Skocz do zawartości

MON2 Bressera


Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!

 

Właśnie dziś dotarł do mnie mój pierwszy montaż paralaktyczny (nie licząc prób z koziołkiem). Jest to montaż MON2 (eq-5) na stalowym statywie od CG-5. Jako świerzy użytkownik mam klika pytań, mianowicie:

- czy muszę jakoś sprawdzić czy lunetka jest ustawiona odpowiednio względem montażu (czy tego się nie przestawia?)

- czy w miejscu na fotografii powinna być bateria do zasilana podświetlenia biegunowej? jeżeli tak to jaka?

- gdzie moge znalexc instrukcje obsługi do tegoz montażu bądź podobnego?

- czy do przymocowania kamerki (z gwintem m42) niezbędny jest dovetail ?

- jak sprawdzić czy są luzy na osiach?

 

foto:

 

9647936bab2f6be8.jpg

027206a8eea052c9.jpg

 

pozdrawiam!

 

Dawid

 

AHA! muszę dodać że na montażu będę wieszał Newtona 120/900 oraz kamerkę Toucam II SC.I z obiektywami do około 50mm jak narazie do astrofoto.

Edytowane przez Dawid Schneider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście ciężko znaleźć instrukcję obsługi do montaży MON2

ale możesz ściągnąć manual do teleskopów Sky-Watcher: http://www.skywatchertelescope.net/swtsupp...RAL_EQ3and5.pdf

i tam na dwóch stronach jest opisane jak korzystać z lunetki polarnej oraz jak ją ustawiać w montażach EQ-5, a że MON2 to prawie kopia EQ5 więc nie będziesz miał jak sadze z tym żadnych kłopotów

i to Ci się jeszcze może przydać: http://www.skywatchertelescope.net/swtsupp.../Polarscope.pdf

 

tak to gniazdo baterii, kupisz je mam nadzieję w każdym kiosku lub sklepie z elektroniką, u zegarmistrza? to 1,5V bateria i potrzebujesz ich zdaje się 2 czy 3 szt. a może jedną? nie pamiętam już, symbol to zdaje się AG3 (lub oznaczenie LR41, 392 SR41) tylko że to lunetki Celestrona, najlepiej zmierz średnicę tego gniazda i dokup baterię o pasującej średnicy

 

 

czy do przymocowania kamerki (z gwintem m42) niezbędny jest dovetail ?

a mógłbyś wytłumaczyć o co chodzi?

bo w/g mnie dovetail służy do zamocowania teleskopu do montażu, a kamerkę mocujesz do wyciągu teleskopu ;)

 

luzy na osiach sprawdzisz, przy zablokowanych blokadach i rękami spróbuj obracać poszczególne osie, ale z wyczuciem, bez użycia siły, jak wyczujesz jakieś luzy - no to je masz ;)

 

 

 

...

AHA! muszę dodać że na montażu będę wieszał Newtona 120/900 oraz kamerkę Toucam II SC.I z obiektywami do około 50mm jak narazie do astrofoto.

 

 

aaa, hmm no to może masz jakiś statyw, więc odkręć głowicę i przykręć do śruby statywowej na obejmach teleskopu, a kamerkę? hmm musisz jakiś patent wymyśleć i raczej staraj się zamocować ją do tej głowicy obiektywem niż samą kamerką, jakimiś opaskami, taśmą klejącą od biedy, tak aby było sztywne połączenie

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz urwany kabelek od podświetlania. Na zdjęciu po lewej stronie, w tej części co siedzi w montażu musisz wyjąć ten brązowy laminat. Pod spodem będzie sprężynka i baterie. Ten żółty kabelek musisz sobie przylutować do tej płytki brązowej na środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś wytłumaczyć o co chodzi?

bo w/g mnie dovetail służy do zamocowania teleskopu do montażu, a kamerkę mocujesz do wyciągu teleskopu ;)

 

Tak jest. Szynę montażową jednak wykonam sobie we własnym zakresie, i tak żeby miała miejsce na kamerkę dodatkowo (taki 'odczep' z boku szyny). Już wiem co i jak tylko musze znaleźc trochę czasu.

 

Dzięki za te materiały dot. montażu, na pewno się przydadzą !

 

Masz urwany kabelek od podświetlania. Na zdjęciu po lewej stronie, w tej części co siedzi w montażu musisz wyjąć ten brązowy laminat. Pod spodem będzie sprężynka i baterie. Ten żółty kabelek musisz sobie przylutować do tej płytki brązowej na środku.

 

A no fakt... 3 bateryjki od leda z zapalniczki, kilka pociągnięć lutownica i już działa. A ja kombinowałem żeby coś między laminat a ten żółty kabelek wcisnąć a rozwiązanie okazało się o wiele prostrze :Boink: Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.