Skocz do zawartości

Kometa Linear(2002) T7 pierwsza fotka


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

M-42 można zrobić w godzinę ( to tylko kwestia ustawienia ostrości ) ,pryszcz. Na tą kometę polowałem dwie noce i ją dorwałem , niewiem czy nie pierwszy w tym kraju.(na fotce) Post gdzieś przepadł i byłem zaskoczony że nikt na to nie zwrócił uwagi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się z kolegami którym podesłałem fotkę  czy w środku jest prześwitująca gwiazdka siedemnastej wielkości czy jądro komety , obraz 3D skłania do wniosku że to jądro komety 

 

j.jpg

 

To nie jądro komety tylko jej zgęszczenie centralne (kokon pyłowy otaczający jądro), obserwowałem go też wizualnie Turową kolumbryną 50 cm i nie ma 17 tylko najwyżej 13-14mag bo było dobrze widzczne przy 100x 8)

Zastanawia mnie tylko ziarnistość komy tej kometki, czy to nie efekt aparaturowy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie identyczny jesli chodzi o widok i doznania ale z mniejszymi gwiazdkami w okularze i bez widocznej "granulacji" na komecie :?

 

Ps. Twoje zdjęcia Piotrze są i tak ostrzejsze od Pawłowych prób, pomimo że używasz tylko achromatu a nie APO FL, jak Ty to robisz człowieku

:roll: :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki robię szukaczem do teleskopu 61 cm :D Szukacz już mam i czekam kiedy do szukacza dorobisz wreszcie teleskop Januszu . Wiosenny Jodłów już powinien być z sześdziesiątką jak ustaliliśmy . Co do ostrości to przez całą noc próbuję i czasem trafi się jak ślepej kurze ziarno :D Na drugi dzień przeglądam klatki i wybieram do obróbki najlepszą . Paweł pisał że ostrość ustawia godzinę , może po pięciu godzinach przypadkowo udało mi się ustawić nieco lepiej . Tak Paweł jak i ja borykamy się z problemami sprzętowymi . Przydało by się takie pudełko gdzie od frontu pakuje się kamerkę a z góry okular . Można wtedy obraz poprawiać na żywo . Myślę że zamówimy razem takie dwa " Flip Mirror" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę Cię Piotrze dołować i nie wątpie w zdolności i możliwości Leszka w owocne zmotoryzowanie tej 60-tki ale raczej zapomnij o ekspozycjach ponad 10 sekund z ogniskową 3 metry za pomocą nawet nowoczesnego CCD.

Dobsony nie są najodpowiedniejsze do astrofotografii i musisz o tym wiedzieć teraz jeszcze przed wiosennym odbiorem tego kolosa.

Co innego prowadzenie aby Jowisz nie uciekł z pola widzenai choćby przez kilka godzin obserwacji vizualnych a co innego wymogi do pracy z CCD z kilku, kilkunastu mikronowymi pixelami :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlenia stosuję następujące : ustawianie ostrości 1 sek . Potem robie ekspozycje 5 sek , 10 sek i tak dalej do minuty. Obrazy zozłażą się nieraz przy 30 sek a czasem dopiero przy trzech minutach . Na drugi dzień przegladam klatki i najlepsze próbuję obrabiać w Astroarcie . Ta kometa o ile pamiętam była naświetlana 30 sek . W programie ją lekko rozogniskowałem ale na obserwacjach robimy to samo żeby ocenić jasność i komę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.