Skocz do zawartości

Moj pierwszy teleskop - allegro ? czy zima to dobra pora na zakup


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam doświadczonych kolegów

planuje zakup teleskopu gdyż od zawsze pasjonowałem sie w jakimś tam stopniu astronomią

 

tak naprawde astronomie traktuje cyzsto amatorsku dlatego planuje kupic teleskop - bardziej zabawke niz profesionalny teleskop

 

powiedzmy ze jestem w stanie przeznaczyć 150 zł na teleskop ew. 200 zl ( tak wiem ze za to nie kupie teleskopu prawdziwego ale chinską imitacje, ale oto mi chodzi)

 

nie jestem wymagającym obserwatorem

 

zastanawiam się nad tym

http://www.allegro.pl/item453508881_telesk...m_soczewki.html

 

NOSTRUS F700 60M +

- Tubus długość: 600 m

- Tubus średnica zewnętrzna: 70 mm

- Wysokość lunety : 1530 mm (kąt 45?)

- Statyw wysokość: regulowana od 700 - 1150 mm

- Grubość nogi statywu: 32 mm

- Obraz: rzeczywisty ( nie odwrócony)

- Powiększenie: regulowane skokowo od 40x do 525x

- Długość celownika namierzającego : 140 mm

- Celownik do namierzania: powiększenie 5x

- Statyw: aluminiowy zakończony stopkami

- W komplecie: okulary - H20 mm, H2.5, SR4mm, pryzmat kątowy, soczewka Barlowa 3x, odwracacz obrazu 1.5x

- Inne: Przestawka na akcesoria, papierowa instrukcja obsługi w j. polskim

 

czy aby ta zabawka wystarczy aby zaobserwować najbliższe planety (mars, jowisz, saturn)

(najlepiej jak byście mogli dać zdjecia tych planet przy powiekszeniu 40 - 100 x

 

mam jeszcze taki na celowniku

http://sklepy.allegro.pl/item459373016_tel...640_okazja.html

Brasser Optik No: 58640

 

 

ew. powiedzcie kosztem ilu zł będe wstanie obserwować lepsze zjawiska

 

bo jeśli się okaze ze za 500 zl będe wstanie dostrzec mglawice czy galaktyki to wtedy wiadomo ze bylbym sklonny tyle dolozyc

 

czy ew. lepszym pomyslem by bylo kupic taki teleskop który w przyszłości będe mogl rozbudować o ile wykaże się u mnie większa pasja do astronomi niż teraz

 

 

drugie pytanie tyczy się lokalizacji oraz pory roku na obserwacje nieba

mieszkam w szczecinie i zastanawiam się

czy zima to dobra pora na obserwacje gwiazd

jeśli chodzi o moje polożenie to nie mam wielu swiateł ale nie wykluczam od czasu do czasu wypadów nad morze podczas bezchmurnego nieba

 

napisałem to ponieważ dowiedzialem się ze bardzo liczy się pora roku na oglądanie gwiazd

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bartku na forum B)

 

jacapa dobrze napisał, najlepiej będzie jak zaczniesz od poczytania forum i celestii. Jeżeli chodzi o teleskop z allegro to możesz o tych wynalazkach poczytać w podlinkowanym wyżej topicu.

 

Generalnie w kwocie którą podałeś najlepszym wyborem była by jakaś lornetka. Polecam Ci przejrzeć dokładnie atr. na Celestii na temat kupowania taniego (ale już sensownego) teleskopu KLIK. Osobiście bym nie ryzykował z zakupem teleskopu w cenie ok. 200 zł, lepiej będzie dozbierać na jakiś sprzęt. A jaki ? To już zależy co i skąd będziesz chciał oglądać.

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytalem ten wątek

 

i wydaje mi sie ze sie ze należe do tych osob

 

post by ludojad

Witam,

ośmielam się nie zgadzać i uważam, że akcja tlumaczenia na silę, że teleskopy z Allegro są BE to niedobry pomysl. I mam w tym interes. ;-)

Otóż dziś kupilem teleskop z Allegro. Rzeczywiście posiada te wszystkie wady jakie zostaly przez Ciebie wyliczone.

Ale za to ma wielką zaletę: jest bardzo tani i dla kogoś kto będąc dzieciakiem (za tzw. komuny) marzyl o jakiejś "lunecie", na początek wystarczy.

 

Moja droga rozumowania, przy zakupie, byla taka:

1. nie sztuka wydać kilkaset zlotych (w skrajnym przypadku np. 2000 zl) na fajny, "profesjonalny" sprzęt,

2. pamiętaj, że spelniam dziecięce marzenia, a jeśli okaże się że czar prysl? Wtopiona kasa.

3. w takim razie kupuję tzw. badziewie na Allegro. Wydam malo, obejrzę księżyc (bo o to chodzilo) i sprawdzę czy zalapalem bakcyla. Przy okazji będę się dobrze bawil i ja i mója dziewczyna. I o to chodzi.

4. jeśli pojawi się BAKCYL, to patrz punkt 1: "Nie sztuka wydać kilkaset zlotych na fajny sprzęt".

5. po zakupie fajnego sprzętu, ten chiński "badziew" może zabawiać dzieciaki.

 

Ergo: nie dla każdego teleskop z Allegro to strata pieniędzy i oszustwo.

 

chodzi mi zebyście napisali czy ten chinski badziew będzie w stanie uwidocznic mi jowisza czy saturna

 

jeżeli macie jakeis sklepy ze szczecina gdzie sprzedaja teleskopy to wtedy bylo by jeszcze lepiej bo za przesylke bym nie zaplacił

 

nie chce zbierac kilkaset zlotych na teleskop bo mi przejdzie i nigdy nie kupie teleskopu

 

lornetka za 200 zl przesada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "Bartek i jego Ola" myślę, że koledzy podpowiedzieli najlepiej. Nie licz, że ktoś z tego czy innego dobrego forum astronomicznego poleci Ci zakup na allegro za 200 zł. To jest mniej więcej tak jak by napisać post na forum motoryzacyjnym:

 

"Hej mam 200 zł i na allegro chcę kupić Malucha rocznik 82 ale ładnie doszykowany"

a ktoś by Ci odpowiedział:

 

"Cześć, wiesz co maluch na dodatek kupiony bez macania to zły wybór, zobacz z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że lepiej dozbierać jeszcze 600 zł i kupić volkswagena golfa z 84 bo (tu miejsce na wiele argumentów za wypracowanych przez lata.......). Uwierz mi, że w maluchu od razu zniechęcisz się do jazdy autem po tym jak raz wpadniesz w dziurę i rozwalisz zawieszenie a potem naprawisz je za 300 zł"

 

a Ty byś temu komuś odpowiedział:

 

"Wiesz co nie wydaje mi się, że by mnie to i owo zniechęciło chcę tylko przejechać sobie autem 6 metrów a potem zobaczyć czy mi się podoba, więc powiedzcie mi czy ten maluch za 200 zł to przejedzie te 6 metrów"

 

Taki może łopatom wyłożony ale myślę, że dobry przykład.

Wiedz, że na tym forum wielu zaczynało jak Ty, i posłuchali i, przez czasem rok, zbierali te ekstra kilkaset złotych a teraz są największymi obrońcami tego właśnie sposobu myślenia.

 

Jeśli nadal nie rozumiesz, że to co tu zostało podane to najlepsze co można Ci poradzić to odpuść sobie i idź ze swą wybranka życie i za te 200 zł zjedz dobra kolację - gwarantuje to będzie lepsza krótkotrwała przyjemność niż "teleskop" za 200 zł z allegro. :D

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba już wiem o co wam chodzi :)

 

i głównie dziekuje lechowi

za podeslanie linka do

http://www.celestia.pl/Teleskop_za_jak_najmniej

 

wyjasniła mi ta strona co trace przez zakup teleskopu na allegro

 

i dlatego uważam ze macie racje ! praw fizyki nie oszukam i lepiej kupic cos drozszego co poźniej predzej sprzedam niż wyrzuce ;)

 

tak więc z jeszcze wiekszym zainteresowaniem teleskopami zmienilem swoją granice na 700 - 800 zl

firmy przedstawione poniżej

 

SkyWatcher i Celestron (czasami też Bresser). Są to dosyć tanie teleskopy, a w tym przedziale cenowym oferują jednak nieco lepszą jakość niż okolica. Na uwagę zasługują niżej wymienione maszynki (proszę pamiętać, że głownym czynnikiem jest tu ekonomia):

[Edytuj]

400-500pln:

 

* Celestron PowerSeeker 80 EQ Refraktor 80/900 - na montażu EQ2 (refraktor 80mm) - beznadziejne okulary, ale to chyba najtańsza osiemdziesiątka na rynku na EQ2

* Sky-Watcher SK705AZ3 - na montażu AZ3 (refraktor 70mm) - względnie znośne okularki i całkiem niezły azymutalny montaż

* Bresser - SKYLUX 70/700 - na montażu Astro3/EQ-sky /EQ2/ (refraktor 70mm) - beznadziejne okularki, ale jest to normalny refraktorek na montażu paralaktycznym klasy EQ2 na stalowych (sic!) nogach.

* Sky-Watcher SK1149EQ1 na montażu EQ1 (newton 114mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury niestety na bardzo słabym montażu.

 

[Edytuj]

500-600pln:

 

* Sky-Watcher SK1149EQ2 - na montażu EQ2 (newton 114mm)- względnie znośne okularki i już choć odrobina apertury na montażu klasy EQ2

 

[Edytuj]

600-700pln:

 

* Sky-Watcher SK909AZ3 - na montażu AZ3 (refraktor 90mm) - względnie znośne okularki i całkiem niezły azymutalny montaż, to chyba najtańsza dziewiędziesiątka na rynku, to już jest, kurna mały bo mały, ale normalny teleskop

* Sky-Watcher SK1309EQ2 - na montażu EQ2 (newton 130mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury na montażu klasy EQ2

* Sky-Watcher SKP13065EQ2 - na montażu EQ2 (newton 130mm) - względnie znośne okularki i już odczuwalna odrobina apertury na montażu klasy EQ2

* Używany teleskop typu Newton 150mm - na montażu dobsona (newton 150mm)- normalny nieduży teleskop, spora szansa, że w takim przedziale dostaniemy do niego rónież jakiś normalny okular. Do zdobycia na giełdach forów astronomicznych np tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=21

 

 

najlepiej pasowało by mi kupić dobry teleskop z częściami wymiennymi żebym mogl później w razie czego wymienić je na lepsze

 

dodatkowo atutem będzie mikroregulacja do podążania za obiektami

 

 

 

czy wg. was oplaca się kupywac teleskopy używane ?

 

jeśli możecie to podajcie linki do tanich teleskopów z sprawdzonych sklepów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i teraz możemy zacząć gadać.

Może jak nie masz za wiele kasy pomyśl o używce.

Zobacz choćby tu

.....

P.s

Link usunięty bo widzę że kolega ostro działa w dziale "sprzedam" :D

Edytowane przez jacapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop uzywany, jesli jest w dobrym stanie nie rozni sie uzyskiwanymi obrazami od nowego.

Bo w koncu liczy sie tylko cienka warstwa aluminium na lustrze lub gladka powierzchnia soczewki.

 

Prawie wszyscy lubia kupowac uzywane bo masz ta sama jakosc za mniejsze pieniadze.

Przykladowo: okularki.

Nowka od uzywanego z regoly rozni sie delikatnymi otarciami farby lub jakims niewielkim puknieciem.

 

Moze i sie powtarzam ale powiedz czego sie spodziewasz po obrazach z teleskopu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, może żeby nie mieszać aż za bardzo, to zamieszam tylko trochę ;)

Na naszym forum, można popatrzeć na szkice obserwacyjne, które pokazują bardzo obrazowo co można zobaczyć przez teleskop!

 

Szkice Obserwacyjne

 

Gorąco polecam, ponieważ szkice zawierają też informację o użytym sprzęcie i warunkach.

Będziesz wiedział czego się spodziewać i może łatwiej Ci będzie zdecydować o wyborze.

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm czegos ie spodziewam no to pytanie troche trudne pytanie poniewaz kupujac teleskop za 500 zl spodziewam się 2x mniejszy efektow niz kupujac za 1000 zl

 

jednak powiedzmy ze zadowoli mnie teleskop który

 

pozwoli mi na obejrzenie głównych 8 planet z ukladu slonecznego (na plutona nie licze)

jakies gromady galaktyk i kilka mglawic :)

 

nie wiem czy za duzo wymagam przy kwocie do 1000 zl jednak gdybym mogl tyle obiektów zaobserwować to napewno teleskop by służył mi na wiele bezchmurnych nocy

czy uzywany teleskop tego typu

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=21148

 

to lipa

 

prosil bym o linki do używanych teleskopów sprzedawanych przez sprawdzonych ludzi na forum

 

ew. do sklepów z dobrym sprzetem

Edytowane przez Bartek i jego Ola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak:

Teleskop o średnicy obiektywu/lustra 20cm będzie w stanie pokazać pod dobrym (ciemnym) niebem, naprawdę piękne widoki na planety (warunek -> świetny seeing i dobre okulary), równie piękne widoki na gromady otwarte oraz niezapomniane widoki na wiele mgławic i galaktyk (oczywiście jedynie w wersji BW ;) ).

Oczywiste jest to, że czym większy obiektyw tym piękniejsze widoki w wizualu, ale trzeba mieć świadomość kiedy przestać ;)

Dla jednych granicą będzie teleskop o średnicy 60cm a dla innych tą granicą będzie 20cm.

Myślę że nikt się nie obrazi, jeśli napiszę że taka minimalna granica, dla sprzętu w miarę uniwersalnego (planety plus DS-y), która nam gwarantuje naprawdę ładne, amatorskie widoki to właśnie 20cm.

Do tego mamy jeszcze kolejny temat rzeka, czyli okulary!

Wiem, że nie piszę jasno, który teleskop jest najlepszy, a którego nie kupować, ale nie da się tak. My wychodzimy z założenia, że lepiej kogoś wyedukować a potem taka osoba sama wybierze swój ideał.

Po Twoich postach mam wrażenie, że jesteś tak napalony na zakupy, że jak bym Ci podał teraz linka to od razu byś kupił. Nie tędy droga...

Ode mnie tyle... Na razie... Muszę iść spać. Miałem dbać o siebię a siedzę do trzeciej nad kompem... B)

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek

 

P.S.

Proszę o korekty mojej wypowiedzi bo może coś napisałem źle i trzeba skorygować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.