Skocz do zawartości

Teleskop newtona Soligor


manio01

Rekomendowane odpowiedzi

mam okazję kupiś teleskop newtona SOLIGOR MT-750/6"E co o nim sądzicie?

 

Nie lepiej dorzucić ze dwie stówki ;) i kupić Syntę 8" na Dobsonie. Dostaniesz większe zwierciadło, montaż, lepszy szukacz, zestawowe okularki (zawsze coś), a tak to masz samą tubę.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewna tego SOLIGORA jest naprawdę atrakcyjna, bo z tego co się orientuję to w sklepie taki kosztuje około 1,8 tyś PLN, a mam okazję kupić za mniej niż połowę ceny, sprzt praktycznie nie używany. To jak? Brać go czy nie? Dopiero zaczynam z astro i małe mam pojęcie na ten temat jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak? Brać go czy nie?

 

Na to pytanie Ci nikt nie odpowie, bo to nie nasze pieniądze, tylko Twoje. A jak powiemy "bierz go", a Ty się zawiedziesz obrazami jakie pokaże, to będzie nie potrzebny kwas: "A na forum mi powiedzieli, żebym brał".

 

Skontaktuj się przez PW bądź maila z osobami, które taki sprzęt miały albo mają, to udzielą Ci osobistej opini na jego temat i decyzję podejmiesz już sam.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj kilka recenzji które Ci kolega zapodał.

Jeśli nim można robić fotki i ma on napędy to to jest na plus.

 

Jeśli cena jest atrakcyjna napewno nie ze względu na wady ukryte i zatajenie faktycznego stany mechanicznego, to chyba warto. Ale tak Ci powiem że niejeden naciąga te oceny o stanie sprzętu który sprzedaje. Ty się na tym nieznasz chyba, więc lepiej jakbyś z jakimś fachmanem go dobrze obejrzał, posprawdzał mechanikę itp.

 

Jeśli to pierwszy teleskop to może być na jakiś czas, do nauki mapy nieba i nabrania doświadczenia. Po 1-2 latach prawdopodobnie zachce Ci się sporo większe lustro na DS-y, bo planetek jak na lekarstwo - słabe warunki w najbliższych latach, a taki nawet Mars w opozycji będzie przykurczem. Właściwie tylko Jowisz, choć też teraz ma najsłabsze warunki. Saturn też - bez pierścieni.

Szybko zachce Ci się lustra 25-30 cm, bo to DS jest najwięcej na niebie.

Jest tylko jedno ale duże lustro Newtonowskie to duże gabaryty i waga, więc potrzebna baza obserwacyjna, stacjonarna lub autko.

Edytowane przez Vixen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.