Skocz do zawartości

pierwszy teleskop


adrian sz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post na tym forum więc przepraszam za błędy i głupie pytania.

Chciałbym rozpocząć przygodę z astronomią, lecz nie mam zbyt wielu pieniędzy na to.

Chciałbym wydać na teleskop ok 1000zł. Mieszkam w małym miasteczku i mam bardzo

widoczne niebo z podwórka [uwielbiam oglądać wielki wóz, który jest na wprost mego domu :szczerbaty: ]

Zależałoby mi głownie na obserwacji układu słonecznego, ale nie pogardzę widokiem mgławic i galaktyk :D

Z góry dziękuje za okazaną mi pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym przez Ciebie przedziale można kupić Syntę 8'' na dobsonie. Używaną i w dobrym stanie można nawet "wyrwać" za 800zł.

Główną zaletą tego teleskopu jest 20cm lustro, czyli spore możliwości obserwacyjne za nieduże pieniądze. Teleskop ten jest jednak dedykowany pod ciemne niebo, dobrze radzi sobie z obiektami DS. Jednak jego światłosiła nie czymi go idealnym do obserwacji planet. Kolejną przeszkodą mogą być spore rozmiary i waga teleskopu, czyli kłopot z transportem, zwłaszcza pieszym :szczerbaty: Poczatkującym obserwatorom może też przeszkadzać montaż dobsona, w którym brak mikroruchów. Stąd mogą pojawić się trudności w "wycelowaniu" w małe obiekty i utrzymanie ich w polu widzenia.

Prawda jest taka: Jak masz ciemne niebo i ogródek, czy też werandę i nie ma problemu żeby wytaszczyć tego grubaska na dwór, to w podobnej cenie nic Cię tak nie zadowoli jak Synta 8''

 

Zadaj sobie pytanie na co zdecydowanie stawiasz, a z czym mozesz pujść na kompromis.

 

pozdrawiacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy dla mnie jest jakość obrazu chodzi mi właśnie o księżyce i planety,a mobilność stoi na drugim miejscu :D

 

Ale chyba nie chodzi Ci o księżyce innych planet? :szczerbaty:

Nie chce przeinaczać Twoich priorytetów, ale z planetami w najbliższych latach będzie kiepsko. Jowisz zbyt nisko nad horyzontem, a Saturn zmienia położenie pierścieni względem Ziemi, i choć piekny jak zawsze, to piersćienie cieniutkie się zaczynają robić. Mars nie jest też według mnie zachwycający (choć fajny).

 

A obiektów DS jest tak sporo, i takie ładne, że czasem opada szczęka. Mgławice, galaktyki, gromady gwiazd. Choć ich widok nie będzie ani w połowie tak piekny jak na zdjęciach, to jednak niektóre z nich mogą powalić na kolana B)

 

Tak, czy inaczej: Jeżeli zależy Ci na planetach, to Synta nie bedzie najlepszym wyborem. Do planet poleca się maksutowy, a w tych sprawach trzeba popytać posiadaczy Maków.

 

pzdr

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.