Skocz do zawartości

Co to za obiekt?


devart87

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Będąc dziś na podwórku z aparatem przypiętym do synty śledziłem przelatujący samolot kiedy nagle moją uwagę przykuł jakiś nieostry, jasny, mały obiekt. Początkowo myślałem, że to Wenus jednak obiekt się poruszał. Dość szybko, trochę szybciej niż lecący wcześniej samolot. Był zbyt mały by wyostrzyć go w wizjerze canona, więc fociłem z różnymi ustawieniami focusera. Pomyślałem sobie, że to ISS, jednak po powrocie do domu i zajrzeniu na calsky nie znalazłem żadnych przelotów przewidzianych dla mojego położenia w tym czasie. Zdjęcia były zrobione o 14:14. Mieszkam w Białymstoku 23.23E 53.09N. Poruszał się na W ewentualnie lekko na SW. W wizjerze wydawało mi się, że widzę jeszcze jakieś mniejsze obiekty. Co potwierdziło się na oglądanych później zdjęciach. Wydaje mi się, że ten "główny" obiekt to satelita, a te mniejsze to... nie wiem, zabrudzenia na matrycy rozświetlone lustrem synty? gwiazdy? Na poszczególnych zdjęciach są w innym miejscu. Sprawdzałem czy się na siebie nakładają i jednak nie, więc chyba brudna matryca odpada. Fotografowałem w ognisku głównym, bez obiektywu, więc odblaski od optyki też chyba odpadają. Sam już nie wiem. Co Wy o tym myślicie?

(wszystkie zdjęcia to crop'y, w 3 pierwszych podkręciłem "levels" w PS'ie)

img4110fc9.th.jpgimg4113qb5.th.jpgimg4116jp4.th.jpg

a tu tylko crop

img4119od8.th.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też stawiam na puch nasienny topoli. To właśnie okres, gdy jak przygrzeje nieco Słońce w powietrzu fruwa pełno takich "kotków". Dlatego na zdjęciach jest ich więcej i nieregularny kształt największych.

Z daleka rozświetlone przez Słońce wyglądają jak satelity (dzienne ;)).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie macie rację. Przypominam sobie, że aby zogniskować obraz tego obiektu (kiedy ostrość miałem ustawioną na samolot) musiałem wysunąć wyciąg, co by oznaczało, że znajdował się niżej niż samolot, więc pasuje do tego co piszecie.

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.