Skocz do zawartości

Pytanko o okulary


Gineveh

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno stalem sie szczesliwym posiadaczem teleskopu Tal-120. Dolaczone do niego okulary - kelner 10mm i plosl 25mm pozwalaja na powiekszenia od 32x do 240x z uzyciem soczewki barlowa. I tu wlasnie jest mój problem. Soczewka barlowa rozmywa swiatlo i obraz nie jest taki jaki bym chcial. Wpadlem na pomysl, zeby kupic soczewke, ktora dawalaby wieksze powiekszenie bez barlowa. Zeby otrzymac dobre powiekszenie najlepiej wypadaja soczewki o ogniskowej 6,3 lub 7,5. Nie dadza mi one maksymalnego powiekszenia 240 razy, ale mam nadzieje na czysty i kontrastowy obraz. W zwiazku z tym mam dwa pytania:

1. Czy jest sens zakupu takich soczewek, czy np. gdzies sie myle, lub soczewki takie maja inne wady i nie beda sie nadawaly.

2. Jezeli nadawalyby sie, gdzie najlepiej je kupic - czy firma ma tu duze znaczenie (rosyjskie, niemieckie)

3. Jezeli wybierac to jaki rodzaj - , kelner, plosl, S-plosl ?

 

 

Gotow jestem na okular przeznaczyc kwote do ok. 500 zł. Zalezy mi na dobrym, a nie niekoniecznie najtanszym. Z góry wielkie dzieki !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze okulary w tej cenie do wysokich powerow to okulary lantanowe. Cena: ok.600zł, ale warto dołozyc te stowke. Ze swojej strony polecałbym Tobie egzemplarz 5,2mm, ktory dał by Ci powiększenie 154x. Niestety, w Polskich warunkach atmosfera bardzo rzadko daje okazje do powiekszen rzedu 200-250x. Takich powerow uzywalbys raz na rok. A nie o to chodzi. Powiększenie 120-150x jest najczesciej uzywane przez obserwatorow przy planetach.

 

Jest tez model 3,8mm, dalby Ci on power 212x. Poczekaj na opinie innych. Aha, okulary lantanowe dostepne są w firmie Astrokrak.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy obraz z barlowem i 24mm czyli powiększenie 100x też ci sie nie podoba??? i jest dużo gorszy od gołego okularu 10mm (80x)

 

ze względu na dziadowski seeing u nas w naszym mglisto-chmurnym kraju może jednak lantan 5,2 mm??? (~150x)

 

ps. najgorzeja jak sie potem okarze, że powiększenie powinno być koło 120x bo to 150 taz zamazane :wink: niema to jak sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz z barlowem faktycznie jest gorszy niźli bez. Z krótkoogniskowych polecam jednak soligory lantana zdecydowanie bardziej niż rosyjskie 6,3 czy 7,5. Akurat miałem okazję patrzeć przez obydwa i zdecydowanie wyżej cenię soligory. Myślę, że są warte swojej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.