Skocz do zawartości

szczegóły na Marsie-przy jakim powiększeniu?


MateuszZ.

Rekomendowane odpowiedzi

Powiększenie to nie jest niestety jedyny parametr jaki należy uwzględnić w tym wypadku, równie ważne są rozmiary kątowe samego Marsa, a zmieniają się one w zakresie od kilku sekund kątowych do dwudziestu kilku w najlepszych opozycjach. Tak naprawdę warto obserwować Marsa gdy ma co najmniej kilkanaście sekund średnicy na niebie i wtedy przy pow. ok. 50x można juz zauważyć czapę polarną lub zarys "kontynentów".

 

Tak w ogóle jest to bardzo ciekawa planeta do obserwacji. Obraca się wokół osi trochę krócej niż Ziemia i w ciągu jednej nocy np. można zobaczyć jak jej tarczy się dużo zmienia. Czasami są tam takie  burze piaskowe, że zarys "kontynentów" znika całkiem na parę dni. Mars w większym teleskopie przedstawia naprawdę piękny widok! Co do MTO, to przy dobrym seeingu i dużych rozmiarach kątowych można zobaczyć kilka szczegółów, w tym i czapy. Niestety dobre warunki do obserwacji tej planety trwają tylko kilka miesięcy w okresie każdej opozycji :-/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktorkiem PTMA 66/800 w dobrych warunkach podczas opozycji widać czapy polarne, Syrtis Major, Mare Acidalum, i kilka jeszcze z większych utworów powierzchniowych. To jedyna poza Merkurym planeta gdzie obserwujemy prawdziwą jak na Ziemi stałą powierzchnię a nie tylko chmury atmosfery  ;D ;D ;D

To samo tyczy sie używanego do tego celu dobrego egzemplarza MTO 11CA :):D ;D

Do Marsa używałem powiększeń od 50 do 200x a najczęściej coś koło 120-150x takim małym sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego akurat tymi konkretnymi modelami? Tutaj każdy dobry refraktor będzie się doskonale nadawał do Marsa. Tak sie jednak składa że najładniejszego obserwowałem przez dużego Maksutowa. Przy b. dobrym seeingu i powiększeniu 600x widok był zaiście tajemny 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia ile zajmuje Marsowi jeden obrót wokół własnej osi jest o wiele bardziej złożona. To prawda że ma dobę o około 30 minut dłuższą ale jeśli obserwujemy go w pobliżu opozycji to dochodzi jeszcze sprawa zmian usytuowania związanych z przemieszczaniem się go (a przede wszystkim Ziemi) na orbicie. Efekt jest taki, że obserwowane z naszej planety długości doby marsjańskiej nie są jednakowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, wymienilem akurat te dwa modele bo jakos wydaja mi sie najlepsze do planet - wnioskujac z opinii uzytkownikow. Przyznam sie rowniez ze nigdy nie mialem przyjemnosci zerkac przez maksutowa wiec...

 

pozdrawiam serdecznie

 

Te dwa na pewno będą dobre, ale pamiętaj że są to "tylko" achromaty. Na planetach każde Apo lub fluoryt będą dawały lepsze obrazy, ale to też trochę inna kategoria cenowa :-/. Co do zerkania przez Maka, to jeszcze wszystko przed tobą. W razie czego zapraszam do obserwatorium "Na Skale". Tam mają takiego jednego dużego 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki mozecie mi wytłumaczyc jak obiczyc rozmiary katowe .?? ??? Jestem niedouczony  mam 15 latek więc pomóżcie ??

 

Są na to różne sposoby, ale w wiekszości przypadków nie musisz niczego liczyć samodzielnie. Rozmiary kątowe planet w danym okresie czasu można znaleźć w czasopismach astronomicznych, rocznikach itp. Najwygodniej jest jednak korzystać z oprogramowania. Tam zwykle jest info, gdzie podawane są aktualne rozmiary kątowe dla danej planety lub np. obiektów mgławicowych (dla tych ostatnich te dane są akurat niezmienne). Bardziej zaawansowany soft umożliwia również prosty pomiar odległości kątowych pomiędzy dwoma dowolnymi obiektami na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co widać na Marsie (ściągnij program Meridian): http://www.astro.leszno.net/programy-astronomiczne.php

 

Zapomnieliście jeszcze o jednym szczególe - na Marsie zdarzają się burze pyłowe - zeszłoroczna skutecznie zasłoniła wszelkie szczegóły powierzchni planety (zajmowała większą część powierzchni planety!) - w tym roku, podczas opozycji także będą na Marsie warunki sprzyjające burzom pyłowym ;(

 

Myślę, że nie powinno być tak źle - dawno temu (więc mogę coś przekręcać) obserwowałem czapy polarne na Marsie za pomocą refraktorka 800/60, tyle, że opozycja nie wypadała wtedy latem, więc Mars był wysoko nad horyzontem

 

tutaj jest moje jak dotąd najlepsze zdjęcie Marsa -

http://www.astro.leszno.net/galeria-zdjecie.php?id=42

 

zrobiłem je wtedy, gdy jeszcze na zdjęciach Jowisza widoczne u mnie były po prostu dwa paski, a Saturn po prostu miał pierścień, więc nie jest to wcale wielkie osiągnięcie, ale szczegóły jakieś widać... więc można być optymistycznie nastawionym do tegorocznych obserwacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnieliście jeszcze o jednym szczególe - na Marsie zdarzają się burze pyłowe - zeszłoroczna skutecznie zasłoniła wszelkie szczegóły powierzchni planety (zajmowała większą część powierzchni planety!) - w tym roku, podczas opozycji także będą na Marsie warunki sprzyjające burzom pyłowym ;(

 

O przepraszam! wspominałem o burzach w pierwszym poście ;) . W tym roku wypada naprawdę super opozycja! Mars będzie miał jakieś 25 sekund kątowych, a więc będzie jednym z największych możliwych :D . W dodatku ta opozycja wypada akurat podczas obozu na Kudłaczach ;D. Złą wiadomościa jest że będzie on raczej niewysoko nad horyzontem - dla południowej Polski max. 25 stopni :-/. Tak czy owak, jeżeli trafimy na dobry seeing, to jest szansa napawać się naprawdę pięknym widokiem. Może nawet trafi sie jakas burza pyłowa "na żywo" 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aj... przepraszam, rzeczywiście niezbyt dokłądnie wszystko doczytałem, zwracam honory za burze pyłowe ;)

 

szczerze mówiąc to ja nie chcę żadnych burzy w czasie opozycji... bo będzie kupa zamiast ciekawych widoczków

 

tu jest marsik... http://www.ghg.net/egrafton/ bardzo ładny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do achromatow na "marsie" - przypominam, ze nie jest on tak jasny jak Jowisz wiec wielkiej roznicy w wizualnych obserwacjach miedzy nim a apo nie spodziewalbym sie! Tak samo, jak sytuacja ma sie np z Saturnem, na ktorym naprawde musisz sie postarac zeby aberacje zobaczyc! Poza tym widmo kolorystyczne marsa sprzyja achromatom - o czym mam nadzieje, przekonamy sie juz wkrotce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu sie mylisz Jesionie bo jasność powierzchniowa Marsa przewyższa znacznie Jowiszową, odległość od Słońca gra decydujacą rolę w tym przedstawieniu a nie albedo powierzchni czy chmur jak mylnie sądziłeś ;)

W achromatach rzeczywiście prezentuje się lepiej od Jowisza ale tych dobrze skorygowanych dla czerwieni  i z małym żółtozielonym widmem wtórnym  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego Januszu achromaty uważa się za specjalistów obserwacji planetarnych. Czyżby parametr ostrości i kontrastu były priorytetem przy planetach. To przecież główne zalety soczew w porównaniu do luster.

 

Poza tym Mars wygląda naprawde pięknie w rosyjskich achromatach ale tutaj korekcja wobec czerwieni jest naprawde dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem achromaty ale z F/10 i ciemniejsze przy jeszcze wiekszych średnicach sa superowe do Planetek a jasne i duże maja problemy z korekcją koloru co nadmiernie zmiękcza obraz planet co widać np na fotkach ze Sky Watchera   :o

Niestety to nie apo aby można sobie pozwolić na pełną jakość przy f/8 i dużych średnicach, z apokorektorem to już zupełnie inna sprawa ale i inna cena niestety   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie : czy jest mapka Marsa coś jak mapka Ksieżyca ręcznie rysowana (ponad 70 jpegów)? Bo wszędzie są ogólne mapki, chyba jednak gdzieś są szczegółowe? [do celów edukacyjnych]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.