Skocz do zawartości

Zakup reflektora Newtona 4,5" "Focus New Orion"


rsaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam możliwość kupienia instrumentu do obserwacji nieba pod nazwą "Focus New Orion" firmy Westheimer (?) (jak wynika z reklamówki).

Jeden z dwóch linków do tego przyrządu, jakie do tej pory znalazłem, to http://www.sightsofnature.dk/shop/focus-new-orion-423p.html

Jest to jak widać reflektor Newtona 4,5" o średnicy lustra 114 mm, ogniskowej 1000 mm, (?) 6x30mmm, okular 31,7 mm (6,5mm/10mm/20mm) w komplecie ze statywem i silnikiem zasilanym bateryjnie (tłumaczenie z duńskiej reklamówki, przepraszam za błędy, nie mam czasu i wiedzy na korekty...). Wygląda bardzo przyzwoicie z zewnątrz :).

Mogę kupić nowy komplet za ok. 500 zł, co stanowi ok. 40% (!!!) ceny pierwotnej. Tak przeceniony sprzęt oferuje sklep fotograficzny w Danii, z której pojutrze wyjeżdżam, więc nie mam zbyt wiele czasu do namysłu.

 

Nie mam wielkich ambicji, ale zawsze chciałem mieć przyrząd lepszy od lornetki do obserwacji nieba.

Dzięki trafieniu na to forum przeczytałem już sporo Waszych rad dla początkujących, w tym cały wątek na http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej , ale... może to okazja? :)

Tym niemniej nie wiem nic na temat tego instrumentu i być może szkoda nawet tych 500 zł. Proszę o pomoc, jeśli ktoś dysponuje informacjami na temat przyrządów tej firmy.

Pozdrawiam

rsaw

 

P.S.

Według sprzedawcy można do tego teleskopu dokupić złączki do podłączenia aparatu fotograficznego, ale cena samych złączek do bagnetu Nikona to 350 zł wg niego. Czy do takiego sprzętu da się podłączyć aparat w jakiś "standardowy" sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że taka "okazja" spowoduje, że zniechęcisz się do astronomii. Ten reflektor ma na 100% wklepanego Barlowa. Któż to widział taki tubus przy metrowej ogniskowej bez soczewki Barlowa? :szczerbaty: Chyba, że to ja o czymś nie wiem i zastosowano jakieś nowe technologie ;).

 

Oczywiście to tylko moja opinia. Jeżeli będą Cię zadowalać obrazy uzyskiwane przez ten teleskop, to możesz go wziąć. Bo to TY decydujesz o tym, jakie efekty chcesz osiągnąć. Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że jakość wykonania optyki jest taka sobie, mogą się wdawać różne niemiłe aberracje itp.- bierz.

 

Powtórzę się, ale... W Polsce znajdziesz dwa porządne sklepy zajmujące się astronomią.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Czy znam tę firmę...? Nie. Ale mam takie dziwne przeczucia, że jeżeli jakiś reflektor jest TAK krótki a ma ogniskową METROWEJ długości to jest to najprawdopodobniej delikatna kaszanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.