Jump to content

Rozdzielczość teleskopu


Chojrak
 Share

Recommended Posts

Właściwie jak to jest z rozdzielczością teleskopu?

 

Obserwowałe kiedyś Saturna Talem-2 (150/1200) i doskonale widziałem przerwę Cassiniego. Jej szerokość kątowa w "uszach pirścienia wynosi około 0,8" a widoczna była bodaj na całym obwodzie bierścienia. Rozdzielczość podana przez producenta wynosi 1". Dlaczego przerwa jest widoczna?

 

Przeczytałem również ostatnio, że przerwa Enckego (znacznie węższa) była odkryta teleskopem około 15 cm a później wielokrotnie obserwowana podobnymi. Ponieważ mam 20 cm Klevzowa w najbliższą opzycję zasadzam się na jej poszukiwania. Jakie mam szanse na jej dostrzeżenie przy założeniu, że nie będę brał żadnych środków odurzających?

 

Czy ktoś z Was widział przerwę Enckego ?

Pozdrówko.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeszcze większa tajemnica tkwi w naszych oczach ktore obiekty liniowe widzą grubo poniżej zdolności rozdzielczej dla pojedyńczych punktów testowych 8)

Link to comment
Share on other sites

Ja widzialem przez 8" newton. Z tego co sie naczytalem, power musi byc wysoki. Dla mojego teleskopu wyliczalem wg jakiegos znalezionego wzoru, ze musi byc 350. Ja widzialem przy 300 i to w bardzo dobrych warunkach. Przy tym powiekszeniu przez dlugie chwile Saturn ostry jak zyleta, a to nie czesto sie zdarza. Wiem, ze obserwowano go przez ETX125. Wazne jest tez to, aby nauczyc sie obserwowac struktury w pasie. Na poczatku nikt nic tam nie widzi. Z kazdym razem jest coraz lepiej.

 

Kolimacja musi byc bliska perfekcji no i sama optyka musi tez byc bardzo wysokiej jakosci. Tu wieksze znaczenie niz aperatura ma wlasnie jakosc optyki.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Przez Syriusza na Kudłaczach przy dobrym seeingu także bez problewowo widać Enckego i wewnętrzny ciemny pierścień ale ze sporym powerem oczywiście, coś pod 350x jak pamiętam 8)

Link to comment
Share on other sites

Zapewne pamiętasz Janusz że jakiś czas temu pisałem do ciebie że szukam statywu pod Yukona ale na tyle maŁego aby można go było spakować do dużego plecaka i wziąć na jakąś zagraniczną eskapadę. Zaoferowałeś mi statywy firmy już nie pamiętam jakiej ale z cenami jak dla mnie ciut za wysokimi( np mały plecakowy statywik z głowicą, chyba za 550zł).

A statywy z twojej strony www wydają mi się na warunki krajowe w sam raz, ale niestety ciężko było by je zabrać np do bagarzu w samolocie.

Dlatego wciąż szukam.

Jako to ktoś kiedyś powiedział:

Szukajcie a znajdziecie...

Link to comment
Share on other sites

Czy może mim ktos powiedzieć cos na temat przerwy Enckiego. O przerwie Cassiniego slyszałem, natomiast o Enckim:) słyszę którys raz z rzędu ale nic o nim nie wiem.

może jakies zdjecie...:)))

 

Oj panowie - zacznijcie wreszcie korzystac z bazy wiedzy zwanej archiwum. Wystarczy w opcji szukaj wpisac Encke, Enckego i juz masz sporo postow. Najszerszy watek dotyczacy tego zagadnienia masz tu:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ghlight=enckego

 

Wyjasnilem tam dokladnie, co to jest (czesto mylona) Encke Division i Encke Minima.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.
Zapewne pamiętasz Janusz że jakiś czas temu pisałem do ciebie że szukam statywu pod Yukona ale na tyle maŁego aby można go było spakować do dużego plecaka i wziąć na jakąś zagraniczną eskapadę...

Nadal oferuję Ci nówkę, króciutkiego, plecakowego, drewnianego Wolfa o długości po złożeniu do 45cm z dobrą głowicą Manfrotto za 550 zeta, zostały już dwie ostatnie sztuki 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.