Skocz do zawartości

Cos totalnie nietypowego :-)


PTL

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

Mam do oddania zalegającą w domu od lat - pomiarową głowicę mikrofalową [chyba powinno się to nazywać - przestrajany rezonator wnękowy] :-).

 

97310140.jpg

 

Kupiłem wiele lat temu w BOMISie, z pomysłem do wykorzystania pod głowicę montażu Alt-Az. Jak widać na zdjęciu, jest to solidny odlew alumniowy w kształcie litery "T". Po obu stronach daszka "T" kołnierze z otworami. Podstawa "T" jest zamocowana do elementy regulacyjnego - obrotowo, z bardzo małymi luzami. Skok wynosi chyba 8 obrotów, przy czym wewnątrz (chyba) zmienia się głebokość wnęki a na zewnątrz przesuwa wskaźnik na tle skali. Wielkościowo zabawka jest zbliżona do głowicy montaży typu GP / GP-DX, więc możliwe, że da się to wykorzystać pod teleskop o wadze rzędu 10kg. Oczywiście na pewno możliwe są również inne zastosowania, od pomiaru częstotliwości mikrofal :-) lub co tylko sobie ktoś wymyśli.

 

Leży i zalega, więc oddaję za koszt transportu - myślę, że przesyłka może kosztować jakieś 25PLN.

 

Jedzie do pierwszej osoby, która chce się pobawić i prześle wpłatę za przesyłkę. Oczywiście na miejscu w Warszawie oddaję gratis.

 

Mam nadzieję, że przyda się jakiemuś ATMowcowi.

 

Pozdrawiam

 

PTL

 

PS Tu jest więcej zdjęć "obiektu": zdjęcia obiektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to działa nadal zgodnie z przeznaczeniem?

Akurat coś takiego (o ile domyślam się pierwotnego przeznaczenia tego przyrządu) byłoby mi bardzo pomocne.

Jeśli to działa jako rezonator, to jestem chętny.

 

PS. Jakie tam są zakresy na poszczególnych pierścieniach? Czy dobrze odczytuję, że tam jest cały zakres 3300-4900 Mc/s. I czy Mc/s to Megacykle na sek i czy to jest to samo co MHz?

Jeśli taki jest zakres, to rezygnuję. Bardziej potrzebowałbym czegoś w zakresie 100-700 MHz. Ale taki rezonator miałby chyba z pół metra średnicy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka jeśli ty zrezygnujesz to ja sie pisze. Ja bym z tego zrobił coś pożytecznego. :rolleyes::unsure:

 

Zdążyłem już co nieco poczytać o tych urządzeniach i ostatecznie rezygnuję. Rzeczywiście jest mi potrzebny inny zakres (poniżej 1GHz). Ale, jak się już zorientowałem, takie "długie mikrofale" musiałyby być badane znacznie większym rezonatorem. Albo całkowicie cyfrowym analizatorem częstotliwości.

Niech Ci zatem Pepelito służy "to coś" do ATM-u. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie. Tylko jedno mnie nie pokoi. Jak to sie obraca w osi góra-dół. Ja nie widzę tam żadnych dziur Chyba że są pod zatyczkami.

 

O to musisz już Pawła pytać. Ale z jego zdjęć wynika, że jest przynajmniej z jednej strony otwór prostokątny.

http://i.pbase.com/g1/85/564685/2/97310146.NxJdaDQX.jpg

Zdaje mi się jednak, że daszek "T" nie jest obrotowy wzdłuż swojej osi. Zawsze możesz tam zamocować jakiś prostokątny element z osiami po obu stronach.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gents,

 

Oddaje te glowice "as is". Srebrna czesc "nozki" obraca sie dookola osi - niech bedzie to os azymutu. "Daszek" sie nie obraca, on ma tylko z obu stron kolnierze (8-10cm) z otworami, mozna tam zamocowac lozyska do osi elewacji, os puscic przez srodek daszka (tam jest otwor na wylot), z jednej strony mocowanie teleskopu, z drugiej przeciwwagi i zrobic z tego cos podobnego do "Giro". Mocujac z kolei srebrna czesc w uchwycie nachylonym w strone bieguna mozna by uzyskac montaz paralaktyczny - na razie bez napedu (os deklinacji do dorobienia). W kazdym razie takie byly kiedys moje pomysly.

 

Pepelito - jezeli jestes zainteresowany, zabawka jest Twoja.

 

Pozdrawiam

 

PTL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tam są zakresy na poszczególnych pierścieniach? Czy dobrze odczytuję, że tam jest cały zakres 3300-4900 Mc/s. I czy Mc/s to Megacykle na sek i czy to jest to samo co MHz?

Wydaje mi się, że 1 Mc/s to po prostu 1 MHz, czyli faktycznie 3.3 - 4.9 GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.