Skocz do zawartości

M42 na szeroko


noxili

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie miałem pogodę :D:banan::D

 

 

Korzystajac z wyjatkowo klarownego nieba postanowiłem zamiast planowanych początkowo Plejad zasadzić sie na łowcę czyli Oriona . Wprawdzie bidulek niziuteńko ale pamietałem że to jest jasny obiekt i powinien sie przebić przez chmurkę smogu. Z powodu problemu z montazem i strachem że drganie powietrza nisko nad horyzontem moze degradować obraz postanowiłem zrobić duzo krótszych ekspozycji .Po uśrednieniu tak jak się spodziewałem znikły fluktuacje obrazu( i przy okazji szum matrycy.) :D .

Zrobiłem ok 100 espozycji (50 x30 s na 400 ISO ,40x30s na 800Iso i 10 X 150 s 800Iso)(Wszystko na Sonnarze 2,8/180 @4 i EQ3 Soligora

Po stakowaniu otrzymałem dość ładny surowiec do dalszej obróbki.

W sumie mam dwie wersje i niewiem która lepsza:

1 neutralna:

5fbb28bf0a7b2b3a.jpg

 

Czy mocno "wyciagana":

 

e2aedbc0357cc59d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pierwsza - chociaż z balansem bieli coś mocno nie tak, bo wszystko jest zielone. Nad tym powinieneś popracować.

Szczerze mówiąc dziwię się czemu wybrałeś typowo zimowy gwiazdozbiór, w dodatku w tak niekorzystnym położeniu.. Myślę, że Plejady byłyby dużo trafniejszym obiektem na tę porę roku, a jeszcze lepiej np M33 lub coś w Perseuszu. Pamiętaj, im wyżej jest obiekt tym lepiej wychodzi, mniejszy wpływ seeingu i z reguły montaż lepiej prowadzi gdy jest bliżej bieguna a nie na samym równiku jak pas Oriona...

 

P.S. Na Oriona jeszcze przyjdzie czas, trzeba focić teraz jesienne gwiazdozbiory (tyle tam pieknych obiektów), zimowe zostawmy na zimę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło 4-5 Orion jest już dość wysoko ;) Ale to i tak nic w porównaniu z Plejadami które o tej porze są blisko zenitu. Chociaż muszę przyznać że ok miesiąc temu nad ranem jak pierwszy raz w życiu zobaczyłem Oriona też stwierdziłem że muszę go od razu sfotografować, był wtedy ok 10* nad horyzontem... Tak już jest że początkujących kolorki przyciągają najbardziej :rolleyes:

orion.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc niemogłem sie doczekać mozliwości sfotografowania M42 z EQ3 bo ostatni mój kontakt z tą emke był jeszcze w czasach przedparalaktycznych :mellow: I ze statywu miałem coś takiego :

3dec545fcd0b6fee.jpg

 

A do Plejad powrócę jak będą jeszcze wyżej: mam dość nietypową miejscówke : wysokie LP po bokach(Wrocław , Opolszczyzna, Świdnica) i niesamowite niebo w okolicach zenitu.W sierpniu już plejadki fotogafowałem tuż nad horyzontem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.