Skocz do zawartości

pytania dotyczące Cg5


szary19

Rekomendowane odpowiedzi

Ponownie zwracam się do forumowiczów z prośba o kilka porad. Nowo zakupiony Cg5 dostarczył 4 zapytań , w zasadzie kwestie w których nie mogę sobie poradzić a uważam że przed pierwszymi obserwacjami warto być dobrze przygotowanym.

I Pierwszy problem dotyczy kwestii lunetki biegunowej zastosowałem sie do instruktarzu znalezionym na portalu astronoce http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=13 przebieg ustawień przebiega pomyślnie do momentu : "Należy wysunąć trochę lunetkę i obrócić tak, by małe kółeczko znajdowało się na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzyża była zgrana ze znacznikiem na czarnym pierścieniu " wszystko ładnie pięknie ale obracając osią Ra tak by data 1 listopada pokryła się z godziną 0 powoduje także obrót czarnego pierścienia z "białym znacznikiem" jeśli wziąść sobie do serca ze kółeczko ma być na godzinie 6 (czyli linie krzyża lunetki biegunowej powinny pokrywać się z godziną 0 na kółeczku) zatem nie ma możliwości by nitki krzyża mogły by leżeć na jednej lini z białym znacznikiem na czarnym pierścieniu ponieważ ten odchyla się o kąt związany z nastawieniem daty 1 listopada.

II Drugi problem także związany jest z nastawieniem lunetki biegunowej dalej w astronocach piszą: "Żeby to zrobić, trzeba opuścić wysokość montażu do minimum i skierować lunetkę na odległy obiekt" bardzo bym chciał alee nie wiem czy coś nie tak z moim montażem ale w przypadku mojego starego Astro3 mogłem zmienić wysokość montażu w zakresie 0-90 stopni , próbując ujarzmić dwie śruby służące do zmiany wysokości w Cg5 udało mi sie je obracać no najwyżej o kąt sięgający max do 30stopni w góre i w dół potem napotykałem na bardzo duży opór śrub i nie mogłem opuścić niżej montażu.

III Problem w zasadzie wynika z drugiego czyli zmiany wysokości montażu . Wiem że podstawą w przypadku zakupu nowego montażu jest wyważenie teleskopu robiłem to w ten sposób który znalazłem na tej stronie :http://www.teleskopy.net/index.php?idg=artykul&id=montaz w tym wypadku wysokość monta zu ustawiałem na 0 stopni co dawało pewność dokładnego wyważenia jakieś porady ?

IV Ostatnia kwestia związana jest z przechowywaniem montażu - jeśli montaż leży w walizce w domciu czekając na lepszą pogoda niż ta dziś to jego osie powinny być poluzowane czy powinienem blokować osie montażu ?

sory za te wszystkie moje pytania aż mi wstyd już... pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Nie kręć całą osią RA tylko poluzuj te trzy małe śrubki blokujące lunetkę i dopiero obracaj samą lunetką (mam nadzieję, że jasno to opisałm :D )

Ad2. Hm mogę tylko zapytać, czy dokręcając jedną śrubę luzujesz jednocześnie drugą, tą z przeciwnej strony. Jeżeli tak to sprawdź czy obudowa silnika nie opiera się o jedną z tych śrub (tą od "północnej" strony), którą może za mocno wykręciłeś. Nie miałem nigdy CG5 ale patrząc na zdjęcia tego montażu to jakoś nic innego mi do głowy nie przychodzi.

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1."Należy odblokować montaż w osi rektascensji i kręcić nim tak długo aż 1 listopada na kalendarzu pokryje nam się z godziną „0” na podziałce rektascensji" kręcenie samą lunetką nie wpływa na zmianę ruchu tarczy z kalendarzem .

2 Co do zmiany wysokości to dwóch śrub znajdujących się po przeciwnych stronach montażu używa się równocześnie jednak jak dochodzi do magicznej granicy ok.30 stopni to jedna z śrub blokuje sie (nie chce wkręcać sie dalej) i nie ma szansy na dalszy ruch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

przebiega pomyślnie do momentu : "Należy wysunąć trochę lunetkę i obrócić tak, by małe kółeczko znajdowało się na samym dole (na godzinie 6-ej) a pionowa nitka krzyża była zgrana ze znacznikiem na czarnym pierścieniu "

 

Powinno być napisane: "a pionowa nitka krzyża była zgrana ze znacznikiem osi RA. To ten znacznik wytłoczony na korpusie montażu nad skalą RA." Być może to jakieś tłumaczenie ze wschodnich instrukcji, a do tych lepiej podchodzić z ograniczonym zaufaniem.

 

II

 

Opuść nogę podpierającą od północy, wysuwając jednocześnie dwie pozostałe. Pamiętaj, zeby żaden sprzęt i przeciwwaga nie były zamontowane na montażu, bowiem zakłóci to stabilność.

 

III

Środek ciężkości będzie się nieznacznie zmieniał w zależności od nt. tego co zamontujesz w wyciągu.

 

IV

Na tym poziomie, właściwie bez znaczenia. Jeżeli pozostawisz zupenie poluzowane to przy wyciąganiu wszystko będzie ci pływało. Tak więc przed wyciągnięciem wygodniej jest zablokować. Natomiast w przypadku jakiegoś upadku lekko zaciśnięte/poluzowane sprzęgło może amortyzować siły. Nie testowałem na swoich montażach :) Tylko, że kiedy pozostawisz szprzęgła lekko zaciśnięte, one ciągle będą pracować przy wstrząsach i przycierać się. To są takie niuanse jak widzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.