Skocz do zawartości

Kupno lustrzanki


Patryk

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc. Chciałbym kupić lustrzankę do zdjęć "turystycznych", ale związku z tym że posiadam Synte 8 (niestety na dobsonie) chciałym też oczywiście pobawić się w astrofoto. Co polecacie z tej listy:

 

 

 

Sony Alpha A200K + DT 18-70 mm f/3.5-5.6

Canon EOS 400D + 18-55mm f / 3.5-5.6

Nikon D40 + Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6

Pentax K10D + 18-55mm f/3.5-5.6

Sony Alpha A200W + DT 18-70 mm f/3.5-5.6 + 75-300mm f/4.5-5.6

Nikon D60 + 18-55mm /3,5-5,6 VR

Olympus E 510 + 14-42mm

Sony Alpha 100K + 18-70mm f/3.5-5.6

Canon EOS 350D + 18-55mm f/3,5-5,6

Olympus E-410 + 14-42mm f/3,5-5,6 + 40-150mm f/4,0-5,6

Pentax K200D + 18-55mm

Samsung GX-10 + Schneider - Kreuznach 18-55mm f/3.5-5.6

NIKON D40x + 18-55mm f/3,5-5,6

Sony Alpha 350 + 18-70mm

Canon EOS 30D + 18-55mm f/3.5-5.6

Canon EOS 450D + 18-55mm IS

Nikon D80 + 18-55mm f/3,5-5,6

Pentax K100D Super + 18-55mm

Pentax K200D Body

Olympus E-400 + 18-45mm

 

 

Z góry dzieki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Budżet (jw napisał Tadeopulous)

2. Jeżeli bardziej do Astro do raczej coś z Canona (lepsze matryce CMOS do tych celów)

3. Jeżeli bardziej do foto dziennego i ew. astro z "doskoku" to polecam coś Nikona. Ale już konkretny model powinien zależeć od Twoich potrzeb...

 

PS. Mając Syntę na Dobsie nie robiłbym sobie większych nadziei na bawienie się w astrofoto... Chyba, że planujesz w niedalekiej przyszłości zakup jakiegoś przyzwoitego montażu i masy innych rzeczy potrzebnych do Astrofoto. Wtedy idź w system Canona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz, jakie masz doświadczenie!

Lustrzanka dla zaawansowanych, którą polecam, to Nikon D-80. Ale ona jest za droga i "za poważna" dla początkujących w branży lustrzankowej.

Moim zdaniem - Nikon D-40 wystarcza dla początkujących, i to bez X (czyli nie D-40X), chyba, że różnica w cenie byłaby znikoma, wtedy D-40X.

 

Zresztą uważam, że dla niezaawansowanych niepotzebna jest prawdziwa lustrzanka, tańsza cyfrówka lustrzankopodobna z zoomem 10x na pewno jest dobrym i ekonomicznym wstępem do świata lustrzanek. Przy zakupie lustrzanki, najbardziej nawet trafionym, nieuniknione są dalsze niemałe wydatki na optykę wymienną, wszak po to kupujemy lustrzanki!

 

Teleskop na montażu Dobsona nie nadaje się do astrofotografii, z wyjątkiem, i to w ograniczonym zakresie, Słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiodące są 3 marki/rodziny/stajnie etc

Canon

Nikon

Sony

 

i już

 

ja jestem zwolennikiem Sony - bo mam już i używam poprzednika KonicaMinolta

dla mnie - totalnego lamera Foto - najważniejsza jest stabilizacja w korpusie aparatu (działa z każdym obiektywem)- dlatego kupiłem to a nie inne rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko A350 ma taki maleńki wizjer jak Canony trzycyfrowe. Nie będzie Ci brakowało lepszego wizjera? Za to jakość zdjęć naprawdę fajna, ale znowu CCD do astrofoto się nie nada. Nie lepiej dozbierać do A700? Będzie świetny aparat i do astrofoto lepiej się nada.

Ja tam czekam na A900 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z filmami to będzie problem, bo chyba jeszcze nie ma takiej lustrzanki. Nawet Olki nie kręcą filmów ;)

Z podanych przez Ciebie aparatów Pentax K10d jest najbardziej zaawansowanym aparatem, ale do astrofoto się nada dużo gorzej niż jakiś tani Canon. Za to do zwykłego fotografowania to będzie inna bajka (wygodny uchwyt, duży wizjer, świetna ergonomia), o ile nie jesteś szumofobem i nie oglądasz zdjęć na ekranie przy powiększeniu 1:1 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko są kitowe obiektywy, co najwyżej przeciętne, z tym że Canon ma chyba najsłabsze kity, ale różnice między nimi nie są powalające. Jak chcesz coś uniwersalnego to może A200 + Zeiss 16-80? Tyle że to będzie ok. 4K, ale za to masz najlepszy kit na świecie za te pieniądze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co u Nikona słychać, ale warto zauważyć, że wszystkie lustrzanki obecne na rynku pozwolą na zrobienie naprawdę dobrych zdjęć. Różnice są, ale naprawdę nie są wielkie. Najlepiej przejdź się do dużego sklepu i sobie pomacaj różne modele, najlepiej bez patrzenia na firmę. Potem zobacz gdzie możesz dostać jakiś przyzwoity obiektyw. Dzisiaj można za ok. 1000 zł dostać nowego Tamrona 28-75/2.8, który potrafi być naprawdę dobry, ale bywają różne egzemplarze. W przypadku wersji tego obiektywu firmowanego przez Minoltę nie było takiego problemu z rozrzutem jakościowym. Ten obiektyw, jak trafisz na dobry egzemplarz jest naprawdę niezły i dość jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lutrzankami to jest tak, że albo zostajesz przy kitowym szkle, albo się pakujesz w obiektywy, na które i tak wydasz więcej niż na body. To jest jak z teleskopami. Albo kupujesz jakiś zestaw i zostajesz z podstawowymi okularami, albo zaczynasz dokupować okulary i szybko wartość okularów przekracza wartość teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o obiektywy "kitowe" Nikona to są całkiem przyzwoite szkiełka. Szczególnie 18-70 http://www.optyczne.pl/23.11-Test_obiektyw...dsumowanie.html

Po przejrzeniu wielu opinii i testów kupiłem właśnie zestaw z tym obiektywem i nie żałuję. W stosunku do 18-135 jest trochę lepszy optycznie (wg większości znalezionych przeze mnie testów) i przede wszystkim ma metalowe mocowanie do bagnetu, co ma znaczenie szczególnie gdy się zmienia dość często obiektywy.

W zasadzie największą wadą tych obiektywów jest nienajlepsze światło 3,5 - 4,5 (18-70) i 3,5 - 5,6 (18-135), ale w tej klasie cenowej to raczej norma.

Jeżeli chodzi o body to modele D40X i D60 nie różnią się diametralnie od siebie. W D60 jest parę "bajerów", które mają bardziej znaczenie marketingowe ale najważniejsze parametry pozostały bez zmian.

Natomiast D80 to już większe i bardziej zaawansowane body (choć oczywiście ciągle jest to aparat klasy amatorskiej). Dodatkowy wyświetlacz u góry, lepsza ergonomia, więcej przycisków na body sprawia, że więcej funkcji jest "pod ręką" i nie trzeba ich szukać w menu. Inną różnicą między D40X, D60 a D80 jest brak silnika AF w D40X i D60. Oznacza to że np. większość stałek Nikona i sporo starszych obiektywów bez własnego silnika AF nie będzie działać z tymi aparatami. Ale z drugiej strony większość nowych obiektywów ma silnik AF wbudowany więc dla zastosowań amatorskich nie jest to jakiś wielki problem.

 

Tak jak napisał grzybu - często zostaje się przy kitowym szkle więc lepiej od razu sobie kupić coś porządnego. W sumie to był jeden z głównych powodów, dla którego wybrałem właśnie system Nikona - większy wybór amatorskich obiektywów w niezbyt wygórowanych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.