Skocz do zawartości

Mocowanie do aparatu


Bosek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem zapytać szanownych kolegów czy można nabyć mocowanie aparatu do obiektywu.

 

Aparat:

Nikon D80 + obietyw 18-200 VR ośrednicy 72mm

lub

Mały Pentax o śrecnicy nieokreślonej

 

 

Teleskop:

Sky-watcher SK1149EQ2

okularowy 1,25" *

okular Super Plössl 25 mm *

okular Super Plössl 10 mm *

soczewka Barlowa 2x *

lunetka celownicza 5 x 24 *

 

 

Jestem nowy w tych sprawach i bardzo mało się orientuję, więc prosiłbym o wmiare zrozumiałe odpowiedzi dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego kolegę.

Teraz już nieco rozumiem.

Potrzebujesz złączkę nikon-> teleskop.

Jaką konkretnie od strony teleskopu to zleży jaki masz wyciąg.

Tzn. czy wyciąg na gwint T2. Jeśli nie ma to trzeba zastosować tulejkę 1,25 cala.

Dobrze byłoby sprawdzić przed zakupem złączki czy ten wyciąg pozwoli z Nikonem ostrzyć na nieskończoność.

Jeśli da się wyostrzyć to planety można robić. Czy coś poza nimi to mocno wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem

 

Niestety teleskop zakupiłem ale jeszcze go nie mam, więc nie moge tego T2 sprawdzić.

 

1) Ale mam jeszcze pytanie gdzie można takie przejściówki kupić?

2) I czy do tych przejściówek podłacza się się sam aparat czy z obiektywem?

 

Dobrze byłoby sprawdzić przed zakupem złączki czy ten wyciąg pozwoli z Nikonem ostrzyć na nieskończoność

 

3) Jak to sprawdzić?

Edytowane przez Bosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Nikon/T2 to pozycja nr.8

Jeśli w wyciąg okularowy 1,25 to pozycja nr.2 plus 14

Wkręcamy 14 w 2 to razem do aparatu i ten zestaw w wyciąg.

To opcje do fotografowania w ognisku głównym, bez obiektywu.

Za obiektyw w tym układzie robi teleskop.

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz objasnić co oznacza poz. nr. 2 i 8?

 

Nic nie rozumiem co za pozycje gdzie tego mam szukać i co to jest.

 

Ok ta przejściówka t2 do nikona to pewnie jest to?

http://www.infoto.pl/product_info.php?products_id=594

 

 

 

Za obiektyw ro teleskop - to mi się podoba.

Edytowane przez Bosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie wkleiłem linka.

Tak to może być taka przejściówka jak w Twoim linku.

Ta z mojego jest nieco niższa co może mieć znaczenie w ostrzeniu na nieskończoność.

Tu zapomniany link

http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=69_81

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Teraz juz troche mi sie rozjasniło.

 

Ale mam jeszcze pytanie czy do tego "T-Ring Nikon"

 

coś jeszcze potrzebuję?

 

Czy okręcam do tego aparat i wszystko?

 

 

 

tylko, że w wyciągu 1,25" lustrzanka niestety będzie winietować

 

A jest jakieś inne rozwiązanie usuwajace winietowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem takie rozwiązanie i u mnie nie winietowało.

ale:

1) Ja mam zupełnie inny wyciąg.

2) Nie pamiętam czy robiłem z barlowem czy bez.

 

Może ktoś kto ma taki wyciąg i testował takie rozwiązanie powie jak jest , ja mogę tylko spekulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosek, ale jesteś świadom, co możesz realnie fotografować takim zestawem [lustrzanka w ognisku teleskopu o f=900mm na montażu EQ2], a czego nie?

W zasadzie zostaje Ci Księżyc + jego koniunkcje z planetami i jasnymi gwiazdami oraz Słońce [tylko przez specjalny filtr nakładany z przodu na tubę teleskopu].

Inne obiekty wymagają długich czasów naświetlania, a co za tym idzie prowadzenia z dużą dokładnością, co w przypadku EQ2 wyklucza użycie teleskopu. Możesz za to zamontować na samym montażu [lub okrakiem na teleskopie, tzw. piggyback] Twój aparat z jakimś KRÓTKIM teleobiektywem [max. 100mm???] i robić zdjęcia większych obszarów nieba. Ale to będzie b. trudne na EQ2, jak sądzę.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy nowego kolegę.

Teraz już nieco rozumiem.

Potrzebujesz złączkę nikon-> teleskop.

Jaką konkretnie od strony teleskopu to zleży jaki masz wyciąg.

Tzn. czy wyciąg na gwint T2. Jeśli nie ma to trzeba zastosować tulejkę 1,25 cala.

Dobrze byłoby sprawdzić przed zakupem złączki czy ten wyciąg pozwoli z Nikonem ostrzyć na nieskończoność.

Jeśli da się wyostrzyć to planety można robić. Czy coś poza nimi to mocno wątpię.

 

Od tego co można tym teleskopem sfotografować zaczęliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

 

Mam jeszcze pytanie czy to mocowanie "na barana" pozwala robić zdjęcia przez teleskop czy tylko ustawia to aparat w tym samym kierunku w którym "patrzy" teleskop?

Edytowane przez Bosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok

 

Mam jeszcze pytanie czy to mocowanie "na barana" pozwala robić zdjęcia przez teleskop czy tylko ustawia to aparat w tym samym kierunku w którym "patrzy" teleskop?

 

Ustawia aparat w tym samym kierunku co teleskop (chociaż niekoniecznie) i umożliwia dłuższe ekspozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no możesz, tylko że na zdjęciu wyjdą Ci gwiazdki w postaci kresek,

cokolwiek i w jakikolwiek sposób zamocujesz na teleskopie, to musi się on obracać zgodnie z ruchem pozornym nieba, chcąc fotografować z długimi czasami ekspozycji, a do tego służy montaż np. paralaktyczny z napędem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeśli masz na myśli popychanie sprzętu ręką. Natomiast można to robić na montażu paralaktycznym za pomoca mikroruchów. Wygląda to tak,że przy pomocy lunety [może to być Twój teleskop] zaopatrzonej w okular z krzyżem celowniczym utrzymujesz na tym krzyżu obraz gwiazdy, dzięki czemu Teleskop razem z siedzącym na nim okrakiem aparatem podąża z pozornym ruchem sfery niebieskiej. U Ciebie problemem będzie kiepski montaż EQ2 ze względu na drgania słabego statywu i głowicy, szczególnie, jeśli luneta prowadzącą będzie Twój teleskop, bo pracujesz w takim układzie na granicy nośności montażu. Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie do prowadzenia mniejszej i lżejszej tuby optycznej.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Poczytaj o podstawach astrofoto na www.celestia.pl , to powinno b. rozjaśnić Ci wiele spraw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.