Jump to content

Kometa Linear(2002) T7 pierwsza fotka


PiotrZ
 Share

Recommended Posts

Zdjęcie zrobione dziś nad ranem o godz 5:10 . Kamerka CCD MX-7C + refraktor 100/500 Celestron . Mróz , mgła i szron na optyce . W okolicach zenitu średnie warunki . To pojedyncza klatka obrobiona w Astroarcie .

Kom%202%20.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiałem się z kolegami którym podesłałem fotkę czy w środku jest prześwitująca gwiazdka siedemnastej wielkości czy jądro komety , obraz 3D skłania do wniosku że to jądro komety

 

j.jpg

Link to comment
Share on other sites

M-42 można zrobić w godzinę ( to tylko kwestia ustawienia ostrości ) ,pryszcz. Na tą kometę polowałem dwie noce i ją dorwałem , niewiem czy nie pierwszy w tym kraju.(na fotce) Post gdzieś przepadł i byłem zaskoczony że nikt na to nie zwrócił uwagi .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Zastanawiałem się z kolegami którym podesłałem fotkę  czy w środku jest prześwitująca gwiazdka siedemnastej wielkości czy jądro komety , obraz 3D skłania do wniosku że to jądro komety 

 

j.jpg

 

To nie jądro komety tylko jej zgęszczenie centralne (kokon pyłowy otaczający jądro), obserwowałem go też wizualnie Turową kolumbryną 50 cm i nie ma 17 tylko najwyżej 13-14mag bo było dobrze widzczne przy 100x 8)

Zastanawia mnie tylko ziarnistość komy tej kometki, czy to nie efekt aparaturowy :?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Praktycznie identyczny jesli chodzi o widok i doznania ale z mniejszymi gwiazdkami w okularze i bez widocznej "granulacji" na komecie :?

 

Ps. Twoje zdjęcia Piotrze są i tak ostrzejsze od Pawłowych prób, pomimo że używasz tylko achromatu a nie APO FL, jak Ty to robisz człowieku

:roll: :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Fotki robię szukaczem do teleskopu 61 cm :D Szukacz już mam i czekam kiedy do szukacza dorobisz wreszcie teleskop Januszu . Wiosenny Jodłów już powinien być z sześdziesiątką jak ustaliliśmy . Co do ostrości to przez całą noc próbuję i czasem trafi się jak ślepej kurze ziarno :D Na drugi dzień przeglądam klatki i wybieram do obróbki najlepszą . Paweł pisał że ostrość ustawia godzinę , może po pięciu godzinach przypadkowo udało mi się ustawić nieco lepiej . Tak Paweł jak i ja borykamy się z problemami sprzętowymi . Przydało by się takie pudełko gdzie od frontu pakuje się kamerkę a z góry okular . Można wtedy obraz poprawiać na żywo . Myślę że zamówimy razem takie dwa " Flip Mirror" .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Nie chcę Cię Piotrze dołować i nie wątpie w zdolności i możliwości Leszka w owocne zmotoryzowanie tej 60-tki ale raczej zapomnij o ekspozycjach ponad 10 sekund z ogniskową 3 metry za pomocą nawet nowoczesnego CCD.

Dobsony nie są najodpowiedniejsze do astrofotografii i musisz o tym wiedzieć teraz jeszcze przed wiosennym odbiorem tego kolosa.

Co innego prowadzenie aby Jowisz nie uciekł z pola widzenai choćby przez kilka godzin obserwacji vizualnych a co innego wymogi do pracy z CCD z kilku, kilkunastu mikronowymi pixelami :?

Link to comment
Share on other sites

NOOOOOO to teraz będzie wyścig zbrojeń :D:D Ty Janusz zrób teleskop a Leszek podejmie się wykonania sterowania GO To . Ja liczę że się uda i forumowicze będą w przyszłym roku mogli zobaczyć astrofotki CCD robione sześćdziesiątką .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ja nie twierdzę że nie zobaczą bo fotki jakieś wyjdą ale że będą poważne problemy z dokładnym prowadzeniem takiej długiej ogniskowej do naprawdę wymagającego CCD :?

Link to comment
Share on other sites

Swoją drogą ta fotka była obrobiona przez totalnego amatora jakim jestem . Gdyby Leon Zawodowiec ją obrobił to kto wie co by mogła pokazać . Może Jesion by spróbował ? albo po koleżeńsku Michał K ?

Link to comment
Share on other sites

Naświetlenia stosuję następujące : ustawianie ostrości 1 sek . Potem robie ekspozycje 5 sek , 10 sek i tak dalej do minuty. Obrazy zozłażą się nieraz przy 30 sek a czasem dopiero przy trzech minutach . Na drugi dzień przegladam klatki i najlepsze próbuję obrabiać w Astroarcie . Ta kometa o ile pamiętam była naświetlana 30 sek . W programie ją lekko rozogniskowałem ale na obserwacjach robimy to samo żeby ocenić jasność i komę .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.