Skocz do zawartości

Wybór sprzętu do astrofotografii


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

taka mała dygresja odnośnie doboru rurki do kamery

nie wiem czemu dla Was, aż takie znaczenie ma wielkość płaskiego pola, krążek rzędu 4 czy 6 cm dla kamery, której matryca ma niecałe 12mm szerokości, przecież to czyste marnotrawstwo, zwłaszcza pieniędzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka mała dygresja odnośnie doboru rurki do kamery

nie wiem czemu dla Was, aż takie znaczenie ma wielkość płaskiego pola, krążek rzędu 4 czy 6 cm dla kamery, której matryca ma niecałe 12mm szerokości, przecież to czyste marnotrawstwo, zwłaszcza pieniędzy

No tak ... zgadzam się, to marnotrastwo.... ale taki DSLR ma już 21mm zamiast 12mm .... tak wiec nie mówimy tu już o krążku 4-6cm tylko 2cm ( czyli te, jak to nazwałem, średniej wielkości matryce, ST2000XM ma "małą matrycę" ) w którym to pole ma być płaskie... a Baby-Q ma ponoć zagwarantować płaskie pole właśnie dla średnich wielkości matryc ( dlatego jest niby "dedykowane" DSLRom )

 

Dolicz do ceny LOMO 80/480 jeszcze cenę flattenera... 250$ czyli jakieś 700-800zł - wtedy jest pełne porównanie cenowe z Baby-Q.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz do ceny LOMO 80/480 jeszcze cenę flattenera... 250$ czyli jakieś 700-800zł - wtedy jest pełne porównanie cenowe z Baby-Q.

 

No tak, to tym bardziej mnie przekonuje do mojego pomysłu żeby poczekać jednak trochę na "Baby-Q". Może między czasie znajdą się jakieś opinie lub zdjęcia robione przez ten teleskop.

 

Co do wielkości matrycy to nie czuję się w tym temacie jeszcze dostatecznie biegły, ale ST200XM ma: CCD Size: 11.8 x 8.9 mm. Więc opisywany problem chyba nie dotyczy tego zestawu LOMO + flattener.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Philips, nie zapomnij doliczyć do ceny FSQ85 całej masy złączek i redukcji, które pozwolą focić tym zestawem. Myśle, że to kilkaset złotych lekko. :) No i pamietajcie, że FSQ nie jest takie idealne, jasne gwiazdy rozwala robiąc z nich placki. Co do ceny to jest to po prostu złodziejstwo w biały dzień, już lepiej kupić FSQ106N.

 

Co do płaskiego pola to dajcie spokój z tymi dywagacjami odnośnie Canona - przeciez z góry wiadomo, ze kolega będzie focił kamerą a nie DSLRem. Sumas słusznie zauważył, że to czyste marnotrawstwo. Proponuję żeby kolega GaudyK sam wyrobił sobie opinie nt. wyżej wymienionych sprzętów i podjął właściwą dla niego decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Sprowadzanie z USA raczej odpada - nie mam w tym doświadczenia, nie wiem jak cała procedura wygląda (oclenie, nałożenie VATu itd.). Pewnie wszystko pisze na stro-forum.org :) (...)

 

A pewnie , ze jest ;) Krok po kroku , punkt po punkcie. Nawet z serwetką i srebrnymi sztućcami ;)

 

astromart : - http://astro-forum.org/Forum/Zakupy-na-Ast...ual-t15080.html

 

sklepy: - http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=22223

 

Pozdrwiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.