Skocz do zawartości

LII Olimpiada Astronomiczna


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

I jak tam przygotowania Panowie?? Pozostało tylko 10 dni!!!! :o

 

Pisze z zapytaniem głównie do tych, co byli już na finale. Jak wyglądają te zawody? Głównie chodzi mi o pobyt w Kato. Komitet zapewnia nocleg, wyzywienie itp.?

 

Druga sprawa dotyczy sposobu rozgrywania finału? Jak to wygląda? Są po 3 zadania dziennie, czy jak? Ile jest czasu na zadanie teoretyczne? Ile na zadanie praktyczne?

 

:Beer:

 

Czy jest ktoś w posiadaniu Uranii - Postępów Astronomii z zadaniami finałowymi z rozwiązaniami??? Głównie chodzi o numery nr 4 z kilku ostatnich lat.

Edytowane przez Newton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż komitet organizacyjny zapewnia nocleg - zazwyczaj było to w dniach czwartek-niedziela, przy czym w czwartek należy się do którejś tam zgłosić w samym planetarium. Wtedy odbędą się konsultacje w sali planetarium, gdzie zapoznają was z niektórymi możliwościami aparatury. Później odbywa się przemarsz do Hotelu Skaut (w Chorzowie), który znajduje się na granicy Wojewódzkiego Parku Kultury i Rozrywki. Niestety do samego planetarium trzeba przejść się pieszo.

 

Co do serii zadań to wygląda to tak, że masz dwie serie w piątek: jedną rano ok. 9-12, druga wieczorem ok. 19-22. Trzecia seria ma miejsce w sobotę rano ok. 9-12. Druga seria w piątek jest tak późno, ponieważ przy sprzyjającej pogodzie odbędzie się wtedy prawdziwe zadanie obserwacyjne. Jeżeli takiego nie będzie to będzie dodatkowe zadanie w sali planetarium. Uwaga! jeżeli będzie zadanie obserwacyjne, to i tak najprawdopodobniej będzie w sobotę zadania w planetarium.

Po południu w sobotę jedzie się zazwyczaj na jakąś wycieczkę, kina, etc. W niedzielę o 12 jest ogłoszenie wyników.

 

W każdej serii zadań są po dwa zadania i ma się 3 godziny czasu na nie, w przypadku zadania obserwacyjnego ze względów organizacyjnych czasami zostaje wydłużony czas tej serii.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Edytowane przez Swacza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze, musi być! Dzisiaj mam już syndrom zbliżającego się startu :D To znaczy, ze żadne zadanie mi nie wychodzi :lol: Serio...

 

Mam nadzieję nawiązać znajomości z kolegami z forum :) Będzie ciekawie ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton, jak chcesz to mogę Ci przesłać rozwiązania zawarte w Uranii 4/2008 z poprzedniej - LI Olimpiady. Wcześniejszych nie posiadam niestety... W razie czego podaj mi e-maila na PW.

Przy okazji - czy Wy też otrzymaliście list z informacją o zakwalifikowaniu się do finału LI OA? :lol:

U mnie na szczęście ze zdrówkiem coraz lepiej (chyba widok Lulina mnie uzdrowił :szczerbaty: ) i przygotowania też idą całkiem nieźle. Póki co udaje mi się jeszcze rozwiązywać zadania, zobaczymy jak będzie na finale :rolleyes:

Pozdrawiam i do zobaczenia już za 40 godzin :Beer:

Damian

 

PS. Martwi mnie tylko, że przegapimy 4 kolejkę konkursu "PER ASPERA AD ASTRA", tzn. nie mamy żadnych szans na punkty za czas rozwiązania, bo na szczęście odpowiedzi można przesyłać przez tydzień. Ale zostało jeszcze "kilka" kolejek, więc może jakoś odrobimy straty B)

Edytowane przez dampu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton, jak chcesz to mogę Ci przesłać rozwiązania zawarte w Uranii 4/2008 z poprzedniej - LI Olimpiady. Wcześniejszych nie posiadam niestety... W razie czego podaj mi e-maila na PW.

 

Tak się składa że akurat ten finał widziałem. Interesowały mnie te wcześniejsze :/

 

Przy okazji - czy Wy też otrzymaliście list z informacją o zakwalifikowaniu się do finału LI OA? :lol:

 

No tak. Chyba komitetowi głównemu nie chciało się zmieniać treści z zeszłego roku :D

 

PS. Martwi mnie tylko, że przegapimy 4 kolejkę konkursu "PER ASPERA AD ASTRA", tzn. nie mamy żadnych szans na punkty za czas rozwiązania, bo na szczęście odpowiedzi można przesyłać przez tydzień. Ale zostało jeszcze "kilka" kolejek, więc może jakoś odrobimy straty B)

 

A to tam te kilka punktów :rolleyes: Machniemy te 60 w czwartej kolejce + 1 za czas i bedzie git

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz tylko do łóżka... tfu, do "25 lat olimpiad" :szczerbaty: i jutro w południe wyruszamy z Newtonem na bój :Beer: (ta emotka po lewej coś znaczy :szczerbaty: )

 

Mogę powiedzieć o sobie jedno - przygotowałem się może nie najlepiej, jak mogłem, ale na pewno na tyle, że nie jadę po to, aby wrócić na tarczy ;) Do zobaczenia koledzy! :helo:

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LII Finał Olimpiady przeszedł do historii.

 

Jakie wrażenia? hmmm... No jest pewien niedosyt, nie da się ukryć. Nie udało osiągnąć się celu niestety <_< Ale płakał nie będę, 7 miejsce w Polsce to całkiem niezły wynik.

Szkoda tego jednego punktu który uciekł przy zadaniu obserwacyjnym, pod tą nieszczęsną ograniczoną sferą planetarium :rolleyes: Ten jeden punkt więcej i było by pięknie.

 

Gratuluję laureatom i finalistom z forum. :Beer:

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż dodać...

 

Ja także czuję niedosyt... 6 miejsce to jak dla mnie bomba, tylko że do Iranu na MOA prawdopodobnie pojedzie tylko pierwsza piątka... Brakło baaardzo niewiele...

 

Ogólnie było fajnie :) Pogadaliśmy trochę z dampu, który był bodajże 8 i otrzymał tytuł finalisty :Beer:

 

Gratulacje wszystkim finalistom i laureatom, z forum bodajże tylko dampu, Newton i ja? Jeśli nie, to niech się zgłoszą Ci o których nie wspomniałem :Beer:

 

Postaram się jutro wrzucić zadania. No chyba że ktoś mnie ubiegnie :)

 

Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję :helo:

Rafał

 

PS: Najbardziej to się chyba cieszę z prenumeraty Uranii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, już jestem w domku! :D

Potwierdzam słowa eReSixa, mam 8 miejsce i tytuł finalisty. Jak chodzi o niedosyt to mi akurat miejsce się podoba tylko ładniej by brzmiał tytuł laureata ;) no i szkoda trochę, że ekipa z Torunia jako całość nie wypadła najlepiej, w końcu stanowiliśmy prawie 1/4 uczestników finału...

Fajnie zajeliśmy te miejsca 6, 7 i 8 :Beer: Reszta osób z finału niech też sie odezwie jak im poszło, jakoś nie udało mi się poznać z nikim innym z forum niż eReSix i Newton...

Pora brać się do pracy, jutro mam kolejny konkurs astro :D

Gratuluję wszystkim i pozdrawiam :Salut:

Damian

 

PS. Oprócz mnie i jeszcze jednego chłopaka w pierwszej ósemce są sami 3-klasiści. Zobaczymy więc, jak mi pójdzie za rok... :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oceniając zadania to w sumie trochę jestem zdziwiony, no bo wychodzi na to, że były 3 zadania z mechaniki nieba, dwa z astrofizyki i jedno z praktycznej znajomości nieba. W sumie moim zdaniem 3 pierwsze zadania sprawdzały te same umiejętności. Czwarte zadanie - takiego spodziewałem się w zeszłym roku no i w sumie to bym je spokojnie wtedy rozwalił. Najlepsze zadania to 5 i 6... chociaż poziom trudności był bardzo niski, szczególnie porównując do zeszłorocznej olimpiady.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam. [;

 

Rozwiązuje pewne zadanie z olimpiady i prosiłbym o jakieś rady, sugestie [;

 

Oto zadanie:

 

4. W tabeli podano współrzędne geograficzne wybranych miejscowości w Polsce:

 

 

szerokość geogr. długość geogr.

 

Jastrzębia Góra 540 50' N 180 07' E

 

Suwałki 54 06 22 56

Świnoujście 53 55 14 15

Ustrzyki Górne 49 07 22 40

Zakopane 49 18 19 57

Zgorzelec 51 09 15 01

 

Podaj, w której z tych miejscowości w ciągu roku nastąpi:

1) najwcześniejszy wschód Słońca, 2) najpóźniejszy wschód Słońca,

3) najwcześniejszy zachód Słońca, 4) najpóźniejszy zachód Słońca,

5) najdłuższa noc, 6) najkrótsza noc.

 

Podaj pełne uzasadnienie odpowiedzi.

 

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam wszystkich!

Ja także zapisałem się na Olimpiadę astronomiczna w tym roku, ale jestem zupełnym nowicjuszem i mam pewne problemy z rozwiązaniem zadań. Widzę, że jesteście już obytymi i doświadczonymi zawodnikami. Proszę was o jakieś rady, wskazówki lub przydatne linki np. z wcześniejszymi rozwiązaniami zadań. Posiadam książkę "Astronomia ogólna" E. Rybki, ale nie mogę się do końca w niej połapać. Zadania II stopnia I serii, które rozwiązuję znajdują się na tej stronie:

http://www.planetarium.edu.pl/

Pozdrawiam wszystkich i liczę na Waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.