Skocz do zawartości

Galaktyki w Pannie i coś jeszcze


sq8luv

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj postanowiłem kontynuować obserwacje galaktyk w Pannie i Warkoczu Bereniki. Podróż rozpocząłem od M 60, bardzo ładnie widocznej i jasnej eliptycznej, obok niej słabsza i mniejsza NGC 4647 a trochę na wsch-płn/wsch jeszcze jedna bardzo jasna eliptyczna M 59. Poniżej dwie małe ale urokliwe NGC 4638 (na płd-wsch od M 60) oraz NGC 4660 (znacznie niżej i bardziej na zachód), ta najsłabiej widoczna. Powyżej i na prawo od M 59 znajduje się jeszcze NGC 4606, niestety przeoczyłem ją kierując się w kierunku nieźle świecącej galaktyki spiralnej z poprzeczką M 58. Tu warto się zatrzymać na dłużej i przestudiować jej ciekawy, charakterystyczny kształt. Z towarzyszących jej w niedalekiej odległości galaktyk widziałem NGC 4568 a także NGC 4564. Przy tej ostatniej w Taki'm wkradł się błąd, mianowicie jest ona oznaczona jako 4574 (która to jak wiadomo znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura ;) )

Nie opisuję tu dokładnie wyników i wniosków moich obserwacji, nie chcę zanudzać a raczej zwrócić uwagę na fenomen tak olbrzymiej ilości galaktyk skupionych blisko siebie i ich piękno oraz możliwość obserwacji w warunkach amatorskich.

"Niestety" w tym momencie zrobiłem sobie przerwę i dla odmiany skierowałem teleskop w kierunku Lutni ;)

Jedno spojrzenie i już wiedziałem, że ta mgławica na pewno nazywa się "Pierścień" :D

A myślałem już, że po przygodzie z Kocim Okiem nie tak szybko doznam podobnie przyjemnych emocji.. ;) Nie będę pisał na temat M 57 bo każdy kto ją widział wie jakie robi wrażenie, a kto nie widział to musi koniecznie zobaczyć.. Słusznie w jednym z postów Moralez zaliczył ją do "złotej kolekcji".

Oczywiście tu zatrzymałem się na dłużej (Pierścień przykuwa i nie da się szybko wyrwać z jego objęć), tak więc w łańcuch Makariana tym razem się nie dostałem ;)

Jeszcze rzut oka na Saturna, była godz. ok północy. Niestety dość mocno "pływał", z księżyców widoczne: Enceladus, Rhea, Hyperion, Iapetus oraz Titan (czasami zerkaniem i nie wiem czy nie "zamieniłem" go z Hyperionem).

Korzystam z czasu i pogody jako, że jutro wieczorem wyjeżdżam na ponad tydzień i będzie mi musiała wystarczyć "tylko" lornetka B)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, nie wiem czy mam takie kiepskie niebo czy po prostu nie umiem jeszcze znajdowac takich galaktyk, ale wczoraj rowniez probowalem szukac tych DSow w Pannie i nic, ani jeden :(. W Lutni pierscien odnalazlem, ale byl tak slabo widoczny, ze normalnie to bym sie zastanawial czy jakiejs plamy nie mam na okularze...

Edytowane przez ade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, nie wiem czy mam takie kiepskie niebo czy po prostu nie umiem jeszcze znajdowac takich galaktyk, ale wczoraj rowniez probowalem szukac tych DSow w Pannie i nic, ani jeden :(. W Lutni pierscien odnalazlem, ale byl tak slabo widoczny, ze normalnie to bym sie zastanawial czy jakiejs plamy nie mam na okularze...

przyznam sie że już odnalazłem około 60% wszystkich obiektów messiera, ale ze 109 mecze sie juz kilka miesiecy i nie daje rady :blink: ... poza tym galaktyki trzeba nadwyraz uważnie szukać i mieć teleskop dobrze schlodzony...ja założyłem sobie ASCT i teraz czekam 20 min i mam teleskopik gotowy do lookania...udało mi sie ostatnio wyłapać SOMBRERRO z którą także miałem problemy...jak widac do cierpliwych świat nalezy :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..nie wiem czy mam takie kiepskie niebo czy po prostu nie umiem jeszcze znajdowac takich galaktyk..

Ade nie zniechęcaj się, możliwe, że masz zbyt jasne niebo. Ja tych galaktyk szukam okularem 15mm (vixen LV) albo 25mm (SP) ale przy tym ostatnim powiększeniu niektóre mogą umknąć uwadze.

Może być też tak, że zaparowują Ci się okulary, przydaje się suszarka albo specjalne grzałki.

Widzę, że masz NLV 6mm, w tym okularze powinieneś widzieć Pierścień całkiem fajnie.

..już odnalazłem około 60% wszystkich obiektów messiera..

Gratuluję i życzę powodzenia z M 109, na pewno się uda!! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.