Skocz do zawartości

Cloud Sensor on-line z obserwatorium Solaris


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Od kilku dni w mojej sypialni stoi nowy komputer, do którego podłączony jest Cloud Sensor II. Komputer pracuje cały czas. W momencie, gdy pojawi się bezchmurne niebo włącza się sygnał, który... zmusza do zwrócenia uwagi na to, co się dzieje za oknem :)

Pomyślałem sobie czemu nie wrzucić obrazków z ekranu na zewnątrz.

Dodatkowo suche liczby zamienione sa przy pomocy programu Russella Cromana na ciekawe wykresy pogody nad moim domem.

Z tego komputera obsługuję obserwatorium, więc bedą się tam pojawiały też obrazy z pulpitu zdalnego podczas robienia zdjęc oraz obraz wideo z kamer w środku obserwatorium.

Zapraszam do zaglądania do poniższego linku. Postaram się, aby link działał 24h na dobę.

 

http://www.iryda.pl/desktop/strona.htm

 

Odświeżanie ustawione będzie docelowo co 20 minut.

Teraz jest co 10 minut.

Link jest też w mojej stopce przy każdym poście.

 

Poniżej daję link, do stron które dokładnie opisują zasadę działania Cloud Sensora II oraz programu do wykresów Cromana.

 

http://cyanogen.com/fix.php

 

http://www.rc-astro.com/resources/CloudSensorGraph/index.php

 

Pozdrawiam

Michał Żołnowski - Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, jednak udało ci się to wdrożyć. Jaki był problem?

 

Ja czekam na rozwiązanie Fostera, które ma być "na dniach". Ale pewnie i tak skończy się na Boltwoodzie. Generalnie to jeden z podstawowych gadżetów w obserwatorium - w szczególności zdalnym, czy zrobotyzowanym.

 

W tej chwili czasami muszę dzwonić i pytać, jaka jest pogoda, bo ze zdjęcia SAT trudno odczytać informacje.

 

Aktualnie w sterowniku fostera zainstalowany mam pomiar temperatur, wilgotności, punktu rosy, etc. Brakuje mi pomiaru wiatru i detekcji pokrywy chmur (deszcz, śnieg).

 

Co do rozsyłania takich informacji, to w Twoim przypadku problem jest tylko w tym, że ma to sens dla Krakowa. Ale pomysł nie jest zły i możemy (ci co mają takie stacje pogodowe) docelowo wymyślić jakiś system udostępniania takich danych. Choć jednak ich największa wartość jest bardzo lokalna - pewnie maksymalnie kilkanaście km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurak,

jeśli masz pomysł jak automatycznie to zrobić to napisz, nie ma sprawy!

Pozdrawiam

Tiamat

 

Niestety jestem jeszcze zbyt mało wykształcony aby umieć coś takiego wykonać :unsure: Ale wiem że istnieje taka możliwość! Popytam obeznanych w fachu kolegów i może udało by sie dla okolic Krakowa uruchomić taką mała stacje "alaramową". Myśle że wiele osób by mogło na tym skorzystać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coż... Najważniejszym problemem była... niedoczytana z mojej strony instrukcja. Skutkiem tego poruszyłem machinę narzekania na producenta, pokłociłem się z gościem z Cyanogen'u itd.. Generalnie nauczka na przyszłość dla mnie: RTFM :)

 

To byłby fajny pomysł na taką stację alarmową. W programie ClarityII (do ściągnięcia ze strony Cyanogen'u) są chyba jakieś funkcje do uruchamiania skryptów itd. Zdolny informatyk zapewne by sobie z tym poradził. To byłby fajny pomysł, gdyby Krakusy i okoliczni astrohobbiści (i astromaniacy :Beer: ) dostawali np SMSa z informacją o alarmie pogodowym. Zachęcam do działania!

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Willing Webcam.

Nie jest to soft marzeń jeżeli chodzi o dosyć wymyślne międzymordzie, ale lepszego nie znalazłem :)

Pozwala na wysyłanie obrazu różnymi sposbami, FTP, HTTP, strumień. Mozna regulować jakośc i częstośc wysyłanych obrazów.

"Mikro stronkę" na www napisał mi szwagier. Można w niej oczywiście łatwo ustawiać jak często ma się odświeżać obraz w naszej przeglądarce.

 

Pozdrawiam

 

Michał

PS Jak widać ciagle pogoda nad Solarisem jest piękna. Ta przerwa w wykresie wczorajszym jest wynikiem wyłączenia Cloud Sensora na kilka godzin.

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jutro będą zupki knora :) albo chińskie. Zobaczymy jak ułożą się negocjacje z ambasadą chińską.

 

W skrócie wnioski nt tego czy są chmury czy nie wyciąga urządzenie dzięki pomiarowi temperatury chmur. Im większa jest różnica pomiędzy temperaturą nieba a gruntem tym "czystsze niebo", poniewaz chmury są ciepłe. Górny wykres to pokazuje. Im bardzi idzie w dół wykres tym lepiej. U mnie dochodzi do 30 stopni różnicy. Są miejsca na świecie gdzie jest 60.... Szkoda gadać.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - mierzy się temperaturę nieba za pomocą specjalnego termometru IR. Swoją drogą, są inne urządzenia, np. takie:

 

http://www.amazon.com/gp/product/B000BEZV7M

 

 

Ciekawe, że kiedyś chciałem to kupić - wszystkie amerykańskie firmy po weryfikacji, że jestem z Polski odmawiają wysyłki. Zasłaniają się jakimiś tam warunkami użytkowania tego, ograniczonymi do USA. ROTFL... ja za czasów żelaznej kurtyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dokładnie - mierzy się temperaturę nieba za pomocą specjalnego termometru IR. Swoją drogą, są inne urządzenia...

 

Nie do końca. Boltwood Cloud Sensor II i jego przenośna wersja działają w oparciu o termopary. Mierzą one różnicę pomiędzy temperaturą obserwowanego obiektu a temperaturą obudowy czujnika. W zależności czy czujnik jest cieplejszy czy chłodniejszy następuje przepływ ciepła od albo do czujnika. Ten wykorzystując zjawisko Seebecka wytwarza napięcie. Napięcie to jest proporcjonalne do różnicy temperatur, więc znając temperaturę czujnika można określić temperaturę obserwowanego obiektu.

 

Moim zdaniem trochę drogi jest ten "Boltwood Cloud Sensor II" czy też nawet "Portable Cloud Sensor".

 

Przykładowy schemat jest np. tu:

http://www.atnf.csiro.au/pasa/15_3/clay/paper/node2.html

 

Najdroższy element to właśnie termopara, koszt od 20 do 60 PLN np tu:

http://www.tme.eu/pyroelektryczny-detektor...a29/tps333.html

 

Do tego potrzebny jest jeszcze jakiś wzmacniacz operacyjny i ADC aby podpiąć do komputera.

 

 

JG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmm :) to jeszcze tylko jakiś software, drivery ASCOM i tylko czekać, jak nie długo pojawi się jakiś wątek z tytułem: "Cloud Sensor ATM" :)

 

a Tiamacie, może w tym urządzonku masz jakieś pokrętła do zmniejszania zachmurzenia?

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wybrana platforma nie jest uniwersalna <_<

Wiesz... trudno w astro oczekiwać jakiś wielkich norm. Supportowane są po prostu urządzenia popularne, albo robione przez uznane marki. Z mojej perspektywy musi wszystko działać perfekt z ACP, więc nie bardzo mam wybór. Niby Foster robi teraz swoją czujkę pogody, ale wygląda na to, że nie ma pomiaru wiatru, a mi na tym zależy. Więc i tak koło się zamyka na Boltwoodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.