Skocz do zawartości

Plutonoidy zamiast planet karłowatych


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Biedny Pluton, po prawie dwóch latach po degradacji Plutona do grupy planet karłowatych, na otarcie łez International Astronomical Union ustanowiła nową grupę obiektów podobnych do Plutona i nazwała ją Plutonoidami (oryg. Plutoids )

 

pluto_moons_950.jpg

Pluton i jego księżyce

zdjęcie z teleskopu Hubbla

 

więcej tu: http://www.astronomy.com/asy/default.aspx?c=a&id=7061

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe. Jak dotąd oprócz Plutona jedynym obiektem spełniającym kryteria przynależności do tej grupy (Plutoids), któremu nadano nazwę to Eris. Ale z pewnością wkrótce ich przybędzie (za nadawanie nazw obiektom odpowiedzialna jest IAU).

Żeby obiekt Systemu Słonecznego mógł zostać zaliczony do Plutonoid (chyba poprawnie będzie Plutoid) musi spełniać kilka warunków takich m.in. jak:

- odpowiednia masa i samograwitacja

- jasność absolutna większa niż +1mag

- wielka półoś większa od wielkiej półosi Neptuna (a więc nie może nią być już np. Ceres)

 

Swoją drogą należało się poczciwemu Plutonowi. Mnie jakoś głupio zrobiło się kiedy usłyszałem, że już nie jest ostatnią planeta układu.. ;)

Edytowane przez sq8luv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność absolutna, jako kryterium mi się nie podoba

"(...)Jasność absolutna jest to znormalizowana jasność gwiazdy, odpowiada jasności obserwowanej przez obserwatora odległego o 10 parseków od gwiazdy(...)" w/g encyklopedii Onetu.

Może miałeś na myśli obserwowaną wielkość gwiazdową a nie absolutną?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton w opozycji ma ok 13.8 m. Weźmy sobie dla uproszczenia że odl. Ziemia-Pluton to średnia odl. Plutona od Słońca pomniejszona o 1 j.a będzie to wtedy 38,5 j.a. Z 10 pc napewno będzie jeszcze mniej jasny ( 1pc =3,2616 l.y = 206265 j.a.

 

Pluton więc nie pasuje do tego kryterium. Słońce ma jasność absolutną 4.83m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. it was decided that, for naming purposes, any Solar System body having (a) a semimajor axis greater than that of Neptune, and (b an absolute magnitude brighter than H = +1 magnitude will be considered to be a plutoid, and be named by the WGPSN and the CSBN.

To cytat z linku podanego powyżej. Czy popełniłem błąd nie podając parametru wielkości absolutnej "H=+1"?

Czy to oznacza inną wartość niż wielkość gwiazdowa absolutna M=+1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Przystępne wytłumaczenie dlaczego Pluton nie jest już planetą wg. obowiązującej nomenklatury... http://pl.youtube.com/watch?v=FqX2YdnwtRc&NR=1 i na otarcie łez ;)http://pl.youtube.com/watch?v=bsVYpnYfRbg&...feature=related :blink::ha:

 

pozdrawiam serdecznie

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdę mówiąc dziwi mnie trochę, że obiekty te w polskiej nomenklaturze noszą nazwę plutoidy, a nie plutonidy. Wszak to grupa pochodząca od Plutona, a nie Pluto (przynajmniej dla nas). Według mnie powinna funkcjonować druga nazwa.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.