Skocz do zawartości

Platforma paralaktyczna L.J.


exec

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Pomyslalem, ze zrobie mala recenzje tego ciekawego urzadzenia jakim jest platforma paralaktyczna (wg. projektu Leszka Jędzejewskiego).

 

Platformy nie zrobilem sam, bo niestety nie jestem az tak dobry w majsterkowaniu. Kupilem ja od forumowicza DOMINO_32. Platforma wedrowala do mnie w grudniu prawie miesiac czasu :blink: Poczta polska widocznie nie mogla sie uporac z okresem swiatecznym. Oto platforma w calej okazalosci:

 

af22a7005664b928m.jpg

 

d9a8170ed7bf7b35m.jpg

A to pomagajki w wypoziomowaniu oraz ustawianiu platfomy polnoc-poludnie:

f3d6a50dc7aec2dem.jpg

Naped platformy:

92dc6c4c34c268f3m.jpg

Kiedy platforma doszla do mnie wykonalem zdjecia silniczka krokowego i wyslalem do Leszka, ktory potwierdzil ze moze wykonac dla mnie odpowiedni sterownik. Po okolo tygodniu sterownik byl juz u mnie :)

Do zasilania platformy uzywam ogniw Li-Ion. Pakiet szesciu ogniw o lacznej pojemnosci 4000 mAh i napieciu 10,8 V. Czemu akurat takie rozwiazanie? Po prostu ogniw litowo-jonowych mam pod dostatkiem i to za darmo.

Jeszcze wszystko jest podpiete na surowo i nie uporalem sie z kabelkologia. Tymczasowy sposob upchania ogniw i sterownika platformy:

a9522b78074ab275m.jpg

 

Synta na platformie:

b9f32092280c2dbdm.jpg

 

0ae9df95e5e7aa5am.jpg

Praca z platforma to sama radosc. Obiekty zatrzymaly sie w teleskopie, a w przypadku dobsona i braku mikroruchow to bardzo istotne, szczegolnie przy obserwacjach przy duzym powerze.

 

Dodatkowo nie spodziewalem sie ze wystarczy ustawic platforme mniej wiecej (tak na oko) a sledzenie obiektow jest wystarczajaco dokladne do obserwacji wizualnych. Wystarczajaco dokladne tzn takie, ze po niedokladnym ustawieniu platformy przy powerze 240x po pieciu minutach ciezko zauwazyc przesuniecie obiektu w polu widzenia.

 

Rozstawienie i podlaczenie platformy to robota na 3 minuty. No chyba ze ktos chce ustawic super dokladnie to pewnie zajmnie to jeszcze drugie tyle. Moze jak sie nabierze wprawy to ten czas ulegnie skroceniu.

Jesli ktos bedzie chce moge dac jeszcze dodatkowe zdjecia platformy lub jej elementow.

 

Teraz jeszcze po krotce o dwoch mikromodyfikacjach usprawniajacych obserwacje. Taki ATM dla leniwych. :szczerbaty:

 

Pierwsze to prosty sposob na zamocowanie star pointera lub telrada bez ingerencji w teleskop. Dwustronna gruba tasma klejaca:

efbd18626e01a4e1m.jpg

 

Drugie to zrobiony w trzy minuty system ASCT. Wentylator od komputera i cztery gumki recepturki ktore wpielem pod srubki na koncu tubusa(musze go jeszcze obrocic o 90 stopni zeby kable byly u dolu):

7f7960daf0d6c5f2m.jpg

 

 

Wkrotce ciag dalszy opowiadajacy o tym jak doprowadzilem wszystko ze stanu surowego do stanu idealnego i jak poradzilem sobie z kabelkologia (a mam nadzieje ze sobie z tym poradze :rolleyes: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Platforma faktycznie zapewnia wielką wygodę przy obserwacjach, szczególnie planet. Nie wiem jak inni, ale ja jednak zawsze mam pewne obawy gdy stawiam teleskop na platformę. Mimo wszystko teleskop jest trochę wyżej i mam wrażenie, jakby zaraz miał się wywrócić. Nigdy raczej się tak nie stanie, ale lekki dyskomfort pozostaje.

 

Co do chłodzenia to z tego co mi sie zdaje to Twoje nie jest prawidłowo zrobione. Powietrze z wentylatroka nie przedostanie się do środka tubusu, ale będzie się odbijać od tyłu lustra. Tył lustra musi być zakryty pokrywką, w której jedynym otworem jest otwór z wentylatorem. Zobacz tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12517

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, ze niewiele powietrza sie przedostaje, ale jednak teleskop chlodzi sie troche krocej i glownie o to chodzilo mi montujac ten wentylatorek.

 

A co do obaw o stabilnosc teleskopu to powiem tak: wczoraj bylismy za miastem na obserwacjach i wial silny i porywisty wiatr. I moja synta caly czas stala stabilnie na platformie a kolegi taurusa 270 przewrocilo. A przeciez taurus jest kratownicowy wiec stawia mniejszy opor...

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.