Skocz do zawartości

EQ-MON2 (EQ-5) - ustawianie


szikken

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam może i głupie pytanie :). Posiadam montaż jak w temacie - EQ-MON2 (EQ-5).

Wiem jak ustawić na północ, zgodnie z gwiazda polarną, szerokością geograficzną miejsca obserwacji itp.

 

Pytanie moje jest takie. A co jeśli chce oglądnąć coś co mam za plecami ? :) czyli mam ustawiony zgodnie z instrukcją montaż na biegun północny, ogladam sobie gwiazde polarną przez teleskop ale chce teraz oglądnąc cos po przeciwnej stronie czyli obrócic sie plecami do gwiazdy polarnej. Pytanie jak :) wygląda na to ze musze przestawić cały statyw w drugą stronę, bo obrócenie montażu możliwe jest tylko w pewnym zakresie w związku z tym ze na statywie jest wypust (bolec) ktory blokuje obróceni samego montazu z tubą teleskopu.

 

Pozdrawiam

szikken

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam może i głupie pytanie :). Posiadam montaż jak w temacie - EQ-MON2 (EQ-5).

Wiem jak ustawić na północ, zgodnie z gwiazda polarną, szerokością geograficzną miejsca obserwacji itp.

 

Pytanie moje jest takie. A co jeśli chce oglądnąć coś co mam za plecami ? :) czyli mam ustawiony zgodnie z instrukcją montaż na biegun północny, ogladam sobie gwiazde polarną przez teleskop ale chce teraz oglądnąc cos po przeciwnej stronie czyli obrócic sie plecami do gwiazdy polarnej. Pytanie jak :) wygląda na to ze musze przestawić cały statyw w drugą stronę, bo obrócenie montażu możliwe jest tylko w pewnym zakresie w związku z tym ze na statywie jest wypust (bolec) ktory blokuje obróceni samego montazu z tubą teleskopu.

 

Pozdrawiam

szikken

 

 

Jak rozumiem czytałeś instrukcję? Tam powinno być zgrubsza napisane o co chodzi z takim montażem. Ba, nawet obrazki jakieś powinny być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o rany???

 

odblokowujesz tylko sruby DEC i RA, samego montazu nie ruszasz!

http://www.celestia.pl/Grafika:Montaz_EQ5.JPG

 

jedna to jest ten zwisajacy uchwycik miedzy przeciwwaga a samą tubą, druga taka sama powinna byc z boku. Po odkreceniu masz mozilowsc krecenia tubą po całym niebie. Po ustawieniu tuby na dany obiekt (znajdujesz szukaczem) blokujesz z powrotem obie sruby i ustawiasz dokladnie krecac gietkimi pokretlami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzieki za info, wszystko jasne.

 

Tak instrukcje przeczytalem i tak tez kręciłem tym wszystkim, chodziło mi o to czy jest inny sposob i ze moze ten bolec na statywie to cos czego byc nie powinno, bo jak przekrece teleskop to nagle okular wypada bardzo nisko i trzeba kekac do niego :) ale jak tak ma byc to tak ma byc.

 

Raz jeszcze dzieki za wyjasnienia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.