Skocz do zawartości

Przyroda w fotografii


Tomaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ mam zaległości, i tak mało czasu żeby po prostu pół dnia obrabiać zdjęcia... Nadrabiam częściowo:

 

Na liściu odpoczywa prężec paradny Chrysotoxum elegans Żółtynka ozdobna (Xanthogramma pedissequum):

image.thumb.jpeg.e4ba76fb69065ef38d13b9d84d768dde.jpeg

 

Tutaj piękne kolory jakiegoś liścia:

image.thumb.jpeg.39232358ef68a6d250731775becf0ddb.jpeg

 

Błyszczek elegancik (Deraeocoris ruber):

image.thumb.jpeg.0134a847d599c11eb26ecf8964d033c8.jpeg

 

"Następna mucha" czyli padlinówka cesarska (Lucilia caesar) o pięknym, butelkowym kolorze:

image.thumb.jpeg.aeed79fef8212ed3bbf963e9a9b7f166.jpeg

 

Następne zdjęcie postanowiłem zrobić innym obiektywem. Wyciągnąłem stałkę 50mm F1.4 i pobawiłem się nieco w ogrodzie. Skalnik statilinus:

image.thumb.jpeg.5f90d38e0413abb0aba97407d7cc944e.jpeg

 

Na chwilę wracamy do Sigmy: po deszczowej nocy chciałem złapać nieco kropel wody na kwiatach i liściach, zacząłem od prostej róży zaraz za oknem.

image.thumb.jpeg.023c8582dc28409595b1d7588461b7ad.jpeg

 

Początkowo nie zauważyłem nic, stojąc pochylonym i próbując zrobić zdjęcie aparatem trzymanym niżej. Dopiero w podglądzie okazało się, że pod kwiatem na każdego nieostrożnego owada czycha śmiertelne niebezpieczeństwo.

To Zawijak żółtawy, choć powiem szczerze, że angielska nazwa ma fajniejsze brzmienie - "candy stripe spider", czyli pająk z cukierkowym paskiem.

Zdjęcie znów stałką 50mm:

image.thumb.jpeg.56409d5997203e32d05fd48383a86047.jpeg

 

 

Ciąg dalszy zabaw 50ką:

image.thumb.jpeg.a46d6ba944d396b1aa3d73625a3d7460.jpeg

 

Nastepnego dnia postanowiłem jeszcze inaczej poeksperymentować z ustawieniami.

image.thumb.jpeg.acb393324073d9ace51563e22fb26fe5.jpeg

 

Na razie to tyle. Mam jeszcze wiele zaległości do zrobienia ale mało czasu więc kolejna część za jakiś czas, chmury też jeszcze czekają na obróbkę :)

 

Edytowane przez PrismoSal
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrismoSal, wiele bzygowatych jest bardzo podobnych do siebie. Na pierwszej fotce utrwaliłeś najprawdopodobniej bzyga o nazwie Żółtynka ozdobna (Xanthogramma pedissequum). Porównaj: Prężec paradny (Chrysotoxum elegans) niby to samo, ale nie do końca. To co wybrała SI jako podpowiedz w Google Lens jest niepoprawne (tym razem). Czasem warto poświęcić trochę więcej czasu na obejrzenie pozostałych sugestii w Google Lens, bo niekoniecznie na pierwszym miejscu będzie właściwa odpowiedź.

 

... a te przebarwiające się na czerwono liście z drugiej fotki to prawdopodobnie: Mahonia ostrolistna (Mahonia aquifolium).

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, suchyy napisał(a):

@PrismoSal, wiele bzygowatych jest bardzo podobnych do siebie. Na pierwszej fotce utrwaliłeś najprawdopodobniej bzyga o nazwie Żółtynka ozdobna (Xanthogramma pedissequum). Porównaj: Prężec paradny (Chrysotoxum elegans) niby to samo, ale nie do końca. To co wybrała SI jako podpowiedz w Google Lens jest niepoprawne (tym razem). Czasem warto poświęcić trochę więcej czasu na obejrzenie pozostałych sugestii w Google Lens, bo niekoniecznie na pierwszym miejscu będzie właściwa odpowiedź.

 

... a te przebarwiające się na czerwono liście z drugiej fotki to prawdopodobnie: Mahonia ostrolistna (Mahonia aquifolium).

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Dziękuję! To prawda, bzdygowate są tak strasznie do siebie podobne, że trzeba trochę czasu na analizę detali budowy ciała by jednoznacznie określić gatunek a cóż, wczoraj się śpieszyłem... niepotrzebnie. Już poprawiam :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.