Skocz do zawartości

6.09.2008 - poza miastem


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję wyskoczyć gdzieś poza miasto ze znajomymi z kółka astronomicznego. Myśleliśmy o jakimś miejscu między Papowem Toruńskim a Gostkowem, tam jest wmiarę ciemne niebo i niezły horyzont. Będzie Celestron 114/900 i 2-3 lornetki. Jak ktoś jest chętny i może samemu dojechać to zapraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że coś się dzieje w okolicach Torunia. Witajcie na pokładzie A-F :Salut:

Niestety dzisiaj nie mogę, bo siedzę z synami na konwencie fantastyki Zahcon

Mam pytanie co do miejsca. Czy to już jest sprawdzona miejscówka?

Czy to gdzieś przy drodze z Papowa do Gostkowa? Światła od południa i południowego zachodu w postaci łuny od Torunia nie przeszkadzają?

 

P_G.jpg

 

P_G1.jpg

 

Maps Google pokazuje na zdjęciu satelitarnym przelatujący samolot pasażerski (czerwone kółeczko). Czy to nie jest przypadkiem pod jakimś korytarzem powietrznym? A więc może być trochę smug kondensacyjnych.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscówka jak najbardziej NIE sprawdzona. Mamy zamiar się przejechać w tamte rejony i zobaczyć, w którym miejscu będą najlepsze warunki. Moja mama często tamtędy przejeżdża w nocy i mówi, że podobno widać gwiazdy całkiem nieźle, a łuna specjalnie nie przeszkadza... Tak więc dzisiejsza ekspedycja oprócz obserwacji ma także na celu sprawdzenie czy tamte rejony się nadają :D

Mieliśmy do wyboru taras na 4 piętrze internatu w centrum miasta, albo wyjazd gdzieś poza Toruń. Myślę, że ta druga opcja może sie lepiej sprawdzić, bo z tarasu obserwowałem już i za wiele nie widać.

Jeśli między Papowem a Gostkowem warunki nie będą nalepsze to pewnie pojedziemy gdzieś w kierunku Lulkowa albo Piwnic, choć myślę, że tam łuna od centrum Torunia będzie jeszcze bardziej przeszkadzać, bo będzie idealnie na południu.

Jak pogoda dopisze to dam znać jak było i może następnym razem się spotkamy :)

Pozdrawiam

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwania nowych miejscówek jak najbardziej pożądane.

My z Tadeo (nick na forum Tadeopulous) jeździmy czasem na tzw Wał. To jest mostek na rowie melioracyjnym w pobliżu wału przeciwpowodziowego w okolicach Górska. Tam jest rzeczywiście dosyć ciemno od południa (na południe jest tylko Wisła i poligon wojskowy). Jest lekka łuna od wschodu od Torunia i mniejsza od zachodu od Solca Kujawskiego. Ale generalnie miejsce jest OK. Jedyna poważna wada tego miejsca, to niskie położenie w pobliżu Wisły i związane z tym częste mgły i rosa.

Tu masz namiary na nasze miejsce:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...mp;#entry287487

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tamte rejony znam tylko jako tako do okolic Przysieka :(

Jakby była możliwość to może się tam kiedyś z Wami przejadę. Dzisiaj już raczej pojedziemy w miejsca, o których wcześniej pisałem. Niech tylko te chmurki sobie stąd pójdą zupełnie, bo inaczej wyjazd nie będzie zbyt udany... :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmury nieco pokrzyżowały nam plany, ale na szczęście obserwacje w ogóle się odbyły :) Wyjechaliśmy przed 23, a o 1:30 już się pakowaliśmy, więc z samych obserwacji mieliśmy tylko jakieś 2 godziny. Ponieważ nie chcieliśmy już tracić czasu na jazdę to wybraliśmy właściwie pierwsze lepsze miejsce. Konkretniej w połowie drogi z Papowa do Gostkowa skręciliśmy w lewo na Zakrzewko i zatrzymaliśmy się na polu po przejechaniu około 300 metrów.

Sam teren bardzo dobry, równe pola, niezły horyzont, co prawda prawie ze wszystkich stron widać było lampy, jednak w takiej odległości, że praktycznie wogóle nie przeszkadzały. Drzewa jedynie przy drodze Papowo-Gostkowo, ruch samochodowy całkiem znośny (tylko raz przejechał samochód koło nas; w oddali może jeden na 15 minut).

Niestety zgodnie z naszymi przypuszczeniami łuna od Torunia praktycznie eliminowała obserwacje kierunku południowego (najgorzej na SW) do wysokości około 25 stopni nad horyzontem. Niebo było tam poprostu pomarańczowe, przebijał się jedynie Jowisz, a później Fomalhaut.

Natomiast kierunek północno - wschodni nam to wpełni rekompensował ;) Takie gwiazdozbiory jak Perseusz, Kasjopeja i Woźnica wygladały naprawdę nieźle. Kolega próbował oszacować jak słabe gwiazdki widać w okolicy Kasjopei i z tego co pamiętam najsłabsza miała 5,9 mag, natomiast w Kwadracie Pegaza, który był już nieco "jaśniejszy" widzieliśmy 8-10 gwiazd.

Podczas obserwacji używaliśmy Celestrona 114/900 jedynie z okularem PL 25mm (pow. 36x) i lornetek 10x50. Sprzętu (okularów i lornetek) było trochę więcej, ale brakowało za to obserwatorów :) Mimo krótkiego czasu obserwacji udało nam się zobaczyć pare obiektów. Te, które zapamiętałem i zidentyfikowałem to:

Messiery:

2, 15, 71, 27, 56, 57, 29, 39, 13, 92, 81, 82, 103, 31, 34, 33, 45, 36, 37, 38

NGC:

869, 884, 663, 659, 457, 1528, 6939, 6946

+ Cr 399

W związku z tym myślę, że obserwacje można uznać za w miarę udane, a samą miejscówkę jako "taką sobie", tzn. są oczywiście wady jak np. łuna na południu, ale i zalety jak dobry teren (zero wilgoci, równo) oraz to, że akurat nie mam tam za daleko :)

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nastepnym razem może ktoś się do nas dołączy.

Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.