowe i widowiskowe doświadczenia z różnych dziedzin fizyki. Będzie też okazja żeby zobaczyć unikalną aparaturę badawczą, którą dysponują Zakłady i Pracownie naukowe Wydziału Fizyki.

Przygotowujemy także wiele atrakcji oraz imprez towarzyszących festiwalowi takich jak przegląd filmu popularnonaukowego, kiermasz książki naukowej, wystawę sprzętu naukowo-dydaktycznego i multimedialnego itp.

Zaproszenie do uczestnictwa w VI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM kierujemy do wszystkich zainteresowanych, szczególnie do młodzieży szkół średnich, studentów, wychowawców i miłośników nauk ścisłych.

Wśród programu imprez zapraszamy szczególnie na nasze stoisko na którym będziemy prezentować nasze zestawy oprogramowania astronomicznego AstroCD oraz teleskopy Optisan.

 

Imprezy towarzyszące VI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na wydziale UAM

pokazy filmów popularnonaukowych, prezentacja kaset VHS z Wykładów Otwartych, wystawa sprzętu naukowo-dydaktycznego z Fabryki Pomocy Naukowych w Nysie zalecanych przez Ministra Edukacji Narodowej do użytku w szkołach, kiermasz książki popularnonaukowej, wystawa sprzętu multimedialnego, wystawa sprzętu nagłaśniającego

Pełny plan imprez: http://www.fns.amu.edu.pl/imprezy_6fns.pdf

 

W programie Poznańskiego Festiwalu Nauki miłośników astronomii zainteresują zapewne następujące wykłady:

10.30 - aula B - "Kataklizmy we Wszechświecie" - dr hab. inż. Henryk Drozdowski

14.00 - aula A - "Co wybuchło nad Syberią w 1908 roku" - dr hab. Tadeusz J. Jopek

15.00 - aula B - "Mniej Słońca, mniej problemów" - prof. dr hab. Lidia Latanowisz, dr Jolanta N. Latosińska

Pełny plan wykładów: http://www.fns.amu.edu.pl/program_6fns.pdf

 

Serdecznie zapraszamy. Wstęp na wszystkie pokazy i wykłady jest bezpłatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Mirku za propozycje. Jestem na etapie załatwiania ostatnich szczegółów w tym m.in. noclegu. Gdyby się coś nie udało na pewno zwróce się do Ciebie. Browara przygotuję i oczywiście czekam na Twoją wizytę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku nie będe sam. Bedzie ze mną jeszcze jedna osoba, która też była we Wrocławiu.

 

Propozycje jednak bardzo ciekawa (piwko :letsdrink: ) i aby tylko pogoda dopisała.

Zobaczymy jak się rozwiną chmurki nad Poznaniem ze środy na czwartek.

Będziemy dzień wcześniej aby wszystko przygotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku nie będe sam. Bedzie ze mną jeszcze jedna osoba, która też była we Wrocławiu.

 

.

 

Jak to jest kobieta to rozumiem mogło by to dla niej być krępujące. Jak męszczyzna to ktoś musiał by spać na materacu bo mam tylko jeden dodatkowy tapczan.

 

Nie wiem jak będę wyglądał wieczorem w środę tzn czy będę mógł wyjśc z domu jeżeli tak i była by chęć to możemy zrobić małe piwo w mieście jeżeli nie będę mógł wyjść z domu, a była by chęć to możemy to piwo zrobić u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy na festiwalu z Małkiem rękę Marka uścisneliśmy, trochę pogadaliśmy, Optisany obmacaliśmy. Marek obiecał, że w 2004 roku przyjedzi na jakiś zlot.Marek to sympatyczny gość.

 

Do emde

Festiwal odbywał się na wydziale fizyki UAM na Morasku (psy dupami szczekają ale od 8-16 przewinęło się około 5000 młodych ludzi.) Nie ma to jak wyjazdowa całodzienna lekcja fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurna, postarali się niezle. Co prawda nic nie zwiedzalismy (czas nie pozwolił) ale przypadkiem weszlismy do jakiejs auli, a tam pelno ludu, a na srodku jakis koles cos tam demonstruje na stole. Za nim telebim, z boku kamera, dobre naglosnienie. Na korytarzach tez byly gdzieniegdzie ekrany plazmowe relacjonujace to co dzialo sie w auli. No i w kazdej sali bylo cos innego. Ponoc zatrudnili najlepszych popularyzatorow z Europy... I nawet jestem skłonny w to uwierzyc.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U.... to ilość pokaźna ale jak z jakością strony merytorycznej pokazów i poziomem dydaktyki  :?:

 

Miałem duże wątpliwości jaka będzie frekwencja. Było to spowodowane tym, że festiwal chyba po raz pierwszy (ale mogę się mylić) odbywał się w campusie UAM na Morasku. Tam jest bardzo kiepski dojazd, są to granice miasta. Jednak fizycy się dobrze przygotowali i ściągneli na festiwal masę młodzieży. O stronę merytoryczną obaw nie miałem bo tak jak w latach poprzednich zaproszono najlepszych demonstratorów z Europy (sic!). Marek objeżdża takie festiwale to będzie mógł napisac bardziej obiektywnie. Przez nas przemawia patriotyzm lokalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poznański odpowiednik Festiwalu Nauki jest inny niż te na których już byłem. Pod względem frekfencji muszę go ustawić na drugim miejscu po Pikniku Naukowym, który odbywa się na Rynku Nowego Miasta w czerwcu każdego roku w Warszawie. We Wrocławiu zdecydowana więkoszość to niestety młodzież szkolna w 70% nie zainteresowana tematem fizyki bądź astronomii. Ich bardziej interesowało to, że nie muszą iść do "budy" niż sam Festiwal. Jednak dla tych pozostałych oraz nauczycieli impreza pod względem organizacji, poruszanych tematów była REWELACYJNA. W szczególności należą się słowa uznania dla dr Stefana Habryło, który idealnie przygotował tą impreze (tu moje słowa podziękowania za zaproszenie).

Teleskopy zostały pokazane dla dużej ilości ludzi i co mnie najbardziej cieszy wreszcie Optisana zobaczył Mirek i Małek. Uznali teleskopy jako sprzęt inny niż tzw. "supermarketowy". Nic dziwnego modelów 750/150 i 800/203 nie ma tam wystawianych i nie będzie.

 

Niedługo będe miał kilka zdjęć z imprezy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.