Skocz do zawartości

Lumenera skynyx mono


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się zastanawiałem na co wymienić poczciwego toucama 840. Najpierw zastanawiałem się nad DMK ale w końcu wybór padł na zbliżoną kwotowo kamerkę SKYNYX Lumenery. Lumenera wytwarza 3 kamerki tego typu rózniące się znacznie cenami (wielkość czipa). Kamerki o więszej rozdzielczości niż standart czyli 480x640 sa niemal 2x droższe od tej "zwykłej". Skynyx 2.0M jest następca kamerki LU-075M i różni się od nie zmniejszonym szumem oraz konstrukcją. Kamerka wykonana niemal h-ednowo obudowa full metal. Sam czip jest chroniony szybką. Ponieważ pole w avikowaniu planet nie ma większego znaczenia wybrałem wersję najtańszą. Wielkość pixela nieco ponad 7mkr a więc nieco więcej niż w toucamie (5,6 bodajże). Widać to podczas pracy, obraz jest nieco mniejszy. Kamerka posiada ciekawą funkcję nagrywania avi w formacie 10 bit i to jest główna róznica między tym sprzętem a DMK. Zmiana rozdzielczości odbywa się poprzez wyccięcie obrazu do mniejszego formatu (czyli widziemy ten sam obiekt w mniejszym polu) a nie porzez softowe zmniejszenie całego pola. Przydaje się to znacznie ponieważ aviki zajmuja o wiele mniej pamięci. Współpraca z kompep oczywiście przezs USB-2, czasy standartowe zbliżone do tych jakie są w toucamie. Streowanie odbywa się porzez soft załączony lub np k3ccd. Niestety twórca k3ccd nie popisał się tutaj po prostu wklejając do swojego oprogramowania część softu Lumenery a więc mamy niby k3ccd a sterujemy kamerką poprzez system wymyślony przez Lumenerę.

Co uzusykujemy w porównaniu z toucamem??

Większy tzw. szczegół na obrazku-to wynik niskiego szumu matrycy oraz jej jakości. Uzyskujemy również avi w postaci 10bit, a więc z większą ilością informacji. Tryb monochromatyczny niestety zmusza do stosowania zespołu filtrów RGB (jeszcze nie próbowałem).

Pewnym probleme jest tutaj apertura mojego teleskopu-z uwagi na mniejsze skalowanie powinienem stosować teoretycznie barlowa x2,5, załatwiam tę sprawę po prostu odsuwając kamerkę od soczewki ale to nie jest prawidłowe działanie. Przy avikowaniu Saturna zresztą nie na wiele się to zdaje, apertura 210mm jest nieco za mała, marzy mi się teleskop 10-11" wówczas sama ogniskowa załatwi sprawę stosowania barlowa 2x w normalny sposób.

Myślę że mogę z czystym sumieniem polecić kamerkę posiadaczom toucamów, to nie jest może rewolucja ale znaczny krok jakościowy do przodu (jeśłi chopdzi o sprzęt-wyniki to inna bajka :)

Trochę więcej na temat kamerki:

 

http://www.lumenera.com/astro/docs/Skynyx2...20V04102007.pdf

 

Z negatywów-w przeciwieństwie do LU 075M producent nie dołącza do sky-nyxa adaptera 1,25".

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do nagrywania używam Lucam Recorder napisany przez Heiko Wilkens. Oprócz plików .avi nagrywa 12 bitowe pliki .ser, obsługiwane przez nowego Registaxa 4. Za 12 bitowe w Lucam Recorder pliki płaci się licencję - bodajże 70 Euro. Kod dostałem na drugi dzień mailem i chodzi OK. Można też nagrywać pojedyncze klatki jpg, tif itd. Ograniczanie kadru tzw. ROI (region of interest) działa super, Marsa nagrywałem jako 240x240 pikseli i szybkość 105 kl/sek. W minutę 6000 klatek! Tzn. w IRpass, przy filtrze B, 25klatek/sek max. W sumie, to foci się 3x dłużej. Ale zogniskowanie każdej barwy oddzielnie - to jest plus kamer mono (oprócz tego, że piksele nie są interpolowane do danego koloru, tylko nagrywa się każdy- czyli łapiesz więcej szczegółów).

 

Koło filtrów na 5 szt. kupiłem razem z kamerką, filtry astronomik RGB plus IRpass (dla Księżyca i Marsa).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja musze sie wtracic.Z podanego przez Andrzeja formatu obrazu,przy zalozeniu,ze czip jest rowny polem powierzchni temu z TouCama, wynika ze ta Lumenera Andrzeja ma mniejsza rozdzielczosc od poczciwego TouCama,bo przy tym samym formacie obrazu,(powinienem napisac rozmiarze matrycy(jesli tak jest)),ma wieksze piksele niz TouCam,wiec mniej pixli wchodzi na cal kwdratowy,czy centymetr kwadratowy czy inna jednostke dlugosci czy powierzchni,nie istotne dla sprawy,a rozdzielczosc to ilosc pikseli na jednostke powirzchni,albo dlugosci-jesli rozwazamy jeden rządek pixeli, na ktorej sa zebrane owe punkciki,a nie zaden "format".

Tak wiec niewatpliwa przewage kamerki nad TouCamem upatrywal bym wlasnie w jej czulosci,niskim szumie i braku kompresji:)

Andrzej pisze takze o zmianie rozdzielczosci,poprzez wyciecie obrazu do mniejszego formatu,no tutaj tez protestuje,bo czy ubywa w tym procesie pixeli na matrycy,czy zmienia sie jej rozdzielczosc?

Wszystko przez te pogode w noc zacmienia Ksiezyca:)

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.