Skocz do zawartości

Obiektyw Skylux


escom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Trafił mi się chyba wyjątkowo felerny egzemplarz Skyluxa. Od początku dawał kiepskie obrazy, widać było astygmatyzm, i lekką aberację chromatyczną. Po dokladniejszym przyjrzeniu się zauważylem, że wyciąg jest lekko odchylony w stosunku do osi tubusa. . Okazało się, ze przyczyną skrzywienia był plastikowy wiór pomiedzy obsadą wyciągu a tubusem. Jednak prawidłowe osadzenie wyciągu niewiele poprawiło sytuację. Skolimowałem teleskop kolimatorem laserowym wg. opisu z forum, spędziłem też trochę czasu na kręceniu soczewkami żeby pozbyć się astygmatyzmu. Efekt był taki, ze obrazy gwiazd były juz w miarę punktowe i niby wszystko wyglądało dobrze, tylko Mars był lekko jajowaty i mimo wszystko widać było aberację z jednej strony. Rozebrałem wszystko w drobiazgi i okazało się, że pierscień separujacy obie soczewki w obiektywie ma niejednolita grubość na obwodzie. Wyglada tak jakby był ścięty w jednej płaszczyźnie. Po cieńszej stronie ma 2,15 mm po grubszej prawie 2,25 mm. To chyba troche zbyt duża odchyłka. Mam dostęp do tokarza, ktory powiedział ze mi takie cos wytoczy ale nie wiem jaką mam podać grubość tego pierścienia. Może ktoś z forumowiczów przypadkiem zna prawidłowy wymiar, albo mogłby mi poradzić co zrobić z tym felerem?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrównaj ten pierscień poskładaj telep jak obrazy bedą ok to po sprawie jak do kitu to zrób podkładkę grubosci 0,1mm i zobaczysz co wtedy.

Jak wszystko dopasujesz to wtedy albo wytoczysz odpowiedni pierscień albo zostawisz z podkładkami.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, z podkładką o takiej grubości ten mój tokarz mogłby mieć problem chyba..... . Dlatego najlepiej byłoby znać prawidłową grubość pierścienia, i od razu wytoczyć taki jak ma być. Chyba, zeby zrobić trzy, na cieńszy wymiar, na grubszy i pomiedzy, potem sprawdzić jakie są efekty. Jednak wolalbym znać wymiar z jakiegoś skyluxa, ktory daje dobre obrazy, bo nie wiadomo czy Chinolom sie udalo w tym przypadku zblizyc do prawidłowej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładke wytniesz np z folii do drukarek czy ksero (zmierz jaką ma grubość), lub przezroczystych naklejek do zabezpieczania nadruków te folie maja napewno od 0,05mm do 0,4mm bo takie widziałem w sklepie poligraficznym.

Wątpie żeby komuś się chciało rozbierać obiektyw żeby to pomierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko trzeba skręcać cele z wyczuciem bo naklejki sa jak wiadomo dość delikatne. Możesz też nakleic na soczewke np. w sześciu miejscach tylko krótkie kawałki podkładek (możesz zastosować tymczasowo nawet taśmę izolacyjną lub papierową do zabezpieczania krawędzi przy malowaniu bo ta jest chyba mniej podatna na ściskanie).

 

Ja mam małą Syntę gdzie dystans miedzy soczewkami jest ustalony dokładnie za pomocą 3 lub 4 cienkich blaszek przyklejonych do soczewki (chyba przyklejonych bo nie rozbierałem celi).

Tu można zastosować np. blache z puszek po napojach (niektóre puszki są bardzo cienkie) tylko uwaga klej nie może zniszczyć soczewki więc odpadają cjano-akryle itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skyluxy sie kolimuje? :D Nie no przesada.. Zmierz dokładnie ten pierścień i podaj wymiary to zrobię ci nowy z aluminium.

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skyluxy sie kolimuje? :D Nie no przesada.. Zmierz dokładnie ten pierścień i podaj wymiary to zrobię ci nowy z aluminium.

 

W pierwszym poście napisałem, że chodzi mi właśnie o prawidłową grubość, bo do mojego Chinole sie nie przyłożyli i był grubości, powiedzmy, różnej :D . Już sobie poradziem z tematem, ale dzięki serdeczne za zainteresowanie, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

W moim skyluxsie pierścionek ma 2.2mm,można pobawić się z różnymi grubościami.Na kieliszku niby 4mm najlepszy obraz dawał pierścionek 5mm,dzisiaj dostałem vixsena lantala 4mm i okazało się błędem to 5mm,znowu wróciłem do 2.2mm.Mam obiektyw 102/1000sw i szczelinę ustalałem tym 4mm kenerem teraz wiem że to był błąd.Czy na tym viksenie 4mm moje nowe ustalenia będą poprawne.Obiektyw 102/1000 sky watchera ma mieć przerwę powietrzną ,tak przypuszczam około 0.2mm.Czy ktoś z kolegów wie jaka ma być ta szczelina w tym 102/1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.