Skocz do zawartości

Okular na Saturna (syntA 8")


wojski

Rekomendowane odpowiedzi

O rany, przed chwilą przebrnąłęm przez wątki lantan vs otho i czuje się jak po kłótni z żoną:szczerbaty:

Jeśli ktoś z orthowców strzelał foty saturnowi to poproszę o jedną czy dwie (oczywiście mam na myśli ortho baadera).

Muszę sprawdzić jak to jest z tą różnicą jakości obrazów, żeby wiedzieć czy warto się męczyć z taką "małą dziurką" skoro mam LVW 5mm.

 

A jeśli się przekonam, że warto to czy lepiej otrho 5 lub 6, czy może ortho 9 i barlow. Chodzi o to czy barlow poważnie obniży jakość przez przyciemnienie - bo jeśli nie to w końcu seeing na 9 mamy częściej niż niż na 4,5..., a i obserwacje 9-ką powinny być łatwiejsze..

 

Jeśli jednak różnica w obrazie nie będzie znaczna - a napaliłem się na zakup czegoś nowego do planet, to lepiej nlv za 350 czy plossla TV, prawie za tą samą kasę?

 

dzieki i pozdro

w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nasadkę WO, dokładnie taką:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...c436f7e787e17cf

 

Synta z nowym wyciągiem Cryford'a ogniskuje z dedykowanym barlowem 1,6x po "odwrotnym" skręceniu adaptera okularowego 1,25". Z barlowem 2x ogniskuje "normalnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojski:

Wczoraj obserwowałem Saturna przez Syntę i nasadkę bino. Dla przypomnienia dlaczego wydałem tyle kasy włożyłem też do wyciągu LV9, LV7 i ortho(Baader) 6mm. Widok planet w nasadce bino jest bezkonkurencyjny.

 

i dlatego za niedługo sprzedam or6 or9 i lv5 :szczerbaty: to bino do bankructwa mnie doprowadzi, wszystko po dwie sztuki trzeba pakować :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego w sieci:

 

klik

 

piszą tam, że w przypadku nasadki bino generalnie lepiej jest powiększać obraz zanim przejdzie przez nasadkę, niż stosować krótkoogniskowe okulary. Powodem jest ponoć większa tolerancja długoogniskowych okularów na wady optyczne i nieosiowość. Inną zaletą (oprócz większego ER) jest potrzeba posiadania tylko jednej parki okularów (dobranych do siebie) + barlowy.

 

Za niedługo będę miał okazję wypróbować taka konfigurację na sobie :) czyli nasadka Baader + glasspath corrector. Jeśli uda mi się dobrać okular do pary, to będzie zestaw pracować z parką BP Ortho 18mm.

 

@wojski:

 

jeśli masz się męczyć z Ortho 5mm o Eye Relief 4-5mm w celu dostrzeżenia różnicy na planetach, dostrzegalnej tylko dla doświadczonych obserwatorów (ja się za takiego nie uważam gwoli ścisłości), to sugerowałbym raczej zakup LV lub LVW w ostateczności. To IMO dobre rozwiązanie dla początkującego obserwatora planet - ze świadomością, że LV/W nieznacznie podbijają kolorystykę (a na przykład TV dają kawowy-nierzeczywisty zafarb według "znawców"- wszystko wyczytane na CN, sam nie mialem okazji sprawdzic). Wydaje mi się, że stosowanie okularów planetarnych np. ortho w światłosilnym DS-owym Newtonie, powiedzmy F6, to chyba trochę pomyłka...

 

pozdrawiam

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 5mm LV i 6mm Ortho.

Ortho daje jaśniejszy bardziej kontrastowy obraz niż LV (który daje dodatkowo ciepły zafarb) i może przez to w ortho szczegół na Saturnie jest nieco lepszy. Różnica w jasności nie wynika tylko z rożnego powiększenia jakie dają te okularki.

Wadą ortho jest jednak szybkie zaparowywanie okularu związane z małym ER (trzeba go ogrzewać bo jak nie to w zależności od warunków pogodowych czasem nawet po 5 sek masz mleko wokół planetki).

 

Mam bino i często stosuje zmianę powiekszenia przez ładowanie innego barlowa (mam x 1.6 dedykowany, x2 i x3).

Tylko trzeba mieć dobry wyciąg bo np. barlow x3 TV jest długi i nawet mały luz na wyciągu skutkuje utratą kolimacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ups, niedocztałem :Boink:

 

...to sugerowałbym raczej zakup LV lub LVW w ostateczności.

 

proszę powyższe zdanie rozumieć: to chyba szkoda tych 280 zł na zdublowanie 5mm LVW przez ortho ;) różnica dla niewprawionego oka będzie prawdopodobnie bardzo niewielka, za to wygoda znacznie gorsza...

 

 

<żart mode ON>

 

...CHYBA że jesteś maniakiem planet, to sprzedaj syntę, kup jakieś MCT (może być np. Santel 180 mm 1/8 lambda pv) i do tego ortho Pentax, BP(=UO) albo monocentryka TMB, albo RKE Edmunda :ha::helo::banan::Beer:

 

<żart mode OFF>

 

pozdr

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.