Skocz do zawartości

astromaster 130


qubus

Rekomendowane odpowiedzi

czy ten teleskop dla kompletnie poczatkujacej osoby jest wystarczajacy?

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2773

 

chcialbym ostro poogladac ksiezyc i planety. nie wiem czy to sie nadaje do mglawic itp.

widze, ze mozna do tego podpiac przez adaptery kamere lub aparat cyfrowy. tez mi na tym bardzo zalezy.

 

no i jak sie to ma do polecanego przez Was Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8", do ktorego jak widze, ale chyba sie myle, ze nie mozna podpiac kamery lub aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ten teleskop dla kompletnie poczatkujacej osoby jest wystarczajacy?

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/2773

 

chcialbym ostro poogladac ksiezyc i planety. nie wiem czy to sie nadaje do mglawic itp.

widze, ze mozna do tego podpiac przez adaptery kamere lub aparat cyfrowy. tez mi na tym bardzo zalezy.

 

no i jak sie to ma do polecanego przez Was Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8", do ktorego jak widze, ale chyba sie myle, ze nie mozna podpiac kamery lub aparatu.

 

 

Do mgławic (tzw. DS'ów) lustro jest zdecydowanie za małe (według mnie conajmniej 8", 10").

 

Do Synty pewnie, że da się podpiąć aparat, ale zdjęcia dobrego nie zrobisz - wszystkie gwiazdy będę rozmazane spowodowane pozornym ruchem sfery niebieskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odpowiem tak:

 

Pytanie, które postawiłeś można traktować jak pytanie retoryczne, "czy będzie dobry, czy będzie się nadawał...", to najczęstsze pytanie na tym forum i nikt Ci na nie, nie odpowie, tzn. na pewno niektórzy będą próbować Ci doradzać, od tego jest przecież Forum, stawiając pytania typu – gdzie mieszkasz jakie warunki itp.. ale tak naprawdę, nawet Ty do końca prawdopodobnie nie wiesz czego mógłbyś oczekiwać od teleskopu. Dla jednych 5 cali jest wystarczające a dla innych 12 cali to za mało, kwestia indywidualnych upodobań. Jeżeli chodzi o astrofoto, to praktycznie każdy nowy użytkownik myśli tak samo, „do oglądania żeby było dobre i żeby coś pofocić”, tą kwestię na razie pomijam. Z mojego doświadczenia doradzę Ci tak:

 

…w rejonie, w którym mieszkasz (Katowice) jest pewnie sporo użytkowników Forum, zagadaj z kimś i umów się na jakieś obserwacje, żeby dotknąć, zobaczyć, jakie to wielkie i ciężkie czy malutkie i leciutkie jak widać i co, wtedy się przekonasz co będzie dla ciebie najlepsze. Żadne suche fakty czy propozycje przez Nas dawane, mogą się okazać „nie dla ciebie”, Pamiętaj, że najlepiej przekonać się na własnej skórze a nie na skórze innych (chodzi mi o sprzęt astro a nie np. skakanie w ogień czy z wieżowca czy napadanie na banki;) ). Na pewno znajdzie się ktoś chętny, kto z pasją i zapałem zaprezentuje swój sprzęcior. No i niedługo jest zlot ;)

Edytowane przez deryl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.