Skocz do zawartości

Okular


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post, więc przy okazji się przedstawiam :)

Czytając wypowiedzi na tym forum, przeglądając zdjęcia astrofotografów, a przy okazji przypominając sobie czasy dzieciństwa, gdy fascynowałem się niebem w końcu postanowiłem kupić sobie syntę :) 130/650. Jest tania, ja jestem laikiem, tak więc to pierwszy mały kroczek.Po zakupie dowiedziałem się, że teleskop ten ma dość dużą światłosiłę i jest wymagający dla okularów. Chciałem o tym trochę poczytać, ale im głębiej w las, tym więcej drzew, tak więc postanowiłem się zapytać, a że nie chcę tworzyć kolejnego tematu, który by po chwili umarł, postanowiłem wykorzystać Pana toba94 i jego temat :)

Ponoć do tej synty, do obserwacji planet (wiem, docelowo to jest raczej do DS'a, ale wiadomo, człowiek chce więcej i więcej) najlepsze są okularki 5mm. Widziałem gdzieś jakieś wzory, ale nie wiem jak je podstawiać, ale ufam tym informacjom na słowo (no chyba, że mnie ktoś z błędu wyprowadzi). Pytanie, jakie okulary są najlepsze do obserwacji DS'ów? chodzi mi głównie o mgławice. Mieszkam w Krynicy-Zdroju, jest to uzdrowisko w górach, tak więc wydaje mi się, że warunki są przynajmniej dobre. Interesuje mnie zakres cenowy do 250-300zł za okular (teraz nie mam środków na więcej, a gdybym się rozmyślił to bym tylko sobie pluł w brodę). Czytałem, że za taką cenę trudno dobrać okular do tej synty, właśnie przez tą światłosiłę. Precyzując pytanie, chodzi mi o to, jaką ogniskową powinienem wybrać do DS'ów, oraz mam nadzieję dostać jakąś konkretną propozycję z ew. wadami i zaletami (mam nadzieję, że ktoś ma tutaj doświadczenie z syntą i takimi okularkami).

Pozdrawiam!

Ps. Aha, zamierzam obserwować raczej z działki, jeżeli będzie zimno to z balkonu, ale przyjmijmy, że tylko działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jakie okulary są najlepsze do obserwacji DS'ów? chodzi mi głównie o mgławice.

 

Do mgławic planetarnych o małych rozmiarach kątowych, gromad kulistych i galaktyk przydadzą się powiększenia średnie w okolicy 90-110x (czyli okular w okolicy 7-6 mm) i większe. Jednak ja bym na twoim miejscu nie szalał z powiększeniami większymi niż powiedzmy 130x (źrenica wyjściowa równa 1mm). W przypadku mgławic emisyjnych o sporych rozmiarach kątowych i gromad otwartych najlepiej sprawdzą się małe powiększenia w okolicy 35-50x (czyli coś w okolicy 18-15mm) z możliwie dużym polem widzenia.

 

ps: polecam lekturę art. na Celestii KLIK

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tak jasnego sprzętu od zaraz mogę Ci polecić LV/NLV KLIK. Przekraczają trochę twój limit ale myśle, że warto zainwestować w lepszy sprzęty który długo będzie Ci służył. Poczytaj testy na astronocach KLIK. Odradzam Ci Erfle, czy jakieś inne tanie szerokokątne wynalazki ponieważ przy f/5 będzie dosyć mocno widoczna koma i inne wady optyczne. Ewentualnie Orto, ale musisz się liczyć z mały ER i polem widzenia.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.