Skocz do zawartości

Foto 26/27.07 Kudłacze


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

W ten weekend rozpoczął się zjazd miłośników Astronomii na Kudłaczach. Tymczasem osób jest niewiele, ale to z pewnością się zmieni. Ze względów czasowych dotarłem na Kudłate tylko na jedną noc z soboty na niedzielę i udało się. Pogoda była niezła choć nad ranem Księżyc blisko ostatniej kwadry rozświecał dosyć mocno niebo.

 

Tymczasem sprawdziłem mój zoptymalizowany :D do astrofoto sprzęt. Przy okazji optymalizacji najważniejsze dla mnie parametry to:

- jakość prowadzenia i sztywność montażu,

- przenośność sprzętu, ze względu na brak obserwatorium,

- zasięg przy sesji foto, szczególnie kometarnej,

- przyjemność z zabawy w astrofoto :D To myślę jest ważne. Każdy kto bawił się choć raz w astrofoto wie ile trzeba się natrudzić, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Niestety półśrodki często się nie sprawdzają.

- automatyka obserwacji - podłączenie z programem planetarium, nakierowywanie na obiekty (goto), sterowanie kamerą.

- najniższa cena, aby uzyskać zakładane rezultaty.

 

Wybór więc padł na zestaw:

EM200 Temma 2, ST2000XM, Newton 150/750 mm z przerobionym w Astokraku wyciągiem na 2".

 

09fd119bb87422e8.jpg

 

Zestaw d oastrofoto jest stosunkowo lekki – wystarcza jedna 5kg przeciwwaga do zrównoważenia teleskopu. Ponadto krótki i lekki tubus jest zawarty i z pewnością nie przeciąża montażu.

 

Tak wygląda wykres guidowania w Maximie. Odchylenia raczej nie są większe niż 0,5 pix.

 

a67911c3be201aa1.jpg

 

 

No to zdjęcia komet…

 

C2006 W3 (Christensen). Animacja dwóch klatek po 180s w odstępie 15min. Pierwsza fotka 23:39 UT. Teoretyczna jasność komety 15mag. W rzeczywistości z pewnością jaśniejsza.

 

c2006w3christensen2607hm7.gif

 

Cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to gratulacje, że wreszcie po tylu próbach dopasowałeś zestaw :)

a nie masz problemu z zachowaniem poprawnej kolimacji?

bo też mam C8N i taki sam wyciąg i odwieczne problemy ze sztywnością tuby

a kometka wyszła świetnie!

 

ups, Twój to przecież C6N :Boink:

a i jeszcze jedno mnie ciekawi; na czym polegała przeróbka?

czy czymś innym, niż odkręceniu 4 śrubek i przełożeniu wyciągu?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

a i jeszcze jedno mnie ciekawi; na czym polegała przeróbka?

czy czymś innym, niż odkręceniu 4 śrubek i przełożeniu wyciągu?

 

C6N czy tez SkyWatcher 6" maja w podstawowej wersji wyciag 1.25".

Przrobka polega na rozplanowaniu, rozlozenia newtona prawie na czynniki pierwsze, wyrysowaniu, wycieciu/wypilowaniu/wywierceniu.

JA robilem ten zabieg samemu od poczatku do konca przy kompletnym braku warsztatu. Dla przykladu nie dalem sobie podkladek bo te wyciag Crayforda (Antares czy tez GSO to jedno i to samo) maja baze pod 8" i wiecej teraz chyba zbieram tego zniwo niestety. Dodatkowo, chyba, nie do konca jestem przekonany o osiowosci ukladu. Pawel widze ze ma dodatkowa srubke w wyciagu - chyba sie wybiore do Astrokraka zeby popoprawial po mnie.

 

Pawel - a jedna 6" ?Myslalem ze bedzie 8" :D . No to teraz mozemy sobie urzadzic zawody o ile sbig zbierze wiecej swiatla od canona B) bo optyka ta sama.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel - a jedna 6" ?Myslalem ze bedzie 8" :D . No to teraz mozemy sobie urzadzic zawody o ile sbig zbierze wiecej swiatla od canona B) bo optyka ta sama.

 

C8N też mam w zapasie, ale C6N jest świetnym kompaktowym sprzętem. Kiedyś musze zrobić porównanie zasięgu jednego i drugiego teleskopu w tych samych warunkach :D

PS. W zawody z Tobą nie idę ! Jesteś za dobry w obróbce :D:Beer:

A tak na poważnie to mnie bardzeij interesują komety niż świetne fotki ds :Salut:

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C8N też mam w zapasie, ale C6N jest świetnym kompaktowym sprzętem. Kiedyś musze zrobić porównanie zasięgu jednego i drugiego teleskopu w tych samych warunkach :D

PS. W zawody z Tobą nie idę ! Jesteś za dobry w obróbce :D:Beer:

A tak na poważnie to mnie bardzeij interesują komety niż świetne fotki ds :Salut:

 

O zawodach nie ma mowy :rolleyes: Wlasnie chodzilo mi o to ze razem na tym samym miejscu naswietlamy, ja canonem ty np XCM (o ile jeszce go masz) i po kilku klatkach robimy prostego stacka. Mozemy usunac gradient i tyle. Dla mnie jest to kwestia ile sie zarejestrowalo a nie kto potem lepiej prztworzyl :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz moje pierwsze LRGB na szybko :D

L4x600s, RGB po 300s binx2. Mało materiału, ale chodzi tylko o naukę :D Chyba źle odjąłem darki, bo jakieś czarne kropki wyszły na fotce :szczerbaty:

Zdjęcie trochę przyciete, bo rogi obarczone są jednak sporą komą, jeżeli nie używa się flatenera.

 

NGC6946

b30a3e6301d4a294.jpg

 

PS. Obrabiłem na laptopie, więc pewnie na CRT i LCD będzie kiepskie. Później zrobię poprawki :D

 

Pozdr

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna kometa z tej sesji.

 

C/2006 OF2 (Broughton). Kometa teoretycznie wtedy powinna mieć jasnośc 11,6 mag. W realu zdecydowanie ma mniej ! Pewnie coś ok 14 mag.

 

Animacja dwóch ekspozycji po 180s w odstepie 15 min. Pierwsza zrobiona 23:09 UT.

 

kometa260708ek2.gif

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.