Jump to content

AstroCD i Optisan na VI Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu


Recommended Posts

Poznań

16 października 2003, godz. 9-17,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,

Wydział Fizyki, ul. Umultowska 85,

(VI Festiwal Nauki i Sztuki), ]http://www.fns.amu.edu.pl

 

prezentacja zdjęć i oprogramowania astronomicznego AstroCD

(godz. 9 do 17) oraz teleskopów OPTISAN (modele 4,5", 6" i 8")

 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego VI Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki pragniemy Państwa poinformować i zarazem zaprosić do udziału w przygotowywanej przez nas imprezy, której hasłem przewodnim jest: "UCZ SIĘ FIZYKI OD NAJLEPSZYCH".

W czasie festiwalu zaprezentowanych zostanie szereg wykładów plenarnych połączonych z demonstracjami zjawisk fizycznych, przygotowanych przez najlepszych wykładowców naszego wydziału. Zaprosiliśmy też gości z zagranicy, czołowych demonstratorów i popularyzatorów fizyki. Gościem specjalnym VI Festiwalu na Wydziale Fizyki będzie jeden z najlepszych demonstratorów fizyki w Europie dr Paul Vlaanderen z Uniwersytetu w Amsterdamie

Podobnie jak w roku ubiegłym, w Centrum Dydaktycznym przedstawiciele Zakładów, Pracowni, Studenckich Kół Naukowych oraz Doktoranci naszego Wydziału, przedstawią ciekawostki naukowe i widowiskowe doświadczenia z różnych dziedzin fizyki. Będzie też okazja żeby zobaczyć unikalną aparaturę badawczą, którą dysponują Zakłady i Pracownie naukowe Wydziału Fizyki.

Przygotowujemy także wiele atrakcji oraz imprez towarzyszących festiwalowi takich jak przegląd filmu popularnonaukowego, kiermasz książki naukowej, wystawę sprzętu naukowo-dydaktycznego i multimedialnego itp.

Zaproszenie do uczestnictwa w VI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM kierujemy do wszystkich zainteresowanych, szczególnie do młodzieży szkół średnich, studentów, wychowawców i miłośników nauk ścisłych.

Wśród programu imprez zapraszamy szczególnie na nasze stoisko na którym będziemy prezentować nasze zestawy oprogramowania astronomicznego AstroCD oraz teleskopy Optisan.

 

Imprezy towarzyszące VI Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na wydziale UAM

pokazy filmów popularnonaukowych, prezentacja kaset VHS z Wykładów Otwartych, wystawa sprzętu naukowo-dydaktycznego z Fabryki Pomocy Naukowych w Nysie zalecanych przez Ministra Edukacji Narodowej do użytku w szkołach, kiermasz książki popularnonaukowej, wystawa sprzętu multimedialnego, wystawa sprzętu nagłaśniającego

Pełny plan imprez: http://www.fns.amu.edu.pl/imprezy_6fns.pdf

 

W programie Poznańskiego Festiwalu Nauki miłośników astronomii zainteresują zapewne następujące wykłady:

10.30 - aula B - "Kataklizmy we Wszechświecie" - dr hab. inż. Henryk Drozdowski

14.00 - aula A - "Co wybuchło nad Syberią w 1908 roku" - dr hab. Tadeusz J. Jopek

15.00 - aula B - "Mniej Słońca, mniej problemów" - prof. dr hab. Lidia Latanowisz, dr Jolanta N. Latosińska

Pełny plan wykładów: http://www.fns.amu.edu.pl/program_6fns.pdf

 

Serdecznie zapraszamy. Wstęp na wszystkie pokazy i wykłady jest bezpłatny.

Link to comment
Share on other sites

Mirku nie będe sam. Bedzie ze mną jeszcze jedna osoba, która też była we Wrocławiu.

 

Propozycje jednak bardzo ciekawa (piwko :letsdrink: ) i aby tylko pogoda dopisała.

Zobaczymy jak się rozwiną chmurki nad Poznaniem ze środy na czwartek.

Będziemy dzień wcześniej aby wszystko przygotować.

Link to comment
Share on other sites

Mirku nie będe sam. Bedzie ze mną jeszcze jedna osoba, która też była we Wrocławiu.

 

.

 

Jak to jest kobieta to rozumiem mogło by to dla niej być krępujące. Jak męszczyzna to ktoś musiał by spać na materacu bo mam tylko jeden dodatkowy tapczan.

 

Nie wiem jak będę wyglądał wieczorem w środę tzn czy będę mógł wyjśc z domu jeżeli tak i była by chęć to możemy zrobić małe piwo w mieście jeżeli nie będę mógł wyjść z domu, a była by chęć to możemy to piwo zrobić u mnie.

Link to comment
Share on other sites

Wpadłbym luknąć z chęcią rownież - a może umówimy się konkretnie na godzinkę? Proszę też dokładnie napisać gdzie te Optisanki będą się pokazywać?

Link to comment
Share on other sites

Byliśmy na festiwalu z Małkiem rękę Marka uścisneliśmy, trochę pogadaliśmy, Optisany obmacaliśmy. Marek obiecał, że w 2004 roku przyjedzi na jakiś zlot.Marek to sympatyczny gość.

 

Do emde

Festiwal odbywał się na wydziale fizyki UAM na Morasku (psy dupami szczekają ale od 8-16 przewinęło się około 5000 młodych ludzi.) Nie ma to jak wyjazdowa całodzienna lekcja fizyki.

Link to comment
Share on other sites

No kurna, postarali się niezle. Co prawda nic nie zwiedzalismy (czas nie pozwolił) ale przypadkiem weszlismy do jakiejs auli, a tam pelno ludu, a na srodku jakis koles cos tam demonstruje na stole. Za nim telebim, z boku kamera, dobre naglosnienie. Na korytarzach tez byly gdzieniegdzie ekrany plazmowe relacjonujace to co dzialo sie w auli. No i w kazdej sali bylo cos innego. Ponoc zatrudnili najlepszych popularyzatorow z Europy... I nawet jestem skłonny w to uwierzyc.

pozdro

Link to comment
Share on other sites

U.... to ilość pokaźna ale jak z jakością strony merytorycznej pokazów i poziomem dydaktyki  :?:

 

Miałem duże wątpliwości jaka będzie frekwencja. Było to spowodowane tym, że festiwal chyba po raz pierwszy (ale mogę się mylić) odbywał się w campusie UAM na Morasku. Tam jest bardzo kiepski dojazd, są to granice miasta. Jednak fizycy się dobrze przygotowali i ściągneli na festiwal masę młodzieży. O stronę merytoryczną obaw nie miałem bo tak jak w latach poprzednich zaproszono najlepszych demonstratorów z Europy (sic!). Marek objeżdża takie festiwale to będzie mógł napisac bardziej obiektywnie. Przez nas przemawia patriotyzm lokalny.

Link to comment
Share on other sites

Poznański odpowiednik Festiwalu Nauki jest inny niż te na których już byłem. Pod względem frekfencji muszę go ustawić na drugim miejscu po Pikniku Naukowym, który odbywa się na Rynku Nowego Miasta w czerwcu każdego roku w Warszawie. We Wrocławiu zdecydowana więkoszość to niestety młodzież szkolna w 70% nie zainteresowana tematem fizyki bądź astronomii. Ich bardziej interesowało to, że nie muszą iść do "budy" niż sam Festiwal. Jednak dla tych pozostałych oraz nauczycieli impreza pod względem organizacji, poruszanych tematów była REWELACYJNA. W szczególności należą się słowa uznania dla dr Stefana Habryło, który idealnie przygotował tą impreze (tu moje słowa podziękowania za zaproszenie).

Teleskopy zostały pokazane dla dużej ilości ludzi i co mnie najbardziej cieszy wreszcie Optisana zobaczył Mirek i Małek. Uznali teleskopy jako sprzęt inny niż tzw. "supermarketowy". Nic dziwnego modelów 750/150 i 800/203 nie ma tam wystawianych i nie będzie.

 

Niedługo będe miał kilka zdjęć z imprezy

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.