Skocz do zawartości

Komety C2002 T7 oraz 2/P Encke


Danny

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
Czy w okresie największej elongacji komety 2P ENCKE, to chyba 28 grudnia. Czy wtedy uda mi się ujrzeć przez lornetke 20x50. Nie oglądałem komet więc prosze o jakieś wskazówki.

 

Pozdrowienia.

 

28 grudnia przypada największa jasność komety, a elongacja od Słońca będzie już bardzo mała, zaledwie 19 stopni. To praktycznie uniemożliwi jej obserwację.

Jeżeli ktoś chce odnaleźć kometę to musi już rozpocząć jej poszukiwania, bo za tydzień, góra dwa tygodnie warunki jej widoczności znacznie się pogorszą, mimo wzrastającej jasności.

 

Lornetka 20x50 nie za bardzo nadaje się do tych poszukiwań. Jeżeli uda Ci się odnaleźć kometę to tylko pod bardzo ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą przeczytałem że kometa ma jasnośc około 8 mag. Czyli czy wogóle ma się co zabierać za oglądanie. Astronomią interesuje się już kilka lat. Ale to zainteresowanie wynikało tylko z książek. Od dwóch dobrze miesięcy staram sie robić jakies obserwacje gdy jest tylko pogoda.

Narazie co prawda mam zaliczone tylko m35 która ma 4,3 mag. A co tu dopiero mówic o komecie o jasnosci 8 mag. :(

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 mag, to już dość jasna kometa. Jednak biorac pod uwagę jej dużą, rozmytą comę o DC około 1, to jest ona trudnym obiektem do obserwacji. Poza tym pogoda skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak cos zobacze. Chociaż cos ale juz coś. Jak tylko bedzie pogoda wezme się do obserwacji. A jeżeli piszesz że cos zobacze to będzie widać jakiś kolor?

 

Pozdrowienia.

 

Wczoraj obserwowałem kometę przy pomocy teleskopu o średnicy 200 mm i ledwo udało mi się ją dojrzeć. Obserwację prowadziłem z miasta na rozjaśnionym niebie.

Wygląda na to, że w przypadku komety Enckego bardzo duże znaczenie będą miały warunki obserwacji. Im ciemniejsze niebo tym lepiej.

Kometa prezentuje się obecnie jako bardzo rozmyta mgiełka.

 

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy lepiej widziałem kometę T7, gdy miała jasność 10,5 mag., czy teraz kometę Enckego, gdy ma jasność około 8 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Encke to naprawdę stara i mocno rozmyta okresówka i stąd zawsze problematyczna do obserwacji poprzez swój duży stopień rozmycia i niskie DC na poziomie galaktyki M33 i nawet jeszcze bardziej rozmyta :?

Tak rozmyte obiekty wymagają idealnie czarnego nieba tak deficytowego szczególnie u nas jesienią i stąd nasze problemy :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to górna warstwa chmur, bardzo cieńka. Której czasem nie można dojrzeć. Być może to dlatego kometa pokazywała sie jako rozmyta kulka.

 

Zapewne myślisz o tej cieniutkiej warstwie cirrostratusów (chmur pierzasto-warstwowych), które pojawiały się miejscami w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dni.

Nie, to nie to. Przejrzystość w czasie obserwacji przekraczała 5 mag. i nie było widać śladu tych chmur (no może gdzieś nad horyzontem). Wokół jasnych gwiazd pojawiło by się lekkie halo, a tego nie widziałem.

 

Kometa Enckego ma już taką urodę. Może, gdy zbliży się do Słońca DC nieco wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmartwię Cię Robercie ale przy Słońcu zwiekszy tylko swój rozmiar głowy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasności np 6 mag przy średnicy 1 stopień, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zmartwię Cię Robercie ale przy Słońcu zwiekszy tylko swój rozmiar głowy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasności np 6 mag przy średnicy 1 stopień, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji  :?

 

W miarę zbliżania się do Słońca rzeczywiste rozmiary głowy komety będą wzrastać, ale jednocześnie oddala się ona od Ziemi przez co rozmiary kątowe wcale nie muszą tak wzrosnąć i liczę, że DC minimalnie wzrośnie.

Kilka dni temu kometa minęła Ziemię w odległości około 40 mln km, a już za trzy tygodnie będzie dwa razy dalej.

 

Zobaczymy jak będzie, ale jak DC nie wzrośnie to wielu obserwatorów, szczególnie tych początkujących, zawiedzie się na komecie Enckego. :(

 

Januszu, a Ty ją już widziałeś? Chodzi mi o ten powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.