Skocz do zawartości

Rozdzielczość teleskopu


Chojrak

Rekomendowane odpowiedzi

Właściwie jak to jest z rozdzielczością teleskopu?

 

Obserwowałe kiedyś Saturna Talem-2 (150/1200) i doskonale widziałem przerwę Cassiniego. Jej szerokość kątowa w "uszach pirścienia wynosi około 0,8" a widoczna była bodaj na całym obwodzie bierścienia. Rozdzielczość podana przez producenta wynosi 1". Dlaczego przerwa jest widoczna?

 

Przeczytałem również ostatnio, że przerwa Enckego (znacznie węższa) była odkryta teleskopem około 15 cm a później wielokrotnie obserwowana podobnymi. Ponieważ mam 20 cm Klevzowa w najbliższą opzycję zasadzam się na jej poszukiwania. Jakie mam szanse na jej dostrzeżenie przy założeniu, że nie będę brał żadnych środków odurzających?

 

Czy ktoś z Was widział przerwę Enckego ?

Pozdrówko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzialem przez 8" newton. Z tego co sie naczytalem, power musi byc wysoki. Dla mojego teleskopu wyliczalem wg jakiegos znalezionego wzoru, ze musi byc 350. Ja widzialem przy 300 i to w bardzo dobrych warunkach. Przy tym powiekszeniu przez dlugie chwile Saturn ostry jak zyleta, a to nie czesto sie zdarza. Wiem, ze obserwowano go przez ETX125. Wazne jest tez to, aby nauczyc sie obserwowac struktury w pasie. Na poczatku nikt nic tam nie widzi. Z kazdym razem jest coraz lepiej.

 

Kolimacja musi byc bliska perfekcji no i sama optyka musi tez byc bardzo wysokiej jakosci. Tu wieksze znaczenie niz aperatura ma wlasnie jakosc optyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez Syriusza na Kudłaczach przy dobrym seeingu także bez problewowo widać Enckego i wewnętrzny ciemny pierścień ale ze sporym powerem oczywiście, coś pod 350x jak pamiętam 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne pamiętasz Janusz że jakiś czas temu pisałem do ciebie że szukam statywu pod Yukona ale na tyle maŁego aby można go było spakować do dużego plecaka i wziąć na jakąś zagraniczną eskapadę. Zaoferowałeś mi statywy firmy już nie pamiętam jakiej ale z cenami jak dla mnie ciut za wysokimi( np mały plecakowy statywik z głowicą, chyba za 550zł).

A statywy z twojej strony www wydają mi się na warunki krajowe w sam raz, ale niestety ciężko było by je zabrać np do bagarzu w samolocie.

Dlatego wciąż szukam.

Jako to ktoś kiedyś powiedział:

Szukajcie a znajdziecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mim ktos powiedzieć cos na temat przerwy Enckiego. O przerwie Cassiniego slyszałem, natomiast o Enckim:) słyszę którys raz z rzędu ale nic o nim nie wiem.

może jakies zdjecie...:)))

 

Oj panowie - zacznijcie wreszcie korzystac z bazy wiedzy zwanej archiwum. Wystarczy w opcji szukaj wpisac Encke, Enckego i juz masz sporo postow. Najszerszy watek dotyczacy tego zagadnienia masz tu:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...ghlight=enckego

 

Wyjasnilem tam dokladnie, co to jest (czesto mylona) Encke Division i Encke Minima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne pamiętasz Janusz że jakiś czas temu pisałem do ciebie że szukam statywu pod Yukona ale na tyle maŁego aby można go było spakować do dużego plecaka i wziąć na jakąś zagraniczną eskapadę...

Nadal oferuję Ci nówkę, króciutkiego, plecakowego, drewnianego Wolfa o długości po złożeniu do 45cm z dobrą głowicą Manfrotto za 550 zeta, zostały już dwie ostatnie sztuki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.