Skocz do zawartości

teleskop dla młodego człowieka


wissiaus

Rekomendowane odpowiedzi

To może kup mu lornetkę i statyw do niej. Plus tego będzie taki, że chłopak sam poradzi sobie z ustawieniem tego na balkonie, łatwiej też będzie rodzicom zabrać taki zestaw na jakikolwiek wyjazd. I wtedy więcej pieniędzy będzie na mikroskop, bo nie wydaje mi się, żebyś za 100 zł kupił jakiś sensowny.

Nie znam się za bardzo na lornetkach, ale jeśli wykażesz zainteresowanie tym pomysłem, na pewno ktoś Ci podpowie, czym warto się zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co takiego pokażesz dziecku w mieście przez lornetkę?

Teleskop przynajmniej pokaże piękne kratery na Księżycu, Saturna z pierścieniami, pasy na Jowiszu. Słońca bym jednak zdecydowanie unikał, bo dzieci mają różne pomysły. Lornetka owszem, ale jak już będzie zainteresowany. Wtedy bardzo się przyda jakaś mała lornetka do poznawania nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rudźa

Rudzia ;).

 

Swoją drogą, nie radzę na początek młodej osobie kupować lornetki, bo się znudzi. Lepiej teleskop, gdyż dzięki niemu zobaczy przynajmniej ładne widoki. Nie będzie narzekać, że Jowisz to tylko gwiazdka a Księżyc taki mały. No i oczywiście książka dobra. Niebo na Weekend będzie bardzo dobrym wyborem, sam się dzięki niej nauczyłem podstaw.

 

Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co z tego że będzie miał telepa jak nie będzie znał nieba (to jak zostawić nieumiejącego pływać w basenie w którego nie da się wyjść) ... lornetka tu jest bardziej wskazana przynajmniej z mojego punktu widzenia ... M42 i 45 zobaczy i kilka innych ciekawych rzeczy a jak mu się powie że jest więcej to pewnie się zainteresuje bo będzie to chciał zobaczyć ... wtedy książki no i telep ... ja bym to rozegrał mniej więcej w taki sposób ...

Edytowane przez AstroLamka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiemuś dziewięciolatkowi lornetkę i pokaż M42 i zobacz co się stanie. Pokazując mu jakieś małe mgiełki tylko go zniechęcisz. Po co ma poznawać niebo, żeby trafić w Księżyc? Planety w tym roku będzie widać słabo więc na początek pozostaje Księżyc i kilka jasnych DS'ów, ale tak, żeby było widać dużo więcej niż gołym okiem. Jakiś nieduży teleskop na stabilnym montażu azymytalnym + książka na początek będą lepsze.

Poza tym, przed kolegami liczy się też fakt jak się sprzęt prezentuje, a tutaj teleskop wygrywa zdecydowanie, bo przecież nie kupisz mu lornetki 25x100 ;)

Na lornetkę przyjdzie czas jak już będzie widać jakieś zainteresowanie poznaniem nieba. Zresztą na początku lepiej to robić gołym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przypomniałem, że najpierw wyszedłbym z dzieckiem na pole, nocą i uczył go gwiazdozbiorów. A dopiero jakby go to wkręciło, to trzeba myśleć o sprzęcie. Inaczej teleskop po miesiącu będzie pięknie prezentował się pod ścianą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.