Skocz do zawartości

Celestron C20 - recenzja


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że ostatnio wpadło trochę pieniążków, a 20cm lustra Syntowego już nie wystarcza, więc kupiłem sobie już taki ostateczny teleskop do planetek, DSków i później do astrofotografii.

Więc trzeba było jakiejś dużej apertury najlepiej tak z 0,5 m. Newtony o tej aperturze są jednak zdecydowanie za duże, więc postanowiłem wziąć krótszego katadioptyka. Tak oto kupiłem C20 Astrograph:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...27b265f17f5e37c

 

Teleskop daje dość fajne obrazy, tylko jest trochę duży i ciężki. No, ale na raty jakoś da sie nosić

Jako, że wczoraj trafiła sie pogoda, więc wybrałem się na pierwsze obserwacje nowym teleskopem.

Akurat dobry seeing był wczoraj więc Saturn wyglądał bardzo fajnie przy 450x. Widać było całkiem sporo pasów na globie i kilka wirów w atmosferze.

Padło też sporo Dsów jak M51 - widoczne ramiona spiralne i pomost na pierwszy rzut oka, zresztą ramiona było równie dobrze widać w wielu innych galaktykach jak M101, M108, M65 no i wogóle chyba we wszystkich galaktykach Messierowych. No i całe mnóstwo rozbitych gromad kulistych - te największe już w najdłuższym okularze, w krótszym nie mieściły sie nawet w polu widzenia. Mgłaic akurat nie padło dużo, wieczorem w Orionie byla M42- piękny czerwony kolor mgławicy, poza tym były jeszcze piękne i wyraźne M78, Płomień, Koński Łeb.

Nad ranem obejrzałem jeszcze Jowisza - seeing trochę kiepski był, ale dało sie zobaczyć całkiem sporo pasów, czerwoną plamę i kilka mniejszych zawirowań. Na Ksieżycach galileuszowych dało sie zobaczyć jakieś tam ciemniejsze plamy.

No i na Jowiszu skończyły się moje obserwacje.

Ogólnie teleksop bardzo fajny i polecam go wszystkim miłośnikom astronomii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.