Skocz do zawartości

Pilot jako pilot do DSLRa


grzybu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Ostatnio przymierzałem się do zrobienia jakiegoś pilota do sterowania DSLRem. Niby można z laptopa, ale do mojego aparatu nie ma takiego softu, no i dobrze byłoby mieć możliwość robienia zdjęć bez laptopa. Można też kupić płytkę Atmela z wyświetlaczem i prostym sterowaniem, ale to kosztuje ok. 100zł i trzeba pomyśleć o jakiejś obudowie do tego.

Oryginalne piloty są dosć drogie więc po prostu postanowiłem kupić jakiegoś bardzo taniego palmtopa. Chwila w google dała mi takiego linka: http://www.astromist.com/palmdslr.html

To jest to czego szukałem. Pozostało kupić na allegro Palma Vx za 50zł, zainstalować soft i zrobić prosty kabelek z jednym rezystorem i jednym transoptorem. Części kosztują parę złotych. Schemat jest na stronie softu.

Zrobienie kabelka jest banalne i każdemu kto potrafi zlutować dwa cienkie druciki, nie parząc się przy tym powinno się udać. Całość mieści się we wtyczce rs-232.

Trochę czasu zmarnowałem, zanim wykombinowałem jak w D7D zwierać kabelki, bo tam jest nieco inaczej niż w Canonie. Ale w końcu i to udało się rozwiązać, do czego bardzo przydał się multimetr.

Całość działa bardzo dobrze, do tego równolegle mogę sobie podłączyć zwykły ręczny pilot gdyby była taka potrzeba.

Palm jest razem z podstawką, z której wychodzi kabelek rs-232, dzięki czemu nie będzie musiał wisieć gdzieś zaczepiony o montaż, tylko sobie stanie obok laptopa.

Jak na razie co łatwo było przewidzieć są chmury i nie mogę sobie tego przetestować w warunkach polowych, ale w domu działa bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, interesujące. Ostatnio naszedł mnie temat jakiegoś rozbudowanego pilota do EOSa, bo laptopa już nie mam więcej ochoty targać ze sobą.

Pytanie przede wszystkim, czy w tym programie można sobie ustalić listę ekspozycji które on już sam sobie w odpowiednim momencie odpali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, interesujące. Ostatnio naszedł mnie temat jakiegoś rozbudowanego pilota do EOSa, bo laptopa już nie mam więcej ochoty targać ze sobą.

Pytanie przede wszystkim, czy w tym programie można sobie ustalić listę ekspozycji które on już sam sobie w odpowiednim momencie odpali?

ściągnąłem z neta ten programik i wgrałwem w mojego Vx :Wyglada to tak ustalasz ilość ekspozycji , długość przerw i czas wkspozycji . Ręcznie naciskasz start i leci sekwencja

 

711f8d99216137fc.jpg

 

Ja zamierzam zrobić całą przejściówkę od Ado Z bo cradle(ta podstawka) to słuzy do wgrywania i ładownia akumulatora. Niechce mi się nurkować pod biurko odpinać od COMa.

Edytowane przez noxili
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybciora w międzyczasie ( pomiedzy postami) "wystrugałem"

cradle by noxili wersja alfa czyli 0,80 :

e19feff2aa8b7101.jpg

 

Multimetr pokazuje w czasie ON 5,9 V zaś 0 przy Off migawki.

Teraz tylko obkleić , tranzystor, dioda, rezystor, trochę kabli . Szkoda że musze przerabiać orginalny :D (chiński :D )wężyk ,bo Canon 10D niema gniazda jack tylko jakieś takie" łoryginal kanon" czyli RS-80N3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej użyć transoptora, tak jak w oryginale? Kosztuje ok 1zł ;) Całość z rezystorem mieści się fajnie we wtyczne rs-232. Mierzone opory przy wysterowaniu to jest ok 60 ohm. W ten sposób mamy bez oba obwody rozdzielone galwanicznie.

Ja też przerobiłem swój wężyk, ale tak że dałem na kabelku z oryginalnej wtyczki dwa gniazda mini jack, a kable Pilota i manualnego wężyka kończą się małymi jackami. W ten sposób mogę mieć wpięte oba lub tylko jeden z nich, co sie na pewno przyda przy jakichś krótkich kontrolnych ekspozycjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytka z Atmelem ok 100zł? nie wiem dokładnie o co Ci chodzi, ale ja sobie zrobiłem pilota do swojego EOS'a dokładnie z 4 części - ATMEGA8 + wyświetlacz 3x7segmentów+jakiś mosfet + przyciski, co prawda miałem to w domu, ale jakbym miał kupić nie wyszło by nawet 20zł. Soft napisałem samemu i mam funkcje robienia serii dowolnie długich ekspozycji w takiej ilości jakiej sobie zażyczę i wszystko w malutkiej obudowie, a czas do końca bez problemu widoczny z daleka w czerwonych barwach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi chodziło o coś takiego: http://avila.star-shine.ch/foto/timer%20re...%20control.html

Softu nigdy do takich rzeczy nie pisałem i jak mam stracić kilka dni na eksperymenty to stwierdziłem, że albo ten atmel z gotowym softem albo palm, gdzie jakby co będzie znacznie łatwiej napisać własny soft. Do tego doszedł problem wyrzeźbienia jakiejś obudowy, żeby to na coś wyglądało, a palm jakoś specjalnie brzydki nie jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Soft napisałem samemu i mam funkcje robienia serii...

Aaa, widzisz. Mnie, i nie tylko, ucieszyło by coś takiego. Robić serie o różnych czasach naświetlania symultanicznie. Tzn taki układ np:

 

for i=100

zrób zdjęcie na 1/20s

czekaj 25s

zrób zdjęcie 2s

czekaj 27s

 

Wtedy można zupełnie komfortowo robić takie rzeczy jak przejście Księżyca przez Plejady :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wszyscy chwalą się swoimi pilotami, to i ja zaprezentuje swoje "dzieło". :ha:

 

Działanie pilota:

- Od jednej do pięciu serii. Domyślnie jedna seria.

- Dla każdej serii ustawiane:

__ - Czas ekspozycji od 1s do 23:59:59. Ustawianie czasu rozpoczyna się od minut.

__ - Ilość ekspozycji od 1 do 99. Domyślnie 1 ekspozycja.

- Czas przerwy między ekspozycjami od 1s do 23:59:59. Domyślnie 2s. Ustawianie czasu rozpoczyna się od sekund. Czas jest wspólny dla wszystkich serii.

- Czas na wcześniejsze podniesienie lustra od 1s do 23:59:59. Jeżeli opcja ma być wyłączona (domyślnie) wystarczy ustawić 00:00:00. Czas jest wspólny dla wszystkich serii. Czas na podniesienie lustra odliczany jest po zakończeniu przerwy.

- Możliwość wstrzymania aktualnie wykonywanej ekspozycji (środkowy przycisk), ponowne naciśnięcie kontynuuje od następnej ekspozycji.

 

- Regulacja podświetlenia i kontrastu wyświetlacza za pomocą potencjometrów (dostęp do nich po rozkręceniu pilota).

- Zasilanie z baterii 9V.

- Pobór prądu:

__ - Wprowadzanie danych, pauza = 33 mA (podświetlenie na maksa, przy normalnym podświetleniu mniejszy pobór)

__ - Wykonywanie ekspozycji = 37 mA

__ - Przerwy między ekspozycjami = 10 mA

__ - Po zakończeniu pracy (sleep) = 6,6 mA

 

Klawiszologia:

- Lewo, prawo: zmienianie ustawianego przedziału (godziny, minuty, sekundy).

- Góra, dół: zwiększanie lub zmniejszanie ustawianej wartości.

- Środkowy przycisk: zatwierdzanie ustawionej wartości. Podczas ekspozycji włącza i wyłącza pauzę.

 

Dokładność:

Sprawdzałem dla ośmino godzinnej ekspozycji. Pilot spieszył się o ok. sekundę. Wątpie, żeby ktoś chciał robić tak długie pojedyncze ekspozycje :)

 

Zdjęcia:

 

pilot1ob3.th.jpg . pilot2pa5.th.jpg . pilot5ko5.th.jpg . pilot3rd9.th.jpg

 

Filmik. (3x10s + 1x5s, przerwy 3s, lock-up 2s): pilot.avi - 4,9 MB

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.