Skocz do zawartości

PE = 0 ?


misiekc

Rekomendowane odpowiedzi

Czytajac sobie w internecie o montazach do astrofotografii natknalem sie na nastepujaca strone: http://www.astrosysteme.at/eng/montierung.html (warto zajrzec tez do pdf'a tam umieszczonego).

Prezentowany tam montaz znajduje sie w klasie porownywalnej z wiekszymi AP i Paramount ME. Pisze o nim jednak ze wzgledu na ciekawe rozwiazanie techniczne likwidujace w zasadzie blad okresowy. Otoz w montazu zainstalowano bardzo czule encodery, ktore z duza dokladnoscia mierza predkosc ruchu glowicy. Jesli jest ona za duza (w skutek niedokladnosci mechanicznych w wykonaniu elementow przenoszacych naped), to silniki napedzajace montaz automatycznie zwalniaja i odwrotnie. Cos w rodzaju guidingu wykonywanym na poziomie mechaniki montazu. Producent twierdzi, ze takie rozwiazanie zapewnia dokladnosc prowadzenia na poziomie kilku dziesiatych czesci sekundy katowej (0,2 - 0,4). Co wiecej w przyszlym roku ma zostac wprowadzony do produkcji montaz o nosnosci 20 kg i cenie 5000 Euro. Jesli zapewnienia producenta zostana poparte odczuciami uzytkownikow tomoim zdaniem moze to byc ciekawa alternatywa dla EM-200 czy AP Mach1 GTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to bardzo ciekawe :) tym bardziej że lista oczekujących na Mach-1 jest już zdaje się zamknięta na 2009 rok

Im dluzej mysle o modelu sprzedazy AP tym bardziej mi sie on podoba. Czlowiek zapisuje sie na liste i ma spokojne kilka lat na przemyslenia i skladanie kasy. Jesli przez ten czas mu nie przejdzie to kupuje super montaz. A jesli przejdzie, to odlozone pieniadze raczej nie beda problemem. Czyzbys Jacku byl na tej liscie?

Edytowane przez misiekc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W montażach AP z nowym układem sterującym CP3 jest podobny patent. Nie ma co prawda pilnujących encoderów (ślimak), ale dokładność wgrania krzywej PE niweluje błąd do poziomu +/-0,7 sek. i niżej (w przypadku AP1200). Krzywa przyspiesza silniki servo-DC lub spowalnia - więc zasada ta sama, tylko że trzeba wcześniej zarejestrować te błędy. Zaletą enkoderów jest to, że reagują "on demand".

 

Generalnie mając już montaże klasy AP, Paramount - PE jako takie przestaje istnieć, tzn nie jest już problemem. Niestety - samo PE jest tylko jednym z wielu błędów ogólnego trackingu. Inne wbrew pozorom nie są wcale mniej istotne. Kiedy walka odbywa się o tracking sub-sekundowy to pierdnięcie komara musi być pod kontrolą. :szczerbaty:.

 

http://www.ccdware.com/products/pempro/examples.cfm

 

Jak widać, w zasadzie każdy montaż powyżej Titana ma już tak małe sumaryczne PE, że w europejskich warunkach mieści się poniżej seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co poczytałem, największym bonusem tego montażu są silniki direct drive (stąd tak szybka reakcja na zmiany prędkości - zero backlash), a to trochę zmienia postać tematu. Swego czasu była tu spora dyskusja o tym systemie. Widzę, że kolejne firmy interesują się takim sposobem napędu, co może naprawdę oznaczać rewolucję w klasie średniej.

 

Sumas pewnie odkopie zaraz ten wątek. Ja nie potrafię :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dluzej mysle o modelu sprzedazy AP tym bardziej mi sie on podoba. Czlowiek zapisuje sie na liste i ma spokojne kilka lat na przemyslenia i skladanie kasy. Jesli przez ten czas mu nie przejdzie to kupuje super montaz. A jesli przejdzie, to odlozone pieniadze raczej nie beda problemem. Czyzbys Jacku byl na tej liscie?

Problem w tym, że to produkcja "rodzinna". Każdy montaż jest ostatecznie testowany i badany przez ojca AP. To musi kosztować X czasu. A jak wiadomo, chętnych nie brakuje.

 

Mach 1 jest montażem genialnym nie mającym sobie równych w tej klasie. To naprawdę cacko, do tego z trackingiem na poziomie PERFECT. Elektronika i napęd jest taki sam, jak u większych braci. O ile mi wiadomo, na wyższe modele nie trzeba czekać aż tak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie to jest to samo rozwiazanie. Jak widac jestem pol roku za Philipsem ;). Pamietam, ze nawet czytalem tamten watek, jednak szybko o nim zapomnialem, glownie dlatego ze nie planuje zakupu montazu za kilkadziesiat tysiecy euro. Natomiast za kilka tysiecy - kto wie... .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miesiekc'u narazie jestem na liście do listy ...oczekujących, od AP otrzymałem taką wiadomość:

Your name has been placed on the notification list. We will contact you as soon as this item is available for you to order. Thank you for your interest ... (tu dane osobowe) ... product: Mach1GTO German Equatorial Mount

ale masz rację, bo nie chodzi o to, żeby złapać króliczka... :)

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, a potem się dziwić, że nie można montażu kupić. Pozamawiają sobie "dla jaj" i kolejki masakryczne. Ciekawe, ile faktycznie z tych osób kupuje te montaże :).

 

A czemu uważasz że zapisałem sie na liste dla jaj.Jak przyszedł do mnie list, to ap900 stało już u mnie w domu, a dwa montaże mi niepotrzebne.Mach1 i 130 wezme od razu jak tylko przyjdzie zawiadomienie.

Po drugie jak nie ma żadnej reakcji, to automatycznie rezerwacja przechodzi na następnego w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.