Jump to content

Co sądzicie o dołączeniu działu literatura ???


Rage
 Share

Recommended Posts

Witam!

 

Uważam że powinien powstać jeszcze dział dotyczący literatury, i wszystkiego co z tym związane, łącznie z literaturą elektroniczną. Można w nim zawrzeć recenzje, propozycje kupna, sprzedaży, namiarów na źródła, nawet artykułów w periodykach wartych przeczytania.

 

Co myślicie na ten temat ?

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Na poczatek postuluję spis pozycji książkowych przydatnych w Astronomii, musimy komuś (autorowi postu powyżej jak sądzę) przesyłeć ich pełne dane z autorem i rokiem wydania a On umieści kompletną listę na necie i to ma spory sens 8)

Link to comment
Share on other sites

ja jestem za,tylko proszę określić czy chodzi o wszystkie książki czy tylko te do których mamy zaufanie i które moglibyśmy polecić z czystym sumieniem komu innemu,ewentualnie takie które mamy ale nie wiadomo czy są dobre czy nie i jeżeli by je kto miał to by się wtedy mógł wypowiedziec,myślę ze nie pokręciłem za dużo

pozdrawiam Tedi

Link to comment
Share on other sites

a i jeszcze jedno,jeżeli już dział powstanie a będziecie wiedzieć o jakiś błędach książkowych to też można by dać o tym wzmiankę przy recenzji danej książki

pozdrawiam Tedi

Link to comment
Share on other sites

Na poczatek postuluję spis pozycji książkowych przydatnych w Astronomii, musimy komuś (autorowi postu powyżej jak sądzę) przesyłeć ich pełne dane z autorem i rokiem wydania a On umieści kompletną listę na necie i to ma spory sens  8)

 

Właśnie przydałoby się coś takiego

Link to comment
Share on other sites

Tu odpowiedzieć chciałbym:

 

Tedi - Myślę głównie o takich książkach do których można mieć zaufanie, są sprawdzone przez ludzi z forum ( czyli w jakiś sposób dookreślone względem przydatności), a może również takie które są beznadziejne - opis jako ostrzeżenie przed chybioną inwestycją :-), a informacje na temat ewentualnych błędów będą myślę bardzo przydatne

 

Piotr B - myślę że gdyby dział powstał to na pewno z klauzulą odsyłającą oferty kupna i sprzedaży do odpowiedniego działu :-)

 

Janusz P. - jeżeli szanowne grono się zgodzi mogę zająć się tą kwestią :-)to będzie mój wkład w budowę tego forum

 

Ogólnie:

Myślałem o zestawie konkretnych informacji: Tytuł autor, rok wydania, znane źródła dostępu, recenzja, może również jakiś system oceny.

Jak chodzi o zawartość treściwą ;-) to można nawet podzielić na działy, np.: encyklopedie i poradniki, publikacje elektroniczne, czy też literatura autorstwa użytkowników, czekam na sugestie

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Najpierw zbierzmy w jednym miejscu literaturę pisaną , potem wirtualną a na końcu to uszeregujemy i zaszufladkujemy 8)

Czy mamy to zgłaszać na forum, cghyba nie bo będzie bałagan, lepiej na priva na twój adres skrzynki forumowskiej a Ty zacznij sukcesywnie to alfabetycznie wrzucać w jednym wontku aby ludziska nie zgłaszali tych samych pozycji wiele razy 8)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Waszym postom widzę że gra jest warta świeczki.

W takim wypadku postuluję co następuje:

ustalmy formę tego działu ( zastanawiam się, jak to zorganizować aby ułatwić wyszukiwanie, poukładać tematycznie, nie wiem czy system postów spełni te kryteria) , jakie informacje sugerujecie zawrzeć w opisach poszczególnych pozycji.

 

Dodatkowo myślałem o umieszczeniu wszystkiego w postaci html, pdf i doc na stronie internetowej którą właśnie tworzą, mam 100 MB czyli będę w stanie zmieścić nawet jakieś formy elektronicznych produkcji użytkowników.

 

Zwracam się z pytaniem i prośbą o sugestie szczególnie do Rady, jak Rada chciałaby to widzieć, jestem nowy więc jeszcze nie wiem wszystkiego, ale szybko się uczę :-)

 

Na jutro lub pojutrze zorganizuję mój projekt i poddam go pod ocenę, cały czas czekam na sugestie i rady, każdą radę wezmę pod uwagę.

 

Już teraz jestem gotowy do zbierania informacji, proszę nie zapominać że w sumie to chodzi o osobiste refleksje na temat recenzowanej literatury i jej ocenę merytoryczną :-)

 

Pozdrawiam

 

Jacek

Link to comment
Share on other sites

Na pewno pomysl jest dobry (o ile bedzie dotyczyc tylko astro). Zastanawiam sie tylko, jak to rozwiazac. Czy chcemy dolozyc nowy dzial, czy moze polaczyc to np. z oprogramowaniem i stworzyc jeden wspolny dzial o wszystkim co przydatne w astronomii? Jak sadzicie?

 

Oczywiscie jezeli chcemy to mozemy miec osobny dzial. Mi to osobiscie nie przeszkadza, ale sa tez glosy, ktore mowia, ze co za duzo, to nie zdrowo.

Link to comment
Share on other sites

Aby nie tworzyc zbednych dzialow, ktore beda swiecic pustkami, proponuje zawsze propozycje dac pod ankiete. Zakladam, ze potrzeba np. 20 osob, ktore chca miec dany dzial i mozna wtedy z nim ruszac. Kazdy nowy dzial musi miec "nieformalnego" opiekuna, ktory zadba o jego rozwoj.

 

Odpalam glosowanie w sprawie nowego dzialu. Rage do dziela ;)

Link to comment
Share on other sites

Jestem za działem - " przydatne w astronomii "lub coś takiego

w którym będzie wszystko to ,co nie jest teleskopem lub czymś co nie da się z nim połączyć 8)

 

w dziale tym będzie się też zawierało "oprogramowanie astronomiczne"

 

Mogę pomóc we współtworzeniu działu :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.