Skocz do zawartości

AAVSO Biuletyn 71 na rok 2008 z rozbiciem na pory roku


Barnabi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio przygotowalem sobie takie dokumenty do planowania obserwacji i chetnie sie nimi podziele jesli jest ktos zainteresowany. Biuletyn nr 71 na 2008 AAVSO podzielilem ze wzgledu na gwiazdozbiory widoczne w roznych porach roku (na ten rok to jedynie jesien i zima) oraz okolobiegunowe. Dokumenty sa dostepne tu:

 

Gwiazdozbiory okolobiegunowe

Gwiazdozbiory jesienne

Gwiazdozbiory zimowe

 

Barnabi,

 

PS. W przypadku malej rozdzielczosci komputera na ktorym przegladane sa w/w strony dokument moze nie byc cztytelny. Aby to rozwiazac nalezy zaznaczyc cala strone w przegladarce (Ctrl-A), skopiowac (Ctrl-C) otworzyc aplikacje Notepad (w Windows), skopiowac zawartosc do tej aplikacji (Ctrl-V) i wylaczyc zawijania slow (Opcja Format/Word Wrap - w wersji angielskiej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za głupie pytanie, ale jak to czytać?

 

Co znaczy kolumna DESIGN. ?

 

NAME i RANGE jest jasne, potem mamy kolumny miesiecy. Ale tu też czegoś nie rozumiem, czym różni się zapis "++++++++9M+++++++" od "9m?" od "--9m--" ? Rozumiem że jest to jakoś zaszyfrowana okresowość, ale mój niekumaty mózg nie może znaleźć klucza do tego. Mozna prosić w wolnej chwili kilka słów po lepperowemu jak to ugryźć?

 

 

Aaaa, i jeszcze jedno, co się kryje pod hasłem "CCDV/multicolor photometry" ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za głupie pytanie, ale jak to czytać?

 

Co znaczy kolumna DESIGN. ?

 

NAME i RANGE jest jasne, potem mamy kolumny miesiecy. Ale tu też czegoś nie rozumiem, czym różni się zapis "++++++++9M+++++++" od "9m?" od "--9m--" ? Rozumiem że jest to jakoś zaszyfrowana okresowość, ale mój niekumaty mózg nie może znaleźć klucza do tego. Mozna prosić w wolnej chwili kilka słów po lepperowemu jak to ugryźć?

 

 

Aaaa, i jeszcze jedno, co się kryje pod hasłem "CCDV/multicolor photometry" ?

 

Pozdrawiam.

Witam,

 

Przepraszam ze brak wyjasnien w momencie tworzenia watku.

 

Legenda zapisu uzytego w biuletynie znaduje sie tutaj How to use. Inne wazne informacje dotyczace biuletynu znajduja sie takze tu Introduction. Opis biuletynu znajduje sie takze w polskiej wersji Podrecznika Wizuwalnych Obserwacji Gwiazd Zmiennych AAVSO (link do podrecznika pojawil sie w jednym z watkow na tym forum)

 

DESIGN jest to Oznczenie Harwardzkie (Harvard Designation) i sa to przyblizone wsp. gwiazdy podane w godzinach i minutach dla RA oraz +/- deklinacja w stopniach (RA+/-Dekl)

 

Barnabi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, moment.

 

rekordzik z tabelki :

|1231+60 T UMa <7.7-12.9> | 17m | | +++++++++++6M+++++++++++++++| | 30m | ++++++++++17M+++++++|

 

 

Czyli oznaczenie pozycji (DESIGN - Harvard Designation ) mamy 1231+60 To coś mi tu nie styka... :unsure: Bo jak zaglądam w przykład w tutorialu :

 

Examples - RR And

Coordinates (1900) - 00h45m57s +33o50.0

Reduced Designation - 00h46m.0 +33o50' = 0046+33

 

To oznacza to, że mam 12h31'00" +60*00'00" dla mojej T UMa....

 

hmmm, zaglądnijmy do atlasu...

 

Maximum magnitude:6.6

Minimum magnitude:13.5

Type of variability:MSpectral type:M4IIIe-M7e

Position information for 27 Oct 2008 3:01:49 PM

Apparent RA:12h 36m 46.48s

Apparent Dec:+59° 26' 08.5"

Constellation:Ursa Major

Altitude:+47° 57' 55"

Azimuth:311° 54' 53"

Hour angle:5h 14m 15s

Transit:9h 48m 25s

 

Czyli do harwardzkiego 12h31'00" mam atlasowe 12h36'46 - niecałe 6 minut róznicy , ujdzie...

ale do drugiej osi mam do harwardzkiego +60*00'00" atlasowe +59*26'08" czyli prawie 34 minuty... a to juz jest prawie równe szerokosci mojego kadru przy ogniskowej 900mm... hmmm... troche słabo...

 

Wygląda na to, ze jednak bede musiał odpuscić sobie czytanie wprost z tabelek i jak dojdzie co do czego kadrowac z mapką wygenerowaną na kolanie.

 

Dzięki za wyjasnienie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do harwardzkiego 12h31'00" mam atlasowe 12h36'46 - niecałe 6 minut róznicy , ujdzie...

ale do drugiej osi mam do harwardzkiego +60*00'00" atlasowe +59*26'08" czyli prawie 34 minuty... a to juz jest prawie równe szerokosci mojego kadru przy ogniskowej 900mm... hmmm... troche słabo...

 

Pozdrawiam.

Witam,

 

Kolejny raz przepraszam za brak wyjasnienia. Stosowane Oznaczenie Harwardzkie odnosi sie do epoki 1900. Opis oznaczenia mozna znalesc tutaj: Rozdzial 3 podrecznika WOGZ na pierwszych dwoch stronach.

 

Barnabi

 

PS. Ja osobiscie do szukania zmiennej uzywam Cartes du Ciel'a. Oznaczenie Harwardzkie jest rekomendowane jako dodatkowy zapis obok nazwy zmiennej aby uniknac dwuznacznosci w przypadku gdy zmeczony czlowiek zapisze cos niewyraznie w notatniku ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

 

No dobra, zaczyna się rozjasniać. Została ostatnia cżęść tabelki, czyli ta z kolumnami kalendarzowymi.

 

M - to maximum.

m - to minimum.

 

+ - to okres gdy bedzie jasniejsza niż 11M

- - to okres gdy bedzie ciemniejsza niż 13,5M

XX (liczba) - to dzień miesiąca gdy zajdzie minimum/maximum

 

Zaczyna wszystko zaskakiwac na swoje miejsce.

 

Rozumiem , ze znak zapytania jest dodawany gdy nie jesteśmy pewni kidy dokładnie będzie kulminacja tak ? To jeszcze pytanie pomocnicze , czy zapis +20M+ bedzie oznaczał, że gwiazda maximum osiągnie z nocy 19/20 danego miesiaca czy z nocy 20/21 danego miesiąca? Bo jakoś nie moge uchwycić tej informacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , ze znak zapytania jest dodawany gdy nie jesteśmy pewni kidy dokładnie będzie kulminacja tak ? To jeszcze pytanie pomocnicze , czy zapis +20M+ bedzie oznaczał, że gwiazda maximum osiągnie z nocy 19/20 danego miesiaca czy z nocy 20/21 danego miesiąca? Bo jakoś nie moge uchwycić tej informacji.

Witam,

 

Jezeli chodzi o znak zapytania to traktuje go tak jak to napisales chociaz nie potrafie tego udowodnic odwolujac sie do jakiegos bardziej formalnego opisu :) (ale poszukam) :D

 

Jezeli chodzi o date to moim zdaniem (a nie uwazam sie za eksperta) jest to data przyblizona i zadaniem obserwatorow jest wlasnie jej potwierdzenie/zaprzeczenie poprzez obserwacje. Mozna przewrotnie powiedziec ze gdyby te wszystkie dane z biuletynu byly dokladne to istnienie programu obserwacji i zbierania danych byloby zbedne gdyz nie byloby sensu wysylac informacji o zdarzeniach ktore da sie wyliczyc analitycznie.

 

Ale na pewno dam znac jak znajde jakies odpowiedzi na w/w pytania,

 

Pozdrawiam,

B.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.