Skocz do zawartości

Koziolek czy tani montaz ze sklepu.


puchan

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu przyszedł pilot i pogoda dopisała. Księżulo był jeszcze za horyzontem wiec zrobiłem kilka nowych fotek.

Czasy od 2 do 4 min. Okolice M31 chyba. Obiektywy: 50 mm 1.8 i 135 mm 2.8. Fkatycznie przymykanie przysłony poprawia obraz.

Gwiazdy dalej ładnie świecą ale mnie juz ręka boli. Muszę wymienić celownik bo ta luntetka... Myślałem o jasnym (podświetlanym cienkim drucie na kancie deski zaraz przy zawiasach. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie.

 

post-15795-1226952947_thumb.jpg

post-15795-1226952956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajac na pogode zrobilem kilka poprawek w moim koziolku.

Skrocilem srube i zmienilem smar. Teraz praktycznie nie ma luzow. Wczesniej glowka sruby wedrowala sobie po 2 mm raz w lewo raz w rawo. Moze dlatego moje gwiazdki mialy ksztalt trojkatow lub kwadratow.

Wywalilem "lunetke" i przykleilem cienka slomke idealanie wzgledem zawiasow. Lepiej mi sie celuje z podgladem sytuacji.

No i porzadny taboret (120 cm) na masywnych dechach. Zobaczymy na ile poprawi to sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kozioł dostał silniczek. Kupiłem na Allegro sterownik plus silnik z układem zębatek tak, że musiałem tylko to jakoś poskładać. Niestety koło na śrubę musiałem zrobić sam. Mając pasek (też był w zestawie z Allegro) z rozstawem zębów 2 mm troche się nawycinałem. Mimo, że rowki nie są zbyt równe to kręci się jednostajnie i na 10 min. mam tylko 2 sek przyśpieszenia. Ale to wynika raczej już tylko z regulacji obrotów. Najwięcej problemów miałem ze sklejeniem paska zębatego, który musiałem skrócić. Butapren, Super Glue i klejenie kawałkiem tego samego paska do grzbietu nie sprawdziły się. Na cienkiej zębatce pasek ulegał takim naprężeniom, że się to odklejało (sztywność odcinka klejonego). Dopiero zwykła szara taśma naklejona warstwami (najpierw krótki potem coraz dłuższe kawałki - 4 warstwy) wspomagane Super Glue dało konkretny efekt. Na razie się trzyma (Gdzie można dostać pasek typu MXL o dł. około 35 cm ?)

 

Dane: całość zasilana 6V, silnik krokowy ze skanera 6V, pasek MXL, sterownik z funkcjami: lewo, prawo, stop + precyzyjna reg. obrotów.

Automatyczne wyłączenie przy końcu śruby.

 

Z tego co zauważyłem nadal można kupić takie zestawy u tego użytkownika. Polecam bo za 35 zł mamy prawie cały napęd.

post-15795-1229709569_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no :notworthy:

 

wygląda coraz lepiej. Gratulacje

paski i koła zębate znajdziesz TU

 

następnym krokiem powinno być chyba zrobienie koziołka (właściwie platformy fotograficznej) z przekładnią ślimakową

dawno temu gdy bawiłem się w fotografię Zenitem ET zrobiłem taką przekładnię z ramieniem około 30 cm. Problemem pozostawało jednak ustawienie na biegun

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no no :notworthy:

 

wygląda coraz lepiej. Gratulacje

paski i koła zębate znajdziesz TU

 

następnym krokiem powinno być chyba zrobienie koziołka (właściwie platformy fotograficznej) z przekładnią ślimakową

dawno temu gdy bawiłem się w fotografię Zenitem ET zrobiłem taką przekładnię z ramieniem około 30 cm. Problemem pozostawało jednak ustawienie na biegun

 

pozdrawiam

Dzięki za linka do tego sklepu. Co do nowej platformy to poczekam i zobaczę co tym moge zrobić. Na razie zima ładna ale gwiazd nie widać.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przerobiłem trochę sterownik. Zmieniłem kwarc z 4.000 na 12.000 co rozszerzyło zakres regulacji prędkości. Dodałem przełącznik na szybkie obroty dzięki temu mogę przewijać do tyłu z prędkością 3x czyli ok. 20 min. na mojej śrubie (70 min.). Szybciej z silnika się już nie da ale można jeszcze wyrzucić jedną przekładnie co sporo przyśpieszyłoby całość ale też osłabiło napęd przy normalnej pracy.

Testuję też nowe zasilanie czyli 4xaku11000. Odrazu mała niespodzianka. Spadła szybkość (63 sek. na obrót zamiast 60). Ten mega-pak daje na mierniku 6V mimo, że w teori ma być 4.8V ale to podobno normalne. Ciekawe czy ta prędkość będzie stała czy się będzie zmieniać z upływem mocy akumulatorków. Jak stała to OK. To istotna wiadomość dla tych którzy chcięliby robić napęd regulując prędkość na przekładniach.

 

post-15795-1231356817_thumb.jpg

 

A i jeszcze mój nowy celownik oparty na kątomierzu i kompasie. Jest to chyba najlepszy sposób po lunetce polarnej i metodzie dryfu.

Zwłaszcza jak focę przez okno bez widocznej polarnej. Kątomierz wyliczony z funkcji trygonometrycznych, dokładność 1/5 kąta (54 stopnie dla mojej wiochy). Kompas z Allegro z prostokątną podstawką dzięki czemu mogę łatwo ustawić go względem brzegów desek i zawiasów.

 

post-15795-1231357603_thumb.jpg

Edytowane przez puchan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ciekawe czy ta prędkość będzie stała czy się będzie zmieniać z upływem mocy akumulatorków.

Dopóki silnik będzie miał siłę się kręcić, to prędkość się nie zmieni. Przy większym spadku napięcia silnik zacznie gubić kroki, a w końcu przestanie się całkowicie kręcić.

Edytowane przez ansmann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki silnik będzie miał siłę się kręcić, to prędkość się nie zmieni. Przy większym spadku napięcia silnik zacznie gubić kroki, a w końcu przestanie się całkowicie kręcić.

Faktycznie po godzinie pracy akumulatorki mają nadal 6V i obroty są stałe. Teraz przewijam. Muszę je troche pomęczyć bo są nowe.

 

Dzięki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.