Skocz do zawartości

jaki ortho do Soligora MT 800


eReS

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam Soligora MT-800 i usiłuję osiągnąć jakiś efekt w obserwacjach planet. Zacząłem od Saturna bo jest w tej chwili w dobrym położeniu. Mam plossle soligora 4mm 10mm 25mm i fultry meade #11, #47, #82A, #25A oraz barlowa 2" x2 Soligora, filtr polaryzacyjny 2"

Do tej pory najlepszy obraz uzyskuję przy użyciu barlowa+okular 10mm+ filtr #11 niestety na najlepszym obrazie nie ma w zasadzie żadnych szczegółów ! widzę tylko wyraźnie oddzielony pierścień od planety i to wszystko ! Jak z otrho nie zobaczę szczegółów to się chyba załamie a może ktoś ma inny pomysł, może coś robię źle a może w soligorze nigdy nie zobaczę zadawalającego widoku planet ? Wiem, że to nie jest telep do planet ale naczytałem się już na forum , że w newtonie można przyzwoity obraz osiągnąć, astrofoto z newtonów też wskazuje na taką możliwość.

Rozważam zakup ortho Baadera lub Antares 6mm

 

z góry dziękuję

Edytowane przez eReS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wnikania, to stawiał bym na NLV4. To bardzio światrłosilne lustro, może się okazać, ze masowy orthoskop nie popisze się w nim, w dodatku w tak krótkim ortho będziesz miał masakrycznie małą źrenice wyjściową w okolicach 3mm. Jezeli zdecydował byś się na walkę via barlow, to zalecam coś z górnej półki, soligory, antaresy itd, nie są najwyższych lotów. Niestety barlow z górnej pólki to duzy koszt. Ostatnią kombinacją, ale bardzo kontrowersyjną, będzie wykananie jakiejś przesłony. Ale to broń obosieczna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unikaj okularów krótkoogniskowych. chcesz duże powiększenia to celuj w teleskopy z długimi ogniskowymi bo małe LER w okularach to katastrofa i parowanie soczewek okularu od ciepłego ciała..

 

Chcesz ortolca to bierz tego 18mm Badersa i kup dobrego barlowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje w MT-800 do planet nasadkę bino WO + barlow TV 2x + 2 x Vixen LV zoom i jestem zadowolony ( dla kogoś może to być herezja :szczerbaty: ). Widoczki, oprócz maksymalnego zoomu czyli ogniskowej 8-10 mm w okularze, są bardzo ładne. Na saturnie widzę spokojnie pociemnienie wokół bieguna i ciemniejszy pas chmur , przy dobrym seeingu przerwę Cassiniego. Poza tym zoomy dają mi możliwość łatwego dobrania pożądanego powiększenia, nie ma też kłopotu ze zgraniem powiększenia w obu okularach mimo braku klik-stopu. Ale ten zestaw to cena dużo wyższa niż okularu orto czy NLV. Wcześniej używałem do planet jednego zooma vixena z barlowem 2x i też było ok - powiększenie max. 200x, przydałoby się jednak trochę więcej. Próbowałem też używać LV5 mm z barlowem 2x ale to dawało 320x i było już za dużo, zbyt rzadko z niego korzystałem. Ortosów nie testowałem. Myślę , że powinieneś celować w coś, co da Ci powiększenie rzędu 240-260x, coś z rodziny NLV myślę, że by się sprawdziło ( orto może też, ale ich nie próbowałem ). Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.