Skocz do zawartości

czy taka lornetka sie sprawdzi?


Mathef

Rekomendowane odpowiedzi

Uważaj ze sprzętem optycznym na Allegro, takie rzeczy lepiej jest kupować w sklepie a nie na aukcji. Jeśli chodzi o parametry, to lornetka będzie OK, przynajmniej na początek. Wykonanie będzie (raczej) podłe.

 

Pozdrawiam,

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowe parametry lornetki są ( nie zawsze ) prawdą ... jednak nie całą (!) prawdą.

Można, oczywiście, zaryzykować kupując mało znany i bardzo tani sprzęt ale to rzadko kiedy się sprawdza w praktyce. Środowisko astro w miarę pozytywnie wypowiada sie o kilku tanich lornetkach:

 

Bresser ( Meade ) 10x50, za ok. 100 zł - tak zwana lidletka

DeltaOptical Entry 10x50, za ok. 249 zł

Nikon Action VII 10x50, za ok. 288 zł.

czasem też:

Praktica Diana 8x56, za ok. 186 zł

 

do admina: czy ten topik nle należałoby aby przenieść do działu "Lornetki" ?

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lornetka delta optical za 339zl ma identyczne parametry <_< tez byscie mi ja odradzili?

 

chyba jednak lepiej by bylo mimo wszystko 10 x 50, a co sadzicice o 15 x 70? sprawdzi sie na niebie? na statywie?

 

Na papierze wiele lornetek ma identyczne parametry, ale lepsze lornetki mają znacznie większy obszar obrazu ostry, a w taniej nawet jak będziesz miał deklarowane pole to użyteczna będzie tylko niewielka część.

 

Dodam, że ja ostatnio reanimowałem swoją tanią lornetką 10x50 przez wymianę okularów na WO 20mm 66stopni. Po tym zabiegu lornetka przejrzała na oczy :) Zupełnie nowa jakość i to za darmo, bo okulary i tak mam do nasadki bino.

Edytowane przez grzybu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i np. Lidletka w testach okazuje się mieć powiększenie mniejsze niż 10 x a żrenicę wejściową mniejszą niż 50 mm

:Salut:

Lidletka jest niezwykle delikatna, małe uderzenie może spowodować przestawienie pryzmatów.

 

Oprócz ostrości - ODBLASKI WEWNĘTRZNE. To jest pięta achillesowa najtańszych lornetek!

 

Lornetka 15x70 służy troszkę do czegoś innego niż 10x50. Ta ostatnia jest bardziej "przeglądowa", ręczna, zaś 15 x 70 - raczej statywowa.

 

Można się naciąć, kupiłem w niby poważnym miejscu, bo na targach AstroFest 2007 w Londynie tanią lornetkę 15 x 70, a jej jakość optyczna okazała się tak podła, że znacznie lepiej widziałem przez "lidletkę" 10x50. W końcu trafiłem okazyjnie "Sky Mastera" 15 x 70, razem z mocarnym statywem i jestem zadowolony. A statyw - służy mi częściej, bo do fotografii przyrodniczej.

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.