Skocz do zawartości

M33 z Sonnara


noxili

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach poszukiwań ciekawych obiektów dla obiektywu o ogniskowej 180mm zdecydowałem się zapolować na M33. Śliczniutka galaktyka niestety jest wciąż dość nisko nad horyzontem , cała "zanurzona" w poświacie LP znad Opolszczyzny. Wachałem się tez czy wysokie turbulencje powietrza po upalnym dniu nie spowoduja zbyt wielkiego rozmazania obrazu. Ostatecznie jednak zaczełem pstrykać i w sumie nie żałuję.

 

f19cf992833e19bb.jpg

 

Jest to crop ok 50 %

Zebrałem prawie godzinę materiału w porcjach od 150s do 350s na iso 400 i 800 .

Montaż to tradycyjnie EQ3 Soligora z napędem na 1 os i lunetką.

 

Przy okazji zaobserwowałem naprawdę masę meteorów. Muszę znaleść żródło tanich negatywów kolorowych i zaczne dodatkowo czatować na meteory ze prakticą z Vivitarem 2,5/28.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo!

Podziwiam Cię że fotografowałeś tak nisko płożony obiekt.

Ja też mam spory problem z LP, ale w zenicie już nie ma takiego problemu. Spróbuj coś z zenitu, zobaczysz jaka będzie różnica B)

A M33 zostaw sobie na później ;) Będzie miodzio :szczerbaty:

A fotka mimo szumów jest ładna.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio walczyłem z tym samym obiektem z nikona D200. Niewiele z tego wyszło, udało mi się zebrać 3*300s na f=200mm, f/5.6, ISO 800 (więc dość podobny setup), ale nie było nawet co składać (tylko 25 minut).

 

Ale mam pomysł... jeżeli masz RAW to możemy to spróbować zestackować do kupy?

Ja robiłem w Maxim-ie i mam z tego gotowe fits-y po kalibracji. Co powiesz na taki eksperyment? ;)

 

 

p.s. też widziałem sporo meteorów. no i te satelity :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio walczyłem z tym samym obiektem z nikona D200. Niewiele z tego wyszło, udało mi się zebrać 3*300s na f=200mm, f/5.6, ISO 800 (więc dość podobny setup), ale nie było nawet co składać (tylko 25 minut).

 

Ale mam pomysł... jeżeli masz RAW to możemy to spróbować zestackować do kupy?

Ja robiłem w Maxim-ie i mam z tego gotowe fits-y po kalibracji. Co powiesz na taki eksperyment? ;)

p.s. też widziałem sporo meteorów. no i te satelity :/

 

Bardzo chetnie ale stackowałem w DSS i mam tiffa . No i oczywiście CRW canona(raw) . Ogniskowa Sonnara 180 mm- da się to przeskalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chetnie ale stackowałem w DSS i mam tiffa . No i oczywiście CRW canona(raw) . Ogniskowa Sonnara 180 mm- da się to przeskalować?

 

Z przeskalowaniem nie będzie problemu. Iris da radę :)

Najlepiej jeżeli miałbyś kolorowe subframe po kalibracji ale mogą być też CRW.

 

Zaraz postaram się przygotować jakiś ftp i wrzucę moje fit-y, będziesz tam też mógł wrzucić swoje pliki i zobaczymy co uda nam się obrobić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.