Skocz do zawartości

Pomoc przy wyborze lustrzanki/kompaktu dla amatora.


Blinq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Wiem, że takich tematów jest bardzo dużo, ale jak zawsze wolę indywidualnie popytać.

 

Zastanawiam się nad zakupem lustrzanki cyfrowej, bądź normalnej cyfrówki, oczywiście z obiektywem wymiennym (ewentualnie wbudowanym, ale lepszym). Prosiłbym o przykłady, najlepiej z allegro w miarę tanie, ale jak na swoją cenę bardzo dobre. Nie musi to być super aparat, gdyż dopiero zaczynam wgłębiać się bardziej w fotografię.

Nie miałem jeszcze dłuższego kontaktu z lustrzanka. Jak na razie jedynie same marne kompakty.

Prosiłbym również na co głównie zwracać uwagę w zakupie cyfrówki/lustrzanki z troszkę wyższej półki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiem, że takich tematów jest bardzo dużo, ale jak zawsze wolę indywidualnie popytać.

(...)Prosiłbym również na co głównie zwracać uwagę w zakupie cyfrówki/lustrzanki z troszkę wyższej półki.

... i w tym właśnie celu zapisałem się do społeczności AstroForum!

 

Każdy astro(nomiczny) maniak chętnie odpowie na pytania jakoś związane z astronomią. A na inne - no też, ale raczej pochodzące od innego astromaniaka.

Radzę więc samodzielnie rozejrzeć się po Astro-Forum, po sieci bądź wybranie raczej fotograficznego forum.

 

A z "normalnych cyfrówek" wymienną optykę pewnie ma Leica :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ogół aparaty podobnej klasy, z tą samą ilością pixeli mają podobne ceny. polecam wybrać ten z największym rozmiarem matrycy (powierzchnia, nie Mpx), dzięki czemu uzyskasz lepsze odzwierciedlenie barwy
.

A ja - z lepszym obiektywem (LEPSZYM OPTYCZNIE, nie "większym" zoomem), dzięki czemu uzyskasz lepsze zdjęcie.

"Super-zoomy" są optycznie SŁABE.

 

Na ogół wielkość matrycy nie świadczy o KLASIE aparatu. Producenci cyfraków (głónie kompaktów) wciskają coraz więcej pixeli do kiepskich aparatów żeby się utrzymać na rynku, rywalizując głównie pixelami.

Kupiłem niedawno lustrzankę 6MP - uważam że wysokiej klasy, a nie 10 MP (tej samej firmy, inny, nowszy model), oczywiście niższej klasy.

 

I już ostatnie - uwagi:

- Jeśli nie zwykłeś robić zdjęć (powiększeń) większych niż 13 x 18, róźnica pomiędzy matrycą 7MP a 12 MP będzie na zdjęciach niezauważalna.

Większość użytkowników aparatów cyfrowych nie edytuje zdjęć na komputerze, nie robi z nimi nie wiadomo czego, tylko zamawia odbitki 10x15 w fotolabie. W takim wypadku - używając aparatu 12 MP po prostu niepotrzebnie zapłacili za dużą matrycę, mogli te pieniądze lepiej ulokować.

- Jeśli nigdy nie fotografowałeś lustrzanką - kup lepiej dobry kompakt. Lustrzanki są dla zaawansowanych, którzy czują, że ich potrzebują. To sprzęt drogi (wymienna optyka kosztuje), duży i ciężki, w porównaniu z kompaktami.

- Nie zwracaj w ogóle uwagi na rozmiar (wielkość w milimetrach) matrycy, to ma w Twoim przypadku zupełnie marginalne znaczenie. Raczej upewnij się, czy obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Niektóre cyfrówki mają koszmarnie rozbudowane menu (którego 99 % opcji nie używa 99 % użytkowników), zaś z przycisków niewiele do wyboru. To wymaga dłuższych studiów i wnikliwego eksperymentowania z aparatem, niewiele instrukcji daje wystarczającą ilość informacji.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ogół wielkość matrycy nie świadczy o KLASIE aparatu
nie mam na myśli ilości pixeli... jeśli porównasz 2 aparaty, oba np 6Mpx, ale jeden będzie miał matrycę 1/2.7" a drugi 1/2.5" to większa matryca da lepsze odzwierciedlenie kolorów. przykład? 6Mpx rozmiaru szpili umieszczone w komórce i 6Mpx w amatorskiej lustrzance

 

oczywiście porównujmy aparaty o podobnym roku produkcji, nie porównujmy aparatu 6Mpx sprzed 5 lat i wymyślonego w 2008

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam na myśli ilości pixeli... jeśli porównasz 2 aparaty, oba np 6Mpx, ale jeden będzie miał matrycę 1/2.7" a drugi 1/2.5" to większa matryca da lepsze odzwierciedlenie kolorów. przykład? 6Mpx rozmiaru szpili umieszczone w komórce i 6Mpx w amatorskiej lustrzance

oczywiście porównujmy aparaty o podobnym roku produkcji, nie porównujmy aparatu 6Mpx sprzed 5 lat i wymyślonego w 2008

Akurat nie zawsze tak będzie (z tym oddaniem kolorów). Różnice jakości matryc i przede wszystkim optyki będą miały większe znaczenie, niż rozmiar 1/2.7" w porównaniu z 1/2.5".

Kiedy niedawno kupowałem cyfrówkę córce (laikowi fotograficznemu) zwróciłem uwagę na jakość obiektywu, wybrałem tylko 7MP i... metalową, poręczną obudowę. Przy czym nieskomplikowana obsługa.

 

To wszystko za bardzo skomplikowane dla Autora wątku, który zresztą w ogóle nie czyta naszych wypocin.

Szkoda KBD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ czytam! Jestem bardzo ciekawy tego wszystkiego. Na pewno przy wyborze aparatu skorzystam z porad jakie mi tu napisano. Dziękuję bardzo.

Czyli na to wychodzi, żebym nie kupował lustrzanki. Tylko już się "napaliłem" nie na zwykły, płaski kompakt, lecz coś porządniejszego, coś co czuć w ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, właśnie zbieram się do zakupu lustrzanki, poprosiłem o (niewiele) dark frame (60s ISO=800) kilku użytkowników różnych typów lustrzanek na forach "foto". Większość dziwiła się jak można chcieć pustą, czarną fotkę... :):):). Nie dziwcie się, że ktoś szuka akurat tutaj porady. Na forach "foto" a nie "astro", bardzo niewielu zrozumie o co nam tak naprawdę chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, właśnie zbieram się do zakupu lustrzanki, poprosiłem o (niewiele) dark frame (60s ISO=800) kilku użytkowników różnych typów lustrzanek na forach "foto". Większość dziwiła się jak można chcieć pustą, czarną fotkę... :):):). Nie dziwcie się, że ktoś szuka akurat tutaj porady. Na forach "foto" a nie "astro", bardzo niewielu zrozumie o co nam tak naprawdę chodzi...

Gdyby chodziło o sprzęt do ASTROFOTOGRAFII to zgoda. Ale zwykłemu, nawet artystycznemu pstrykaczowi po co darki?

 

Podpuszczony zrobiłem właśnie darka moim Nikonem D-100. Wygląda masakrycznie. A może nie? Nigdy nie przyglądałem się darkom! W każdym razie jeden narożnik klatki jest "zaświetlony" termicznie. A kolorowych kropek - ho ho!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby chodziło o sprzęt do ASTROFOTOGRAFII to zgoda. Ale zwykłemu, nawet artystycznemu pstrykaczowi po co darki?

 

Podpuszczony zrobiłem właśnie darka moim Nikonem D-100. Wygląda masakrycznie. A może nie? Nigdy nie przyglądałem się darkom! W każdym razie jeden narożnik klatki jest "zaświetlony" termicznie. A kolorowych kropek - ho ho!

 

Nie powiedziałem, że jestem artystycznym fotopstrykaczem. Wydaje mi się tylko, że szum matrycy objawi się nie tylko na fotach nieba (choć i takich nie wykluczam) ale także w każdej sytuacji kiedy to światełka jest mało... a lampa, przy oddalonych obiektach na nic. Dlatego więc, chociaż jestem zwykłym fotoamatorem, chcę kupić taki aparat, z którego będę zadowolony robiąc i niebo (w szerokim kadrze) i ziemię... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zboczyliśmy od głównego tematu, ale z chęcią czytam posty bardziej zaawansowanych "fotografów". Przynajmniej dowiedziałem się co to "dark frame" ;).

Co myślicie o cyfrówce OLYMPUS SP-560 ULTRA ZOOM albo SP-570?

Edytowane przez Blinq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja koledze radze wejść na jakies forum fotograficzne czy sprzętowe. Bo tu trochę koledzy ci namieszali:)

polecam www.optyczne.pl

 

Mógłbyś jeszcze napisać jaki przedział cenowy i dokładnie sprecyzować do jakich celów chcesz aparat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że piszę post pod postem, ale potrzebuje pomocy. Już można powiedzieć, że upatrzyłem sobie cyfrówkę, ale nie jestem do końca pewien czy to dobry wybór. Albo Olympus SP-560 albo Olympus SP-570. Dużo krytyki czytałem na temat SP-570, więc już sam nie wiem. Co myślicie o tych dwóch modelach? Są warte kupienia? Cena nawet przyzwoita.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj sprzętu, o którym słyszałeś złe rzeczy. Co do ultra zoomów 20x ekwiwalent 28-560 mm... to już ktoś wcześniej napisał, że duże zoomu mają nie najlepszą optykę.

 

Jeżeli czujesz się na siłach i masz wiedzę to kupuj lustrzankę. Znam wiele osób, które wybrały na swój pierwszy aparacik coś z cyfrowych lustrzanek i nie narzekają, aczkolwiek na początku było ciężko opanować wszystkie funkcje, ze względu na brak wiedzy. Z tego wniosek, ze najpierw miej wiedzę, a potem kupuj sprzęt. Podstawowa wiedza to podstawa. Do zdobycia w książkach i googlach :)

 

Polecam www.optyczne.pl (polecana już wcześniej) Poczytaj dokładnie, zastanów się do czego chcesz ten aparat i napisz tutaj swoje przemyślenia. Tolerancje cenową znamy. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwilowych impulsów i przebłysków. Używaj opcji zmień, by nie pisać post pod postem. Oszczędzisz tym samym czas moderatorów i ich nerwy.

Edytowane przez rolba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już totalnie mi zamotaliście w głowie. "Rolba" opcji zmień już użyć nie mogłem, bo było za późno.

Macie może jakieś swoje propozycje odnośnie fajnej cyfrówki, nie musi być koniecznie lustrzanka. Odnośnie jeszcze tych złych komentarzy na cyfrówkę Olympus SP-570 to uważam, że na każdy aparat będzie jakiś zły komentarz, więc nie wiem czy się tym przejmować czy nie. Aparat według mnie jest fajny...

 

Strona optyczne.pl mi niestety nie działa, nie wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to już totalnie mi zamotaliście w głowie. "Rolba" opcji zmień już użyć nie mogłem, bo było za późno.

Macie może jakieś swoje propozycje odnośnie fajnej cyfrówki, nie musi być koniecznie lustrzanka. Odnośnie jeszcze tych złych komentarzy na cyfrówkę Olympus SP-570 to uważam, że na każdy aparat będzie jakiś zły komentarz, więc nie wiem czy się tym przejmować czy nie. Aparat według mnie jest fajny...

 

Strona optyczne.pl mi niestety nie działa, nie wiem dlaczego.

 

Hm....masz 1400Zł. Możesz za to kupić niezły kompakt z akcesoriami lub okrojoną lustrzankę. Jeśli zdecydujesz się na kompakt to ja ze swojego doświadczenia polecam Canona S5IS. Znośna jakość zdjęć jak na kompakt, i to najszybszy kompakt, z jakim miałem do czynienia, AF śmiga, obiektyw ma USM, a wszystkie nastawy dokonywane są błyskawiczne, i można pokusić się robienie jakiś dynamiczniejszych ujęć, za S5 przemawia także intuicyjna obsługa. Duży zakres ogniskowych też nie jest bez znaczenia.. Co do wad to aparat na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardzo plastikowego, ( choć jeśli nie miałeś do czynienia z magnezowymi lustrzankami to tak bardzo nie będzie ci to przeszkadzało), ale idzie się do tego przyzwyczaić, bo dosyć dobrze leży w dłoni. Należy także uważać na często wypadający dekielek obiektywu.

 

Co do lustrzanki.. Do tej kwoty można pokusić się o kupienie używanego 350D Canona albo nowego jak się trafi. Ja jednak radziłbym poszukać zadbanego Canona 20D, nieraz można trafić naprawdę świetną okazje i cieszyć sie praktycznie nowym aparatem za małe pieniądze. Reszta zostanie na podstawowe akcesoria. Niestety na początek będziesz skazany na zestawowy obiektyw a on nie daje wielkiego pola manewru, choć da się tym robić zdjęcia :rolleyes: . Do krajobrazów jest jak znalazł..

Przejrzyj może sobie też ofertę Olympusa. Olki często sprzedawane są w zestawach z dwoma lub więcej obiektywami i ceny są dosyć zachęcające.

 

Jednak zanim się zdecydujesz to radze kupić książkę o fotografii lub nawet parę książek:). Na początek polecam Szkolę fotografowania National Geographic, i Ekspozycje bez tajemnic Bryana Petersona.

Jak ci się chce to poczytaj sobie też testy aparatów na www.optyczne.pl

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaak, właśnie zbieram się do zakupu lustrzanki, poprosiłem o (niewiele) dark frame (60s ISO=800) kilku użytkowników różnych typów lustrzanek na forach "foto". Większość dziwiła się jak można chcieć pustą, czarną fotkę... :):):). Nie dziwcie się, że ktoś szuka akurat tutaj porady. Na forach "foto" a nie "astro", bardzo niewielu zrozumie o co nam tak naprawdę chodzi...

A długich czasów naświetlania używa sie tylko do astro??:). Choć dla niektórych to może sie okazać przesadą takie maniakalne przywiązywanie wagi tylko do jednej właściwości aparatu jednak wierz mi, że na takich forach niektórzy wiedzą, o co chodzi :rolleyes: .

Już od dawna, jeśli chodzi o prąd ciemny i długie czasy naświetlania to wiadomo, że Canon ze swoimi CMOSami jest bezkonkurencyjny(choć w innych aspektach nie jest już tak różowo) i choć konkurencja także przechodzi, na CMOSy i jest o wiele lepiej. Więc latanie po kolegach i porównywanie darków może wydać sie co niektórym śmieszne...

Zresztą, po co?? Klikam sobie na test i już mam porównanie darków z różnych aparatów:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jak na pierwszy rzut oka to wygląda na "badziewny plastik". Chyba jednak zdecyduję się na kompakt. Nie widzi mi się za bardzo dokupywanie obiektywów i branie je ze sobą jak na początek, że tak napiszę bardziej "zaawansowanej" jak dla mnie fotografii.

A porównując tego Canon'a S5IS a Olympus'a SP-570 (ewentualnie SP-560) to który jest lepszy? Chodzi o zdjęcia makro, krajobrazowe, jak się sprawują przy maksymalnym zoomie optycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, jak na pierwszy rzut oka to wygląda na "badziewny plastik". Chyba jednak zdecyduję się na kompakt. Nie widzi mi się za bardzo dokupywanie obiektywów i branie je ze sobą jak na początek, że tak napiszę bardziej "zaawansowanej" jak dla mnie fotografii.

A porównując tego Canon'a S5IS a Olympus'a SP-570 (ewentualnie SP-560) to który jest lepszy? Chodzi o zdjęcia makro, krajobrazowe, jak się sprawują przy maksymalnym zoomie optycznym.

Zdecydowanie S5IS... Olympusy to wolne żółwie i jakość zdjęć w tym przypadku jest mierna. Choć S5 jest bardziej plastikowy to zrobisz nim po prostu lepsze zdjęcia. Polecam tez Panasonic FZ 18. Pobaw sie obydwoma i weź tego, którym lepiej ci się pstryka:)

 

Zapomniałem jeszcze wspomnieć właśnie o Makro...Hm.. Bo widzisz, jeśli chodzi właśnie o makro to kompakt da ci olbrzymie możliwości i za małe pieniądze. Chcąc uzyskać podobne lub lepsze efekty lustrzanką naprawdę trzeba by było wydać grubą kasę. Pewnie ciekawi cię, co ma takiego kompakt a czego nie może ci dąć lustrzanka w tym przypadku?? Chodzi o Głębie ostrości, która w kompakcie jest o wiele wiele większa (dla mnie to największa wada kompaktów) i plastyka zwykłych zdjęć z lustrzanki jest nieporównywalnie lepsza, ALE!! To w przypadku Macro duża GO to bardzo ważna sprawa i tutaj kompakt ma przewagę. O ile dobrze pamiętam przesłona F2,8 w kompakcie odpowiada F11 w lustrzance... a F8 odpowiada około F32!! Chcąc uzyskać odpowiednią głębię ostrości w lustrzance musimy używać bardzo wysokiej wartości przysłony(nawet F32 i to bardzo często) i przy takim małym otworze względnym trzeba niestety stosować bardzo długie czasy naświetlania( co w przypadku zdjęć macro jest nie do przyjęcia). Bez odpowiedniego oświetlenia(specjalnych lamp) nie da się uzyskać dobrych efektów.

Dokupując do kompaktu specjalny macro konwerter Raynoxa można uzyskać świetne efekty.

 

http://benas.atspace.com/sprzet.html

 

http://benas.atspace.com/gallery.html

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja bym bez Ciebie zrobił? ;) Dziękuję bardzo za pomoc! Sporo rzeczy się dowiedziałem o których jeszcze pojęcia nie miałem.

Teraz chyba zdecyduje się na Panasonic'a FZ18. Lepszy, przynajmniej z tego co porównywałem, jest od Olympus'a czy też Canon'a.

Jeśli masz jakieś ciekawe uwagi to pisz - z chęcią poczytam.

 

Jednak jeszcze jedno pytaie. Przypuśćmy, że już będę kupował tego Panasonic'a to z jaką karta będzie najszybciej współpracował?

Edytowane przez Blinq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam karty SanDiska. Do FZ 18(obsługuje bodajże SecureDigital) odpowiednia będzie bardzo szybka SD Extreme III lub Ultra II jesli chcesz trochę taniej. Choć uważam że przy obecnych cenach Extreme III opłaca się ją brać. Co do pojemności to dwie karty po 4GB w zupełności wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.