Skocz do zawartości

sw 80ed


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Polowałem na łysego i dosłownie złapałem go w ostatniej chwili - pstryknąłem kilka fotek

i tak przykładowo chciałbym zapytać co by można z tej fotki wyciągnąć...no i oczywiście proszę o ewentualne porady

 

info o sprzęcie

sw 80ed + canon 300d nie modyfikowany

iso200

ekspozycja 1/13

zero zabawy w ps - zmniejszyłem tylko rozmiar pliku

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

 

ps - to zaciemnienie z dołu to fragment dachu domu sąsiada:) - tak jak pisałem - strzelałem w ostatniej chwili:)

 

moon01.jpg

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sumas...ja Cię proszę:D

robiłem już trochę fotek tym aparatem:) generalnie w fotografii naziemnej wszystko wydaje się być okej:)

"najprościej" ustawić ostrość w ten sposób:

 

1. na oko przez wizjer ustawiasz ostrość na Księżycu (najlepiej jakiś kraterek) - cykasz zdjęcie

2. na podglądzie patrzysz jak wyszło przy pow. 10x

3. delikatnie kręcisz pokrętłem od wyciągu (dosłownie 1-2mm) i cykasz fotkę - znów podgląd przy pow. 10x i porównujesz, które lepiej wyszło

4. dalej już wiesz, czy masz wyciąg kręcić do góry, czy do dołu

5. w razie kiepskich rezultatów powtarzasz pkt. od 2-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierzi, szkoda prądu na wyciąganie czegokolwiek z tej foty, bo jest ona powalona. Takim sprzętem możesz robić dużo lepsze zdjecia wiec lepiej zamiast siedzieć i marnować czas nad tą fotą, przyłuż się jeszcze raz i zrób lepsze zdjęcie. No i nie możesz tego robić w pośpiechu, chcesz mieć ładny Księżyc to poświęć mu trochę czasu, porób ileś próbnych fotek, ustaw wszystko jak należy, wtedy zdjęcie będzie lepsze. Jak nabierzesz wprawy to będziesz w stanie to zrobić w miarę szybko, mi osobiście uzyskanie takiego zdjęcia tak to http://telewy.republika.pl/galeria/ksiezyc...4-58_60_400.jpg zajmuje dosłownie z 10min, nie mniej poprzedzone to było latami praktyki i wieloma nieudanymi fotkami.

 

Pozdr, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelakie uwagi:)

generalnie powalczyłem z ostrością co nieco - no i mam wrażenie, że dzisiejsza fotka jest jednak co nie co lepsza;)

iso200

exp 1/60

 

crop z pelnej klatki:)

z levelsami nic nie robiłem bo taki brązowy bardziej mi się podoba;)

tradycyjnie proszę o rady:)

moon01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że jest o niebo lepsza, wyraźniejsze i bez tego pociemnienia. Tak nawiasem mi osobiście Księżyc z edka zaczął wychodzić taki co mi się podobał dopero jak ząłożyłem barlowa 2x. Ale jak pisałem wzceśniej, poćwiczysz to szybko dojdziesz do wprawy i Księżyc to będzie byułka z masłem :) Jak sam widzisz, na razie, progres jest wykładniczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Księżyca przydałoby się wstępne podnoszenie lustra.

Drgania od klapnięcia lustra mogą uniemożliwić uzyskanie perfekcyjnej ostrości.

 

Oczywiście te działania to podstawa ostrego zdjęcia i powiedziałbym, że trzeba to obowiązkowo robić. Jeśli ktoś nie ma tej funkcji w aparacie to niech próbuje focić Łysego na kapelusz (zasłonić wlot telepa, otworzyć migawkę na B, odsłonić i szybko zasłonić Łysego, zwolnić migawkę). Metoda trudniejsza ale też daje dobre rezultaty, gorzej z powtarzalnością naświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, dopiero teraz wyszukałem informację, że 300D nie mają wstępnego podnoszenia lustra "mirror lock-up".

Byłem święcie przekonany, że mają...

 

No tak, w takim razie popróbuj do Księżyca czasów naświetlania poniżej 1/50 sek. (np. 1/100, 1/125...). Przynajmniej w Nikonach jest tak, że ewentualne drgania od lustra są widoczne przy ekspozycjach 1/50 sek. - 3 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu, dopiero teraz wyszukałem informację, że 300D nie mają wstępnego podnoszenia lustra "mirror lock-up".

Byłem święcie przekonany, że mają...

 

No tak, w takim razie popróbuj do Księżyca czasów naświetlania poniżej 1/50 sek. (np. 1/100, 1/125...). Przynajmniej w Nikonach jest tak, że ewentualne drgania od lustra są widoczne przy ekspozycjach 1/50 sek. - 3 sek.

 

polaris, coś słabo szukałeś. Oczywiście, że 300D ma tą funkcjonalność, używam jej z powodzeniem od dawna. Prawda jest taka, że fabrycznie nowy 300D nie ma tej funkcji ale wgranie softu typu Wasia, czyli softu odblokowującego dodatkowe funkcje, daje nam możliwość korzystania min. z mirror look-up. Tak więc jak nie ma Wasi to trzeba zakasywać rękawy i wgrywać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze szukałem.

Żadne "wasie" mnie nie interesują. Aparat w specyfikacji nie ma MLU :)

 

polaris, gadasz głupoty i tylko wprowadzasz ludzi w błąd. Jeśli Ciebie to nie interesuje to po prostu o tym nie pisz i już. Każy kto używa 300D ma ten soft wgrany. Poza tym wnioskuję, że swoją wiedzę o 300d czerpiesz z netu a nie z praktyki, więc po prostu pozwól wypowiadać się tym osobom, które mają tą praktykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.