Skocz do zawartości

Obserwacje - co dalej?


Gość Krzysztofowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krzysztofowicz

Dobry wieczór.

 

Po kolejnym dość udanym pogodowo wieczorze i ogólnych oględzinach nieba, chciałbym podpytać bardziej doświadczonych co dalej :-)

 

Mianowicie obecnie jestem już po Saturnie i Jowiszu no i oczywiście satelicie Ziemskim ;], w planach miałem upolowanie dziś jakiegoś innego obiektu, jak galaktyki lub cosik podobnego. Dziś pomimo dużych ambicji poddałem się, tym samym stwierdziłem, że należy popytać, bo może robię jakiś błąd.

 

Obserwacje prowadzę poza miastem na sprzęcie CPC 800 GPS (XLT), do dyspozycji mam dwa okulary:

 

- pierwszy z zestawu to jest 40mm celestron

- drugi nabyty VIXEN LVW 13mm

 

Od jakich obiektów zacząć, tzn. co teoretycznie jest najłatwiej upolować, na co zwrócić uwagę, bo może coś mi ucieka, albo nie wiem już jak szukać ;-)

Posiadam oczywiście laptopa z mapą nieba, ale mimo wszystko nie udało mi się ;-)

 

Pozdrawiam

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Krzysztof

 

 

 

 

Witam.

 

Przeszukując forum namierzyłem wypowiedź użytkownika ABC, pozwole sobie zacytować, bo w zasadzie wyczerpała moje pytanie:

 

Koniecznie musisz zobaczyć:

M13 - największa gromada kulista jaka jest u nas widoczna i najprostsza do znalezienia. Znajduje sie w Herkulesie. Kuliste najlepiej oglądać w dużych powiększeniach 150-200x. W twoim przypadku na razie musi wystarczyć SP 10mm. Ale jak szukasz to lepiej oczywiście SP 25mm.

M57 - mgławica planetarna - powinieneś zobaczyć taki szary mgiełkowaty pierścień. Ma dosyć małe rozmiary, więc lepiej widać w większym powiększeniu. Bardzo łatwo ją znaleźć w Lutni

M31 - największa galaktyka jaką możemy zaobserwować. Widoczna już gołym okiem w Andromedzie. W teleskopie potrzebuje małego powiększenia i dużego pola widzenia. W SP 25 możesz ją oglądac po kawałku, bo cała sie nie zmieści.

Hi Ha Persei - podwójna gromada otwarta gwiazd, widoczna gołym okiem jako mglista plamka między Perseuszem a Kasiopeą. W SP 25mm powinna się zmieścić na styk.

M11 - ciasna gromada otwarta, widoczna w Tarczy koło Orła

M17 - mgławica Łabędź - zobaczysz taką szarą mgiełkę w kształcie Łabędzia, znajdziesz w Strzelcu

M8 - Laguna - dosć ładna i duża mgławica, też jest w Strzelcu, ale znacznie niżej, przy kiepskim horyzoncie widoczna jednak słabo

M27 - mgławica planetarna - większa niż M57 i ma zupełnie inny kształt, znajdziesz w Lisku między łabędziem a Strzałą

M81 +M82 - dość efektowne galaktyki widoczne w wielkiej niedziwiedzicy, znalezienie ich może sprawić ci jednak problem

 

Możesz jeszcze zobaczyć:

M2, M15, M92 - kuliste, słabsze od M13 i trochę trudniejsze do znalezienia, SP 10mm może mieć problemy z rozdzieleniem, do tego trzeba krótszych okularów

M22 - kulista w Strzelcu, duża jak M13, ale mniej efektowna z powodu niskiego położenia nad horyzontem

M52, NGC663, M103, M29, M39 - gromady otwarte, różnej gęstości i wielkości,

Veil - 2 mgławice włokniste w Łabędziu, efektowne są w dużym polu i z filtrem mgławicowym, z SP 25mm można oglądać tylko po kawałku

 

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez Krzysztofowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Krzysztofowicz

Witam ponownie.

 

Wczoraj drugą noc częściowo poświęciłem na szukanie M13 :-) i mimo ambicji nie znalazłem.

Zdaję sobie sprawę, że albo coś robię źle, albo mam złe warunki do obserwacji, że nic nie widać :(

 

Szukałem za pomocą powiększenia x51 i x240, dodatkowo mapa na laptopie, lornetka i szukacz w teleskopie.

Fakt była duża mgła i jakby od strony morza biła "jasność", obserwacje prowadziłem w dwóch przypadkach 7 km od morza i 7 km od Koszalina.

 

Czy to naprawdę takie trudne?

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obserwacje prowadzisz poza miastem i na sprzęcie CPC 800 GPS (XLT) to... można ci tylko pozazdrościć.

Ogólnie - duża mgła to nie jest dobry pomysł na szukanie nowych obiektów, podobnie jak powiększenie 240x :lol:

Czy nie masz jakiegoś problemu z naprowadzaniem go-to? Jeśli sprawdzisz na znanych i dużych obiektach (łysy, Jowisz) że wyszukiwanie jest dobrze nastawione, a potem ustawisz M13 i nadal nic nie widzisz to chyba za to można tylko winić złe warunki pogodowe albo nadmierne powiększenie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj drugą noc częściowo poświęciłem na szukanie M13 :-) i mimo ambicji nie znalazłem.

Zdaję sobie sprawę, że albo coś robię źle, albo mam złe warunki do obserwacji, że nic nie widać :(

 

Szukałem za pomocą powiększenia x51 i x240, dodatkowo mapa na laptopie, lornetka i szukacz w teleskopie.

 

Witam !

 

Nie szukaj za pomocą powiększenia 240x. Im mniejsze powiększenie tym lepiej do szukania. Koło M13 nie ma nigdzie jasnej gwiazdy - zacznij od obiektów w miarę prostych do odnalezienia, gdzie w szukaczu trzeba tylko wypatrzyć gwiazdkę i to wszystko :) Stosunkowo proste do odnalezienia są M57, M1, M31, M103 (choć mało imponująca w okularze), również M71... Generalnie - na początek wkładaj najmniejsze możliwe powiększenie, dokładnie skalibruj obraz teleskopu z szukaczem i wybieraj te obiekty, obok których są jasne bądź jaśniejsze gwiazdy.

 

EDIT: no tak, ja się tu produkuję, a dopiero teraz doczytałem że teleskop ma GoTo :) Niemniej jednak uwaga dotycząca powiększenia zostaje. Do szukania obiektów im mniejsze tym lepsze.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krzysztofowicz

Witam :-)

 

Dziękuję za tak szybkie wskazówki, dodam na, że na chwile obecną nie używałem jeszcze "go to" tylko szukałem normalnie na oko :-)

 

Ale następną noc zlokalizuje się gps i ustawie w końcu zabawkę, żeby było z automata, może się uda.

 

Czytając wyciągam wniosek, że nie jest tak źle, bo to fakt, że właśnie wczoraj brak punktu odniesienia utrudniał czy wręcz uniemożliwił znalezienie M13.

Dziś zapowiada się pogodna noc, tym razem zacznę od gps i ustawie go to :-) oczywiście zdam relację czy się udało.

 

Dodatkowo jednak sprawdzę wymienione obiekty przez Kolegę GaudyK, pewnie faktyczniej będzie łatwiej.

 

Szukacz z okularem jest dobrze ustawiony, bo od tego zaczynam obserwację :-)

 

Pozdrawiam

i dziękuję za szybkie podpowiedzi i odpowiedzi.

 

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie używałeś Goto? Przecież masz tam wewn. GPS i system SkyAlign - tylko włączyć i nakierować na dowolne 3 jasne obiekty niebieskie.

Na pewno wiele osób poczyta chętnie twoją recenzję jak już z tym się uporasz i przetestujesz co i jak. Nadal nie ma zbyt wiele recenzji CPC.

 

PS. Ale jedna recenzja - Toma Wade z CN - jest nie do pobicia :lol:

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.