Jump to content

Wyciąg oQlarowy:))))))


CDev
 Share

Recommended Posts

Guest Janusz_P.

He he niedługo na wtórnym rynku pojawią się zapewne 2" wyciągi od Synt bo sporo klientów je zapewne wymieni ale nie polecam bo są z nimi poważne kłopoty, dziś nad jednym takim klienta pracowałem kilka godzin i co najgorsze bez zadowalajacego skutku i to pomimo nowego podklejenia pasków ślizgowych i skasowania luzów.

Jestem w kropce i muszę spokojnie pomyśleć jak to ugryźć bo ich konstruktor dał ciała na całej lini od projektu do wykonania :Cry:

Zamiast 2 pasków ślizgowych naprzeciw zębatki w kącie 120 stopni jak ustawa przewiduje jest jeden i to ruchomy z blokadą a dwa są bezsensownie od strony zębatki co powoduje że przy zmianie kierunku fokusowania tuleja z okularem się kolebie tak że laser na lustrze kreśli krechę o rozmiarze ponad 20mm w każdą stronę o zgrozo :!: :!: :!:

Nic nie dało umycie tulei w benzynie bo jej chropowata (chyba ozdobna) powierzchnia stawia zaciekły opór nylonowym paskom silniej je heblując do białego proszku i kasowanie luzów na niewiele się zdało.

Muszę tak przeprojektować wyciąg abu zmienić kiepski materiał ślizgowy i chyba przetoczyć tuleję na gładko i ponownię ja utwardzić galwanicznie :?

Muszę tylko porozmawiac z jego właścicielem czy zgodzi się na tak duże i daleko idące zmiany w wyrobie ze swojej Synty :?: :?: :?:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To może twój wyciag Jesionie nie ma wypukłych prowadnic tylko płaskie bo w tym jest każda inna i krzywa w inną stronę :?

Czy sprawdziłeś swój wyciąg laserem na całej długości przesuwu i przy zmianie kierunku fokusowania i jaki masz wynik w tej materii powiedzmy w mm ???

Link to comment
Share on other sites

Nie, nie do Synty. Na inne potrzeby.

 

Tak sie pytam bo nie jestem pewien.

 

 

Słyszałem bowiem że teleskop 200 mm ap nie może współistnieć z wyciągiem 1.25". POwiedzcie w ilu procentac to prawda:)

Link to comment
Share on other sites

To może twój wyciag Jesionie nie ma wypukłych prowadnic tylko płaskie bo w tym jest każda inna i krzywa w inną stronę   :?

Czy sprawdziłeś swój wyciąg laserem na całej długości przesuwu i przy zmianie kierunku fokusowania i jaki masz wynik w tej materii powiedzmy w mm ???

 

Przed wyczyszczeniem, regulacja i powtornym naklejeniem podkladek slizgowych bylo to ok 10 mm :). Teraz jest ok 0.5 mm na calej dlugosci wliczajac "chybotanie" (na full wysunietym nie drgnie nawet w zadna strone). Wiec teraz generalnie jest ok, ale mi brakuje plynnosci i lekkosci przesuwu. Tu by trzeba cos pomyslec z ta gorna "belka" dociskowa (plastik tracy o tubus wyciagu). Gdyby tam jakies rolki zastosowac or something? Albo jego tez czyms podkleic?

No ja generalnie juz wiecej nie kombinuje. Trzyma os wiec jest OK. Komfort bedzie dopiero w WO.

Link to comment
Share on other sites

Też już szukałem tego paska do ewentualnego tuningu mojego wyciągu i znalazłem takowy pod nazwą "taśma teflonowa" w supermarkecie Leroy Merlin (ul. Modlińska W-wa). Zastąpić tym pasków ślizgowych się nie da bo grubość tej taśmy to jakieś 0,1, może 0,2 mm. Poza tym nie posiadało to coś własnego lepiszcza. Podklejanie istniejących pasków tym również nie ma sensu. Do podklejania najlepsza byłaby taśma obustronnie klejąca o czym Janusz już pisałeś.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No cóż przed laty też miałem ten sam problem i od tej pory produkuję takie paski o grubości lekko ponad milimetr i szerokości 5mm na własne potrzeby do budowy swoich wyciągów 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.