Jump to content

Komety C2002 T7 oraz 2/P Encke


Danny
 Share

Recommended Posts

 • 4 weeks later...
Czy w okresie największej elongacji komety 2P ENCKE, to chyba 28 grudnia. Czy wtedy uda mi się ujrzeć przez lornetke 20x50. Nie oglądałem komet więc prosze o jakieś wskazówki.

 

Pozdrowienia.

 

28 grudnia przypada największa jasność komety, a elongacja od Słońca będzie już bardzo mała, zaledwie 19 stopni. To praktycznie uniemożliwi jej obserwację.

Jeżeli ktoś chce odnaleźć kometę to musi już rozpocząć jej poszukiwania, bo za tydzień, góra dwa tygodnie warunki jej widoczności znacznie się pogorszą, mimo wzrastającej jasności.

 

Lornetka 20x50 nie za bardzo nadaje się do tych poszukiwań. Jeżeli uda Ci się odnaleźć kometę to tylko pod bardzo ciemnym niebem.

Link to comment
Share on other sites

Przed chwilą przeczytałem że kometa ma jasnośc około 8 mag. Czyli czy wogóle ma się co zabierać za oglądanie. Astronomią interesuje się już kilka lat. Ale to zainteresowanie wynikało tylko z książek. Od dwóch dobrze miesięcy staram sie robić jakies obserwacje gdy jest tylko pogoda.

Narazie co prawda mam zaliczone tylko m35 która ma 4,3 mag. A co tu dopiero mówic o komecie o jasnosci 8 mag. :(

 

Pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

8 mag, to już dość jasna kometa. Jednak biorac pod uwagę jej dużą, rozmytą comę o DC około 1, to jest ona trudnym obiektem do obserwacji. Poza tym pogoda skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek obserwacje.

Link to comment
Share on other sites

Czyli jednak cos zobacze. Chociaż cos ale juz coś. Jak tylko bedzie pogoda wezme się do obserwacji. A jeżeli piszesz że cos zobacze to będzie widać jakiś kolor?

 

Pozdrowienia.

 

Wczoraj obserwowałem kometę przy pomocy teleskopu o średnicy 200 mm i ledwo udało mi się ją dojrzeć. Obserwację prowadziłem z miasta na rozjaśnionym niebie.

Wygląda na to, że w przypadku komety Enckego bardzo duże znaczenie będą miały warunki obserwacji. Im ciemniejsze niebo tym lepiej.

Kometa prezentuje się obecnie jako bardzo rozmyta mgiełka.

 

Szczerze mówiąc to nie wiem, czy lepiej widziałem kometę T7, gdy miała jasność 10,5 mag., czy teraz kometę Enckego, gdy ma jasność około 8 mag.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Encke to naprawdę stara i mocno rozmyta okresówka i stąd zawsze problematyczna do obserwacji poprzez swój duży stopień rozmycia i niskie DC na poziomie galaktyki M33 i nawet jeszcze bardziej rozmyta :?

Tak rozmyte obiekty wymagają idealnie czarnego nieba tak deficytowego szczególnie u nas jesienią i stąd nasze problemy :?

Link to comment
Share on other sites

Może to górna warstwa chmur, bardzo cieńka. Której czasem nie można dojrzeć. Być może to dlatego kometa pokazywała sie jako rozmyta kulka.

 

Zapewne myślisz o tej cieniutkiej warstwie cirrostratusów (chmur pierzasto-warstwowych), które pojawiały się miejscami w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dni.

Nie, to nie to. Przejrzystość w czasie obserwacji przekraczała 5 mag. i nie było widać śladu tych chmur (no może gdzieś nad horyzontem). Wokół jasnych gwiazd pojawiło by się lekkie halo, a tego nie widziałem.

 

Kometa Enckego ma już taką urodę. Może, gdy zbliży się do Słońca DC nieco wzrośnie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Niestety zmartwię Cię Robercie ale przy Słońcu zwiekszy tylko swój rozmiar głowy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasności np 6 mag przy średnicy 1 stopień, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji :?

Link to comment
Share on other sites

Niestety zmartwię Cię Robercie ale przy Słońcu zwiekszy tylko swój rozmiar głowy a DC pozostanie na niskim poziomie i pomimo jasności np 6 mag przy średnicy 1 stopień, charakterystycznej dla niej w peryhelium pozostanie nadal bardzo problematycznym obiektem do jesiennych obserwacji  :?

 

W miarę zbliżania się do Słońca rzeczywiste rozmiary głowy komety będą wzrastać, ale jednocześnie oddala się ona od Ziemi przez co rozmiary kątowe wcale nie muszą tak wzrosnąć i liczę, że DC minimalnie wzrośnie.

Kilka dni temu kometa minęła Ziemię w odległości około 40 mln km, a już za trzy tygodnie będzie dwa razy dalej.

 

Zobaczymy jak będzie, ale jak DC nie wzrośnie to wielu obserwatorów, szczególnie tych początkujących, zawiedzie się na komecie Enckego. :(

 

Januszu, a Ty ją już widziałeś? Chodzi mi o ten powrót.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.